+380673870816 +380673870816

Кристали нового покоління для адронного коллайдера створять українці

Співпраця України та Європейської організації з ядерних досліджень (ЦЕРН) продовжує розвиватися. Так, вчені Науково-технологічний комплексу "Інститут монокристалів" НАН України і Харківського інституту сцинтиляційних матеріалів, який сходить до його складу, приступають до пошуку неорганічних сцинтиляторів для детекторів нового покоління, придатних до роботи в інтенсивних полях іонізуючого випромінювання в оновленому Великому адронному колайдері із збільшеною світимістю. Про це повідомила прес-служба Державного агентства з питань науки, інновації та інформатизації.

Ця робота серйозно підтримується на державному рівні, в тому числі і фінансово. На проведення цих робіт виділено 280 тисяч гривень. На початку жовтня поточного року вчені Пітер Хіггс і Франсуа Енглер отримали Нобелівську премію з фізики за виявлення елементарної частинки - бозона Хіггса або "частки Бога", що дозволило вченим зрозуміти, як утворюється маса частинок. До цього процесу причетні й українські вчені, оскільки ключовий елемент Великого андронного коллайдера - спеціальний детектор - був успішно розроблений і створений завдяки відкриттю вченими НТК "Інститут монокристалів" НАН України унікального сцинтилятора (PWO), що дозволив реєструвати високоенергетичні частинки і, власне, бозон Хіггса.

Робота ж Харківського інституту сцинтиляційних матеріалів з пошуку неорганічних сцинтиляторів для детекторів нового покоління передбачає: розробку методів отримання кристалів на основі легких матриць і вимірювання їх сцинтиляційних параметрів; дослідження радіаційної стійкості обраних кристалів при опроміненні високоенергетичними протонами і гамма-квантами; проведення порівняльного аналізу радіаційного ушкодження кристалів, що складаються з легких і важких атомів. На виході

Схожі статті