+380673870816 +380673870816

Рівненські православні і греко-католики святкують Воздвиження Чесного Хреста

27 вересня християни відзначають воздвиження чесного і животворного Хреста Господнього, або, як кажуть у народі, “Здвиження”.

Це одне з головних свят у східній християнській традиції. Походить воно з першої половини IV століття, коли у Єрусалимі було знайдено хрест, на якому розіп’яли Ісуса Христа, пишуть на сайті Українські традиції.

У давні часи римські імператори робили численні спроби знищити будь-яку згадку про життя й діяння Ісуса Христа. Один з імператорів — Андріан — віддав наказ засипати землею священну гору Голгофу, а також гроб Господень. На штучно створеному імператором пагорбі було збудовано святилище богині Венери та поставлено статую бога Юпітера, де складали жертвоприношення.

Хрест Господень знайшли у 325 чи 326 році, за часів святого Костянтина Великого — першого імператора, який став християнином та легалізував християнську церкву в Римській імперії. Як повідомляють церковні історики IV століття, мати Костянтина, свята Олена, на прохання сина поїхала до Єрусалиму, щоб знайти пов’язані з життям Ісуса місця. Також вона повинна була відшукати хрест, видіння якого стало для Костянтина знаком перемоги над противником.

Тривалий час її пошуки не мали успіху, проте невдовзі все це було знайдено під храмом язичницької богині Венери, який негайно зруйнували і витягли християнські цінності: гроб Господень, хрест, на якому було розп’ято Спасителя, та чотири гвіздки, якими, начебто, прибили Сина Божого до хреста. За деякими переказами, знайшли не один, а цілих три хрести й дощечку з написом, зробленим за наказом Понтія Пілата.

Від скупчення великої кількості людей не всі могли бачити і цілувати Хрест Господній, тоді патріарх єрусалимський Макарій піднявся на підвищення і воздвиг Хрест так, щоб народ міг його бачити. Ця подія і була покладена в основу богослужбового чина воздвиження Хреста. Частинки Животворящого Хреста були розіслані по всій імперії.

“На Здвиження земля движеться ближче до зими”, а тому від цього часу настають холодні дні й відлітають птахи. В цей день не можна ходити до лісу, оскільки до вирію не тільки летять птахи, але й повзуть змії, тому прогулянка може бути небезпечною.

У цей день в Україні у кафедральних соборах здійснюють обряд воздвиження хреста. Прикрашений квітами або кольоровими стрічками хрест високо підіймають та опускають до землі.

Що заборонено робити на Воздвиження Хреста Господнього:

Вважається, що «хто на Воздвиження постить, тому сім гріхів проститься». Найчастіше в цей день їдять капусту і страви з неї. А ось важливих справ на Воздвиження починати не можна, інакше все могло піти пpахом. На згадку про хресні страждання Спасителя на Воздвиження дотримується одноденний строгий піст. Ретельно замикалися в цей день ворота та двері осель, щоб туди не заповзли на зимівлю змії.

Народні прикмети:

Птахи дружно відлетіли у вирій – чекати суворої зими.

Журавлі полетять на Микити (28 вересня) – Покрова (14 жовтня) буде морозна; коли не полетять – зима настане пізніше.

Павутиння стелиться повсюдно – до тепла; мало павутиння – на суху осінь.

Осіння павутина – на ясну і погідливу погоду.

Добре вродив щавель – на теплу зиму.

Гуси летять високо – осінь буде тривалою.

Гуси свійські тримають дзьоби в пір’ї – перед заморозками.

Сире літо, а тепла осінь – довгою буде зима.

Бабине літо непогідне – осінь суха.

Схожі статті