+380673870816 +380673870816

Із 15 зареєстрованих на вибори до місцевих рад політичних партій на Рівненщині, лише 6 дотрималися гендерної квоти (ВІДЕО)

Жінки опинилися поза політичним бортом. Центральна виборча комісія прийняла рішення не вважати недотримання гендерних квот підставою для відмови в реєстрації партійних списків на місцевих виборах. Таким чином, на Рівненщині значна частина політичних сил так і не набрали 30% жінок у списках. 

Правила існують не для всіх. Із 15 зареєстрованих на вибори до місцевих рад політичних партій на Рівненщині, лише 6 дотрималися «гендерної квоти». Тому відповідно до закону, їхня участь у місцевих виборах стає неможливою. Втім, на п’ятому засіданні обласної виборчої комісії було прийнято рішення зареєструвати всі без винятку політичні партії. За словами заступника голови Рівненської ОВК Василя Куриласа, іншого виходу в них не було, мовляв, ця норма чітко не прописана в законі. 

Василь Курилас, заступник голови Рівненської ОВК:

- Я хотів би зазначити норму статті 38, яка передбачає певні вимоги до окремих документів. Зокрема, щодо автобіографії: там пишеться, що повинна обов’язково містити і як би це стосувалося щодо списку і відповідно посилання в статті 46 на статтю 4, або що стосувалося порушення закону, тоді ми дійсно мали б якийсь механізм впливу на ці політичні партії.

Адвокат Олексій Горецький розповідає, що під час підготовки законопроекту про місцеві вибори, питання гендерної квоти теж викликало чимало запитань. З однієї сторони побажання слабкої статі були враховані, втім механізм втілення їх в життя не продумали до кінця. Тому зараз спостерігаємо таку неоднозначну ситуацію. 

Олексій Горецький, директор РОГО «КВУ»:

- В даному разі, коли в статті 4 частині 3 було вказано про те, що списки мусять передбачати так звану гендерну квоту не менше 30 відсотків, то механізму реалізації або механізму відповідальності, який би чітко був встановлений самим законом за недотримання, то в даному разі його було не передбачено. І оскільки це питання було досить спірним і в колі фахівців, які професійно займаються виборчим питанням, єдиної думки не було і немає до останнього часу.

На думку координатора Громадського руху «Чесно на Рівненщині» Віталія Примака, норма про гендерну квоту лише передвиборчий хід, аби зіграти на почуттях електорату. 

Віталій Примак, координатор Громадського руху «Чесно на Рівненщині»:

- Насправді ті, хто тоді виявив підтримку цієї ініціативи, зараз по великому рахунку не говорять конкретно і ми бачимо, що деякі списки просто не співпадають з цією квотою. Тому ця норма закону знову ж таки в Україні, на мою думку, думку експертів, просто декларативні штуки.

Тим часом вищі інстанції ще більше заплутують ситуацію. Так, нещодавно Київський апеляційний суд прийняв рішення, що квота про участь 30 відсотків жінок у політичній партії носить лише декларативний характер, а  пізніше виносить протилежне рішення – недотримання цієї норми є підставою не реєструвати ту чи іншу політичну партію. Тому дане питання і досі залишається відкритим.

 

Схожі статті