+380673870816 +380673870816

На Рівненщині обговорили перспективи вирощування енергетичної верби

У Рівному відбувся круглий стіл на тему: "Перспективи вирощування енергетичної верби". Учасники обговорили результати першого сезону вирощування енергетичної верби на Рівненщині, економічну ефективність цього процесу та оцінили перспективи на майбутнє.

Нині у світі спостерігається така тенденція: споживання електроенергії зростає, а з ним і ціни на енергоресурси. Окрім того, вичерпуються і природні багатства. Наступає "золота пора" для альтернативних видів палива. 

Одним із них є енергетична верба, два розсадники якої на Рівненщині вже є. Перший у селі Шубків, (проект ініційований обласною владою) та "Парк енергетичної верби" в Дубнівському районі, координатором якого є громадська організація "Рівненський центр маркетингових досліджень". Вирощувати цю рослину у рази дешевше, аніж використовувати газ. Плюс - це абсолютно безпечно і корисно для навколишнього середовища.

Тарас Микитин, директор проекту "Створення біоенергетичного парку енергетичної верби":

- Верба поглинає вуглекислий газ і продукує кисень. Тому вирощувати її дуже корисно для навколишнього середовища.

Енергетична верба є невибагливою рослиною, яка може рости навіть на заболочених ґрунтах. Втім, підготовку землі перед посадкою, як запевнили науковці, для більш вдалого врожаю, провести все ж необхідно. Цей процес починається із підживлення землі калійними і фосфатними добривами та її переорюванням восени. А весною у землю додають азотні добрива та розпушують її.

Роман Шевчук, представник Інституту агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України:

- Цей момент є дуже важливим, оскільки розсаду верби, відрізки пагонів від 20 до 25 см,  треба занурити десь на 20 см, тому підготовка ґрунту має важливе та велике значення.

У Дубнівському районі енергетичною вербою засаджено 10 гектарів землі в рамках проекту "Створення біоенергетичного парку енергетичної верби", який фінансується Програмою малих грандів Глобального екологічного фонду Програми розвитку ООН в Україні. Відтак, з такої площі, запевнили фахівці, планують зібрати приблизно мільйон саджанців. Остаточні ж результати будуть відомі навесні.

Роман Шевчук, представник Інституту агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України:

- Рік був посушливий, фактично рослина повела себе непередбачувано. Вона сформувалася по 5-6 пагонів, розмір біля 2 метрів. Відтак, можна визначити скільки розсади буде сформовано.

У Рівному на вулиці Курчатова 54 "а" вже є котельня, яка працює на альтернативному джерелі енергії - на щепах. Вона опалює та подає гарячу воду мешканцям одинадцяти будинків. Енергетична верба також може стати паливом для такої котельні, або бути відправлена на переробку для виготовлення паливних гранул та брикетів. Перші врожаї на цій плантації фахівці передбачають саме такими.

Борис Берташ, координатор проекту "Створення біоенергетичного парку енергетичної верби":

- Ми можемо очікувати з одного гектару до 10-20 тонн сухої маси.

Цим проектом передбачено на території Дубнівського району створити парк біоенергетичної верби площею у 30 гектарів. А перша енергетична плантація на Рівненщині вже через три роки зможе забезпечити тисячу двісті тонн екологічного палива, що є еквівалентно тисячі двісті гігакалорій тепла.

Схожі статті