Рівненщина Європейська: У Рівному із сміттєвим колапсом боротимуться як в Європі (ВІДЕО)
Більше п’яти мільйонів тонн сміття. І всі ці відходи на Рівненському полігоні збираються вже більше півсотні років. Пожежі, задимленість, неприємний запах – це все наслідки так би мовити функціонування поблизу обласного центру сміттєзвалища.
Історично так склалося, що відходи звідси не вивозяться, не утилізуються, а лише накопичуються. Та як з’ясувалося, із такого масового засмічення таки можна отримати і користь.
Зокрема, мова йде про теплоелектростанцію, яку на міському полігоні твердих побутових відходів побудував столичний інвестор. Запрацювала така собі лабораторія з виробництва електроенергії із біогазу.
Україна такі передові технології лише почала запроваджувати, тим часом як в Європі – це вже звична практика. Зокрема, у Данії на частку енергетики на біомасі припадає понад 7% усієї енергетики, в Австрії – 12%, у Швеції – 21%, а у Німеччині – понад 24%. В ЄС щорічно із біомаси отримують 14% загальної потреби у енергії. Європейський ринок біогазових установок оцінюється в 3 млрд доларів, і, за прогнозами, він повинен вирости до 25 млрд доларів уже до 2020 року. При цьому 75% всього біогазу виробляється з відходів сільського господарства, 17% – з органічних відходів приватних домогосподарств і підприємств і ще 8% – каналізаційних очисних споруд.
Разом з тим, підписавши угоду про асоціацію з ЄС, Україна зобов'язалася відповідати високим європейським стандартам з відновлювальних джерел енергії. І відповідно до вимог директиви №2009/28/ЄС про сприяння використанню енергії з відновлювальних джерел та угоди про асоціацію між Україною та ЄС був затверджений Національний план дій з відновлюваної енергетики до 2020 року. Він передбачає, що частка енергії, отриманої з ВДЕ, до 2020 року досягне 11%.
Реалізація цього плану дозволить замістити понад 10 млрд куб м газу. На даний момент в Україні функціонує близько 15 біогазових станцій. Ще одну вже запустили і в Рівному.
Ростислав Кралюк, директор «КАТП-1728»:
— Якщо буде відкачка метану з цілого полігону з наступною переробкою у електроенергію, то пожежна безпека збільшиться на 50%. Це в першу чергу. Для нас – це основне.
На будівництво цієї міні-електростанції у Рівному інвестори витратили майже 20 мільйонів власних коштів. Із міського бюджету не було витрачено жодної копійки. На разі пробурили майже три десятка свердловин і запустили механізм.
Іван Надєїн, інвестор:
— 500 кіловат на годину. Мережа додатково отримує електроенергію. Це фактично міні-електростанція. З газу, який сьогодні тут смердить, загорається, забруднює екологію. Ми його добуваємо, утилізуємо і виробляємо електроенергію.
Будівництвом цієї міні-електростанції на нашому сміттєзвалищі міська влада вбила навіть не двох, а кількох зайців. Найперше, - це вирішення такої наболілої проблеми для Рівного як періодичне загоряння відходів на полігоні у весняно-літній період.
Володимир Хомко, міський голова Рівного:
— Ми отримаємо орендну плату за експлуатацію як мінімум на 15 років. Окрім того, вони мають нам тут провести відеоспостереження, щоб не було ніяких проблем щодо вивозу сміття. І встановити пожежні гідранти. Я думаю, це вигідна для нас інвестиція.
Не в мінусі залишаться і самі інвестори. Зокрема, вони сподіваються, що будівництво цієї біогазової станції окупиться їм за чотири роки. Після чого і вони отримуватимуть свої прибутки.