Рівненщина Європейська. Аби значно економити – потрібно задуматися про утеплення своїх помешкань (ВІДЕО)
Подбати про економію можна завчасно. Так, на Рівненщині триває інформаційна кампанія щодо ознайомлення мешканців області з тими програмами, які допоможуть їм зекономити і тепло і електроенергію. Адже імплементація 31-ї Директиви Європейського Парламенту і Ради щодо енергетичної ефективності будівель передбачає стимулювання підприємств, об’єднань співвласників багатоквартирних будівель та населення до впровадження енергоефективних та енергозберігаючих заходів у житлових будинках.
І поки питання Фонду енергоефективності лишається пріоритетним, проте досі відкритим, державні програми з енергоефективності вже допомагають людям утеплюватися та встановлювати прилади обліку, що є першочерговими та найбільш нагальними енергоефективними заходами. Не лишаються осторонь і банківські установи. Зокрема, йдеться про програму «Тепла оселя». Так, будь-який мешканець області може взяти кредит на утеплення свого будинку і отримати компенсацію. 18% - компенсує Укргазбанк, держава - 35 відсотків, місто чи область – повертають тіло кредиту чи частину відсотку. На Рівненщині програмою вже скористалися понад 10 тисяч людей.
Євгеній Мецгер, заступник голови правління «Укргазбанку»:
— З позиції Києва я бачу всю Україну Я бачу, що Рівненська область, мабуть, найактивніша, отримала підтримку міста, області, додаткові компенсації, допомогу для ОСББ. Житлові будинки просто перетворюються. У вас уже десятки будинків, які утеплені, з термомодернізованими фасадами; десятки людей, які отримують комунальну платіжку в меншому об’ємі.
Окрім того, з липня цього року діє закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», що дозволить контролювати ефективність реалізації заходів з енергетичної ефективності, має сприяти зменшенню витрат споживачів на комунальні послуги. Закон розроблений з метою імплементації низки статей Директиви про енергетичну ефективність.
Володимир Хомко, міський голова Рівного:
— Не було б обліку – не було б сенсу утеплятися, бо тоді нема чим порахувати, чи ти економиш, чи ти не економиш, а тепер можемо економити.
Бренд-менеджер з енергоефективності та енергозбереження Оксана Сіра розповідає, нині люди все більше задумуються про економію. Вони часто їздять закордон і бачать, що у європейських країнах роблять для того, аби платити менше за тепло чи енергію. Залежно від своєї матеріальної спроможності будинки вони утеплюють чи пінопластом, чи мінеральною ватою. Але так потроху вони переймають передовий європейський досвід, який дає можливість і бути в теплі і зекономити.
Оксана Сіра, бренд-менеджер енергоефективності, енергозбереження ЦК «Сучасні технології»:
— Будемо мати надію, що «теплі кредити», які зараз дає держава, вони себе окуплять, люди дуже відповідально відносяться до цих «теплих кредитів», до отримання цих коштів. Все дуже добре прораховують, тобто до нас навіть якщо приватний замовник приходить, він вже приходить з розумінням реальним. Це дуже приємно, що настільки люди нарешті зрозуміли, що утеплення — це дуже важливо.
Подібними програмами можуть скористатися не лише мешканці приватних будинків чи багатоповерхівок, а й комунальні заклади. Зокрема, вони можуть взяти участь у конкурсі із енергоефективності і отримати кошти на реалізацію проектів, спрямованих на економію енергоносіїв, тепла та газу.
Олексій Муляренко, голова Рівненської ОДА:
— У районній адміністрації подають проекти, ці проекти проходять конкурсну комісію. Ті проекти, які виборюють призові місця, у яких найкращий термін окупності, у яких найкраща ефективність, ті проекти виграють і ідуть на фінансування обласною державною адміністрацією разом з співфінансуванням з районними державними адміністраціями або установами.
Експерти сподіваються, що до кінця 2017 року в Україні повноцінно запрацює Фонд енергоефективності, на який, до речі, ЄС планує виділити 100 млн. євро. Поки ж чекають на прийняття Україною закону про житлово-комунальні послуги і сподіваються, що перші проекти за підтримки Фонду можуть бути реалізованими вже під наступний опалювальний сезон. Наразі ж Рівненщина посідає перше місце в Україні із впровадження заходів з енергоефективності.