+380673870816 +380673870816

Учасники "мовного мітингу" від Рівного поділилися враженнями

Як відомо 5 червня Верховна Рада України все ж ухвалила у першому читанні славнозвісний законопроект про засади мовної політики. "За" проголосувало 234 народних обранців. Одразу ж після ухвалення кілька тисяч мітингувальників оточили стіни Верховної Ради, більшість виступили проти мовного законопроекту. Серед активістів було і кілька сотень мешканців нашого міста. З яким настроєм та переконаннями повернулися рівненські мітингувальники, вони розповіли сьогодні під час прес-конференції у Народному домі. 

На швидку руку у першому читанні прийняли одіозний законопроект про засади мовної політики. 234 голоси регіоналів та комуністів проголосували "За". Опозиція навіть не встигла оговтатись, як вже було пізно, - розповіла очевидець тих подій у Верховній Раді, представник однієї з рівненських опозиційних сил пані Марія Конощук.

Марія Конощук, депутат Рівнеради:

- Питання в порядку денному на минулих засіданнях обговорювалося і було одразу поставлене на голосування. Вони навіть не зрозуміли і не було оголошено попередньо жодного обговорення. Тому так сталося.

Не такої реакції від депутатів-однодумців чекали представники української інтелігенції. За словами Івана Кур’яника, опозиція у Верховній Раді проявила себе надто пасивно.

Іван Кур’яник, голова Рівненського осередку Конгресу Української Інтелігенції:

- Немає в нас реальної опозиції. Всі присутні тоді дуже мляво говорили про те, що потрібно захищати українську мову.

У Рівному ж громадськість до подій столичних не була байдужою. Кілька сотень рівнян захищали статус рідної мови під стінами Верховної Ради. Розповіли, що під час мітингу не обійшлося без тисняви, штовханини, сльозогінного газу та легких тілесних ушкоджень. Частенько траплялися сутички між людьми різних переконань.

Світлана Ніколіна, учасниця мітингу:

- Він відкриває дверці машини. І починають бити водія. Звісно, наші почали втручатись в ситуацію, здобули бойові рани. Насправді – це були локальні сутички, які нічого не віщували. Сама ситуація розв’язалася дуже просто: за 5 хвилин у Верховній Раді.

Свою позицію щодо вже такого наболілого, а тепер політико-спекулятивного мовного питання висловили й громадські діячі, письменники, духовенство Рівного. Сходяться на думці, що суперечки між різними політичними силами потихеньку затягують у вир боротьби та протистояння все українське суспільство. Тож і подальший перебіг подій залежить саме від нас.

Віталій Лотоцький, ректор Рівненської Духовної Семінарії:

- Ми, як християни, повинні дивитись вперед. Ми ще гірші умови переживали. Ми повинні голосно сказати: "Українська мова була, вона є і буде, і цю мову ми будемо оберігати".

Апогеєм чи пак розв’язкою мовного конфлікту, може стати розгляд законопроекту у другому читанні вже через тридцять днів. Ключову роль у цьому конфлікті, за словами аналітиків, має відіграти саме українське суспільство. І головне не те, хто виграє чи програє умовний бій, важливо аби українці знову не опинилися на межі міжусобного розколу внаслідок політичних передвиборчих спекуляцій.

Схожі статті