+380673870816 +380673870816

Розрахунки за товари готівкою не повинні перевищувати 150 тисяч гривень за добу

З початком осені набрала чинності норма про заборону оплати готівкою покупок понад 150 тисяч гривень. Про це повідомила прес-служба Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва.

Так, відповідно до постанови Правління Нацбанку від 06.06.2013 № 210 "Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою" громадяни не зможуть розраховуватися готівкою за товари або іншу покупку вартістю більше 150 тисяч гривень протягом одного дня.

Тобто, якщо ви придбаваєте, наприклад, нерухомість або ж коштовні речі на суму більшу, ніж зазначена, то повинні це робити тільки в національній валюті, оскільки законним засобом платежу в Україні є гривня, та через банківські установи.

При цьому, у разі наявності іноземної валюти для здійснення купівлі товарів понад встановлену граничну суму розрахунків готівкою її необхідно обміняти на гривню та перевести необхідну суму на рахунок продавця, сплативши при цьому відповідну комісію.

Плата за товари (роботи, послуги) здійснюється шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

Звертаємо увагу, що у випадку нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, немає прив’язки до суми за день, обмеження прив’язане до суми за таким договором. Разом з тим, гранична сума готівкових розрахунків підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня залишається незмінною і складає 10 тисяч гривень.

У сфері відповідальності за порушення порядку проведення готівкових розрахунків змін немає. Перевищення граничних сум розрахунків готівкою тягне за собою накладення органами ДПС адміністративного штрафу на підприємців і посадових осіб підприємств у розмірі від 1 700 до 3 400 гривень.

Такий штраф може бути накладений не пізніше, ніж через два місяці з дня вчинення порушення. Штраф за порушення порядку проведення готівкових розрахунків застосовується лише до підприємців і посадових осіб підприємств. Звичайну фізособу оштрафувати за цією статтею не можуть, оскільки у законодавстві поки немає прямої норми, що дозволяє залучити до відповідальності громадян за порушення граничних сум готівкових розрахунків.

Разом з тим, проведення розрахунків за договором купівлі-продажу з порушенням встановлених Цивільним кодексом вимог за готівковими розрахунками може спричинити за собою визнання угоди недійсною.

Схожі статті