+380673870816 +380673870816

Побудувати повноцінну соціальну мережу в Україні зараз неможливо - експерт

В Україні стрімко поширюється ініціатива відмови від російських соціальних мереж на користь нової української. Проте, експерти висловлюють сумніви в успішності такої ініціативи. Зокрема, про неможливість створення повноцінної української соціальної мережі заявив ініціатор та ідеолог створення першої української безкоштовної системи керування сайтом SiMan CMS Роман Стоянович. Детальніше в розповіді експерта.

"Наразі ми маємо дуже сприятливий момент для запуску такого проекту, адже багато людей висловили готовність користуватися новою соціальною мережею. Тому, той, хто перший зможе запустити цей проект та поширити інформацію про нього, той і буде "на коні". Однак, існує цілий ряд причин, які унеможливлюють це зробити зараз. Якщо й навіть хтось зможе успішно запустити соцмережу в найближчий час, проект чекає неминуче фіаско вже в найближчому майбутньому.

Для того, щоб запустити повноцінну соціальну мережу, необхідно вкласти досить великі кошти. Це, по перше, кошти на розробку програмного забезпечення, по друге, на купівлю обладнання та створення надійної мережевої інфраструктури й, по третє, отримання інтернет каналів з достатньою пропускною можливістю та оплата трафіку. Звичайно, для обслуговування національної мережі не потрібно кілька датацентрів, як це має, наприклад, Facebook, однак, для початку потрібно буде, як мінімум, кілька десятків потужних серверів щоб забезпечити сервіс від DDoS-ефекту. Крім того, для популяризації мережі, необхідно провести різносторонню рекламну кампанію для залучення достатньої кількості постійних користувачів.

Щоб знайти інвестора, який зможе вкласти такі гроші, проект повинен мати економічну привабливість. Не секрет, що соціальні мережі в основному існують завдяки прибуткам від реклами. Український ринок не дуже привабливий з токи зору заробітку на рекламі, адже, як показує досвід, в середньому тисяча відвідувачів за добу рідко приносять дохід, більший за один долар. Потенційна кількість користувачів ядра соцмережі навряд чи буде перевищувати 200-300 тисяч, тому, навіть при оптимістичних прогнозах, місячний дохід без урахування податків та витрат не перевищить десяти тисяч доларів, що неспіврозмірно з видатками на початковій стадії.

Крім того, не слід забувати, що програмне забезпечення для соціальної мережі не створюється за кілька днів і навіть місяців. Це досить тривалий процес, який вимагає залучення багатьох спеціалістів та побудови грамотної архітектури програми. При існуванні інціативи на протязі місяця, говорити про якісь напрацювання українських програмістів, я думаю, не варто. Звичайно, можна використати одне з існуючих open-source рішень, проте при великій кількості активних користувачів, по моїй інформації, жодне з існуючих рішень не може бути застосоване без значного доопрацювання, яке співрозмірне з розробленням нового програмного забезпечення.

Ну і не слід забувати про потенційні проблеми з законом. Російські соціальні мережі, на мою думку, мають таку популярність не в останню чергу через те, що завдяки ним можна обмінюватися неліцензованою музичною та відеопродукцією. Тому, заманити користувача соціальної мережі, який звик до "халяви", можна буде лише, забезпечивши, хоча б на початковому етапі, наявність та можливість користування неліцензованим контентом. Однак, я не думаю, що в нових українських реаліях це зможе продовжуватися достатньо довго щоб утримати користувачів від повернення в російські "соціалки".

Звичайно, мені б хотілося помилитися, проте, на мою думку, кращим варіантом буде відмова від запуску українських соціальних мереж прямо зараз. Натомість основною задачою мало б стати об’єднання зусиль розробників та підготовка грунту до запуску національної соцмережі через, скажімо, рік та пошук інвестора для цього".

Схожі статті