+380673870816 +380673870816

Що потрібно знати про вакцинацію та відсторонення працівників від роботи?

Фото - Управління Держпраці у Рівненській області

Роз’яснює завідувач відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Рівненській області Микола Логвісь.

З 8 листопада набув чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України від 04.10.2021 №2153 (Далі-наказ), зареєстрований в Мінюсті 07.10.2021 за №1306/36928 “Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням”. Повідомляє Управління Держпраці у Рівненській області.

Зокрема йдеться про працівників:

- центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів,

- місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів,

- закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

Такий перелік сформований з огляду на стрімкі темпи поширення коронавірусної хвороби у першу чергу для забезпечення безперебійної та безпечної роботи органів виконавчої влади на національному та місцевому рівнях та закладів освіти і науки.

Працівники вказаних організацій, які станом на 08 листопада 2021 року не мають хоча б одного щеплення проти COVID-19, мають бути відсторонені від роботи без збереження заробітної плати до моменту отримання щеплення.

Однак, не можуть бути відстороненими від роботи працівники, , які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний медичний висновок форми №028-1/о «Висновок лікаря щодо наявності протипоказань до вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», виданий закладом охорони здоров’я, які визначаються відповідно до Інструкцій до застосування вакцин, рішень НТГЕІ та “Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень”, затвердженого наказом МОЗ від 16 вересня 2011 року № 595, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 року за № 1159/19897 (у редакції наказу МОЗ від 11 жовтня 2019 року № 2070).

Окрім того, людина може вакцинуватись іншою вакциною, якщо має постійне абсолютне протипоказання до конкретної вакцини. Якщо протипоказання тимчасове, то вона може щепитись після того, як термін протипоказу завершиться.

Працівники, які отримали принаймні одну дозу вакцини проти COVID-19, не можуть бути відстороненими від роботи, оскільки вже не йдеться про ухилення або відмову від вакцинації.

Для відсторонення від роботи працівника, який ухиляється або відмовляється робити щеплення, керівник підприємства має проінформувати працівників про правові наслідки у випадку його відмови або ухилення від обов’язкового щеплення.

На керівника підприємства покладається контроль за проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 серед працівників та відсторонення від роботи тих, хто не вакцинувався.

Якщо працівник ухиляється або відмовляється від проведення щеплення, то керівник підприємства має відсторонити його від виконання професійних обов’язків. Для цього він складає відповідний акт.

Відсторонення відбувається шляхом видання наказу або розпорядження керівника з обов’язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються із зазначенням в наказі наступних відомостей:

- посилання на Постанову КМУ №1096;

- зазначення, що з певної дати (для працівників, які вже прийняті на роботу, з 8 листопада 2021 року) працівники, які не пройшли обов’язкову вакцинацію, відстороняються від роботи;

- перелік посад та ПІБ працівників, які підлягають обов’язковій вакцинації;

- перелік документів (сертифікат вакцинації або його копія), які ці працівники повинні надати (і кому – відділу кадрів, бухгалтерії, керівникам відділів тощо) на підтвердження проходження повної вакцинації (в електронному та/або паперовому вигляді);

- зазначення, що на час відсторонення за такими працівниками зберігається їх робоче місце, але не зберігається заробітна плата;

- зауваження, що з дня, у якому ці працівники нададуть документи про проходження вакцинації, вони знову будуть допущені до роботи.

Додатково інформуємо, що міжнародне свідоцтво про вакцинацію/профілактику чи або COVID-сертифікат (Далі свідоцтво/сертифікат) не є таємницею про стан здоров’я оскільки в свідоцтві/сертифікаті згідно статті 286 Цивільного кодексу України не зазначені дані щодо звернення за медичною допомогою, діагноз, а також відомості, одержані при медичному обстеженні, а тому свідоцтво/сертифікат можуть вимагати за місцем роботи, навчання тощо.

Разом з тим акцентуємо увагу, що звільняти працівника через відсутність щеплення незаконно. Для цього відсутні правові підстави.

Як тільки працівник отримав принаймні одне щеплення проти COVID-19, то підстав для продовження його відсторонення від роботи немає. Отримання принаймні першої дози не вважається ухиленням або відмовою від вакцинації. У такому випадку він має бути допущений до роботи.

Якщо під час перевірки уповноваженого органу виявиться, що на підприємстві працюють особи, які ухиляються або відмовляються від щеплення, у такому випадку йдеться про порушення статті 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення “Порушення правил щодо карантину людей”.

Відповідальність за порушення вказаної статті для посадової особи складає від 34 тисяч гривень.

Схожі статті