Рівненщина Європейська. Перехід до органічного виробництва та перспективний шлях виходу на ринки Європейського Союзу (ВІДЕО)
Цих 12 гектарів землі вщент засаджені малиною. Але не простою, а сертифікованою згідно європейського стандарту. Тому і догляду ці рослини вимагають особливого та ретельного. Прополка лише вручну, постійна поливка, і ні в я кому разі жодного використання будь-яких хімічних добрив. У результаті агрономи мають зібрати малину корисну, смачну і безнітратну.
Зрозуміло, що врожай буде невеликим і коштуватиме така малина на ринку недешево. Однак, за словами директора підприємства «Нова-Пак» Віктора Кравчука, які власне, чи не одними із першими почали на Рівненщині займатися саме органічним землеробством, цілі виправдовують засоби. Про результати, врожаї та вихід на світовий ринок говорити рано, додає Віктор Кравчук. Оскільки вони цю сферу органічного землеробства почали лише освоювати. Проте саме перехід до органічного виробництва розглядається тут як перспективний шлях виходу на ринки ЄС в майбутньому.
Віктор Кравчук, директор ТОВ «Нова-Пак»:
— Ми є переробниками органічної продукції, її в Україні дуже мало. І люди хочуть її споживати. Люди хочуть бути здоровими, люди мають право на вибір: вживати конвекційну продукцію традиційну чи біо. У зв’язку з тим, що немає пропозиції, тому людина немає такого вибору. По-друге, я вважаю, що наші дітки в садочках та школах повинні харчуватися продуктами, вирощеними методом органічного землеробства.
Та займатися органічним землеробством не так вже і просто, додає Віктор Кравчук, оскільки існують певні правила. Згідно регламенту ЄС щодо органічного виробництва та маркування органічних продуктів органічною продукцією може називатися тільки продукція, виробництво якої здійснюється відповідно до затверджених правил органічного виробництва, тобто стандартів, які передбачають мінімізацію використання отрутохімікатів, синтетичних мінеральних добрив для живлення ґрунту та рослин, гормонів, антибіотиків та стимуляторів росту, а також заборонено використання ГМО. Та, на жаль, каже Віктор Кравчук, наше українське законодавство у плані органічного виробництва недосконале. Підприємці самостійно намагаються виробляти власну продукцію, яка відповідатиме світовим вимогам. Зокрема, стандартам ЄС, які, без сумніву, засвідчують, що вироблена продукція якісна та безпечна. І незважаючи на те, що виробництво такої продукції в першу чергу орієнтоване на зовнішній ринок, українські споживачі теж можуть бути впевнені, що вони споживають корисний та якісний продукт.
Віктор Кравчук, директор ТОВ «Нова-Пак»:
— Є єврорегламент, за яким працює Європа. Ми взяли курс на Європу. Чому б не імплементувати його у національне законодавство, і не працювати за тим, за чим працюють інші. Навіщо видумувати щось своє? Насправді наш закон — це скорочена обрізана версія постанови європейського союзу №«889» від 2008 року.
Загалом в області є чотири підприємства, які займаються органічним виробництвом. І всі вони сертифіковані. Однак, як зазначає директор департаменту агропромислового розвитку Рівненської облдержадміністрації Надія Переходько, це дуже мало. Хоча популярність і зростає. Зараз, каже, головне аби цих першопрохідців підтримала держава, аби і іншим захотілося займатися вирощуванням корисних продуктів. Адже, таке заохочення відкриє нашим товаровиробникам вихід на світовий ринок.
Надія Переходько, директор департаменту агропромислового розвитку РОДА:
— Поки що дієвих державних програм підтримки органічного виробництва на сьогодні немає. Але є вже як перевага, наприклад кредитування фермерських господарств. Наприклад, якщо він займається органічним виробництвом, то він матиме пільги при отриманні пільгових кредитів із державного бюджету. У перспективі Міністерство декларує, що планують підтримувати створення підприємств, які будуть займатися органічним виробництвом.
Наразі у країнах ЄС та у світі в цілому стрімко розвивається органічне виробництво, зокрема, в ЄС розроблено та виконується план дій по його запровадженню та поширенню. Більшість країн-членів ЄС мають свої власні національні програми розвитку цього напрямку сільськогосподарської діяльності. Регламенти щодо органічного виробництва містять і додатки до Угоди про асоціацію з ЄС. На них Україна має орієнтуватися при наближенні свого законодавства до стандартів ЄС. Як бачимо, ініціативи в українського бізнесу з приводу органічного виробництва вистачає, далі справа за державою – у плані формування законодавчої бази, цільової підтримки та розвитку.