+380673870816 +380673870816

На Рівненщині вшанували пам'ять відомого націоналіста Ніла Хасевича

Пам'ять відомого націоналіста, члена ОУН-УПА і просто талановитого художника Ніла Хасевича вшановували цієї неділі у селі Сухівці Рівненського району, де він героїчно і загинув шістдесят років тому. 

Невисокого зросту, із саморобним протезом замість лівої ноги та з творчим хистом і жагою до свободи в очах - таким пам’ятають Ніла Хасевича старші жителі села Сухівці. Вони розповіли, що це була непересічна особистість, воїн УПА, який боровся за правду не фізичною силою, а своєю пекучою творчістю за допомогою пензля, різця і долота.

Анатолій Стацюк, мешканець с. Сухівці:

- Я Ніла Хасевича пам’ятаю добре. Він мені передавав листівки, щоб я розносив по селах. Бачив як вони копали криївку. Як вони жили. Життя було дуже тяжке. У сирості жили, температура не більше десяти градусів у криївці. Там були продушини три, так як їх було троє. Тяжко було дихати.

Енкаведисти поквиталися з Нілом Хасевичем за його сміливу пропагандистську діяльність. Тіла героя та ще двох його однодумців були понівечені та досі не знайдені. Проте, вже через шістдесят років, на роковини смерті зібралося чимало людей аби вшанувати пам'ять національного героя. Це і Рівненська Січ Війська Запорізького імені Ніла Хасевича, представники районної влади, старше і молоде покоління. 

Козаки розповіли, що їх Військо Запорізьке недарма назване на честь Ніла Хасевича. Цю видатну особистість шанують з року в рік.

Олег Горбенко, курінний отаман Рівненської Січі Війська Запорізького імені Ніла Хасевича

- Він наш земляк, по-перше. І він найближча людина до нашого міста. І взагалі людина, яка десять років воювала не так автоматом і кулеметом, як художнім словом.

Аби краяни пам’ятали та шанували своїх героїв, поблизу пам’ятного знаку Нілу Хасевичу планують спорудити музей. Скільки коштів на це буде передбачено та коли на пагорбі красуватиметься музейна будівля нині невідомо. Проте, ініціативу активісти уже проявляють і влада готова її підтримати

Сергій Подолін, заступник голови Рівненської райдержадміністрації:

 - Ми, як влада, розуміємо, що сьогодні це питання є фінансове і без участі влади воно вирішене бути не може, тому ми будемо його розглядати. Я думаю, що ініціатива слушна. Це є історія. Це є пам'ять. 


Своє слово пам’яті і шани висловило також молоде покоління. У Сухівській школі діти влаштували концерт на честь Ніла Хасевича. Згодом всіх об’єднав смачний куліш. Варили його козаки за своїм особливим рецептом. Усі секрети цієї смакоти нашій знімальній групі не розкрили, проте про процес "чаклування" над козацькою стравою трішки розповіли.

Олександр, козак:

- Береться сало на дно казана. Тоді дається м'ясо, спеції, потім додається цибуля, морква, потім додається пшоно. Я не здаю рецепт, я розказую в загальних рисах. 

Жителі села Сухівці мріють, що на їхніх землях все ж возведуть музей пам’яті імені Ніла Хасевича. І краще асфальтне покриття до їхнього, дещо віддаленого мальовничого куточку теж незабаром прокладуть, аби пам'ять про Ніла Хасевича була доступною не лише для краян, а й туристів.

Схожі статті