+380673870816 +380673870816

Робоча група з нардепів вирішуватиме долю видобутку бурштину на Рівненщині

Проблема незаконного видобутку бурштину на Рівненщині вкотре на слуху, зокрема через події 9 травня, коли у Сарненському районі між місцевими та невідомими озброєними чоловіками сталась стрілянина. Покласти ж край з проблемою чорного старательства можливо лише на законодавчому рівні, прийнявши закон "Про бурштин". Допомогти його розробити вирішили місцеві чиновники спільно з начальниками обласних управлінь та за участю народних депутатів від Рівненщини. 

Від незаконного видобутку бурштину сьогодні страждає не лише державна та місцева скарбниці, але й землі краю. Адже старателі, вимивши увесь бурштин з ґрунту, залишають землю в непридатному більше для використання стані. А це здебільшого ділянки сільськогосподарського призначення.

Світлана Богатирчук-Кривко, начальник ГУ Держземагентства в області:

- На сьогодні площа порушених земель  на території північних районів складає 713 гектарів. Зокрема 467 гектарів - землі приватної власності і 61 гектар - державної власності.

Наразі легально на Рівненщині видобувають бурштин лише два підприємства. За рік вони отримують майже дві тонни сланцю. Основні поклади бурштину знаходяться  в Сарненському, Дубровицькому, Володимирецькому  районах,  де є вже  5 розвіданих родовищ.

Ігор Тимошеко, директор департаменту економічного розвитку і торгівлі Рівненської ОДА:

- За нашими оцінками, оскільки є щорічний звіт про видобуток бурштину саме на цих родовищах,  там наявний залишок запасів затверджених складає 145 тонн бурштину. Разом з тим геологічною розвідкою підтверджено перспективні запаси близько 1400 тонн на цих родовищах.

Єдиним виходом із ситуації, що склалась,  є прийняття закону "Про бурштин". Адже він не лише зобов'яже після видобутку проводити рекультивацію, а й дасть у бюджет чималі гроші. Наразі в обласній адміністрації  розглядають два способи законодавчого регулювання.

Сергій Рибачок, голова Рівненської ОДА:

- Перший, дозволити старательським способом видобувати бурштин на землях, які вже є пошкодженими. Для того, аби вже доопрацювати ці землі і вже провести рекультивацію, щоб нівелювати ту шкоду, яку завдано екології краю. Другий, спростити шлях для легалізації цього бізнесу, аби люди могли працювати на законних підставах. Перший шлях дозволить зменшити напруження, а другий – зможе  з цього кримінального бізнесу зробити легальний заробіток.

Підсумком колегії стало створення робочої групи, до якої  майже увійшли усі народні депутати  від Рівненщини. Вони й мають конкретизувати усі пропозиції і вже тоді, на їх основі пропонувати парламенту законопроект. 

Схожі статті