+380673870816 +380673870816

У Рівному презентували книгу Олексія Сацюка "Смертоносці"

У Рівному презентували книгу Олексія Сацюка "Смертоносці", яка в Україні видається вперше. Письменник - уродженець Дубенщини, проте книгу написав у еміграції. В оповіданні він вилив увесь той біль, який спостерігав у дубенській в’язниці перед німецькою окупацією України 1941 року, коли війська НКВС знущалися та розстрілювали українців. 

"Батько щось говорить, але я слів його не чую. В моїх вухах лише бубонить, наче вітер по шибах. І немов крізь монотонний шум осіннього дощу, десь здалека продираються крики мордованих, тріскотня автоматів, постріли за мурами, громове гупання в двері".

Ці рядки належать Олексію Сацюку. Свої спогади про початок війни, яку він зустрів у дубенській в’язниці, письменник описав у книзі "Смертоносці". Саме тоді, за його громадську і юридичну діяльність, він переслідувався більшовиками. Урятуватися від розстрілу зміг завдяки нападу на тюрму українських підпільників.

Тамара Дмитренко з Дубна розповіла, що цілодобові масові розстріли, які описує український емігрант, забрали чимало людей, рятувалися тільки ті, хто під час розтрілу збирався гуртом. Це був невеликий шанс лишитися живими.

Тамара Дмитренко, завідувач відділом історії Державного історико-культурного заповідника м. Дубно:

- рятувалися тільки ті, хто падав докупи, ті, хто тиснувся до дверей. Вибивали потім двері батареями і таким чином рятувалися.

У 1947 році книгу "Смертоносці" видали у Буенос-Айресі. Із усього накладу лише один примірник потрапив у Дубно. І тільки через 64 роки книга відродилася. У Рівному вийшло у світ 500 примірників, які розповсюджуватимуться безкоштовно.  

Михайло Борейко, член правління міського товариства "Просвіта" ім. Т. Шевченка:

- єдиний примірник цієї книги зберігається у Дубні, і зараз ми його перевидали, ілюстрували.

Таке видавництво приурочене сімдесятим роковинам закатованих у дубенській в’язниці. На презентацію книги в обласній бібліотеці зібралися небайдужі рівняни, які у цей день вирішили ще раз згадати про загублені долі.


110622_Smertonosci sferadesigner

Схожі статті