+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Чи допоможе увага ЄС впровадити судову реформу в Україні (ВІДЕО)

Що рівняни знають про судову реформу та як відбувається процес впровадження змін у  представництвах Феміди. «Комітет виборців України» презентував свіжі соціологічні дослідження на цю тему.  

Нагадаємо, що наразі в Україні триває перезавантаження всієї судової системи. Відповідні вимоги ставить Угода про асоціацію з ЄС – документ передбачає побудову в Україні насамперед культури справедливого правосуддя. І на сьогодні Україна вже відчуває значну підтримку ЄС не лише у напрямі реформування судоустрою, а й щодо реформування системи правосуддя в цілому.  З цією  метою до 2017 року реалізувався Проект Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», комунікаційну підтримку судової реформи забезпечував відповідний проект Консультативної місії ЄС, а в жовтні 2017-го між Україною та ЄС підписано 2 угоди на загальну суму майже 90 мільйонів євро. Кошти Євросоюзу за цими угодами спрямують на підтримку судової реформи, зокрема, системи правосуддя та виконання судових рішень.  І тут важливо, за словами експертів, виправдати таку допомогу та вдало інтегрувати систему правосуддя до стандартів ЄС.

Роман Куйбіда, заступник голови правління Центру політико-правових реформ:

— Фактично у 2016 році було внесено зміни до Конституції, які є позитивними – гарантують більшу незалежність судді, передбачають зайняття посад на підставі конкурсу,  можливість звільнення судді у випадку, якщо він не доведе легальність походження свого майна чи майна членів сім’ї. На рівні законодавства зроблено багато, але що стосується імплементації, тобто втілення в життя, то, на жаль, є проблеми, і складається враження, що це законодавство не завжди імплементується в належних цілях.  

Концепція змін в Україні в цілому відповідає  європейським стандартам  судочинства. Навіть у остаточному висновку Венеціанської Комісії зазначається, що такі зміни до Конституції України є дуже позитивними і добре підготовленим та заслуговують повної підтримки.

Проте  українська громадськість про  реформи, які впроваджуються,  знає дуже мало. Тому це питання спробували глибше дослідити представники рівненської обласної  організації «Комітет виборців України».  Для цього провели фокус – групові дослідження у 14 областях України. Свою обізнаність демонстрували регіональні лідери громадської думки. У дослідженні підняли 4 важливі, на думку експертів, теми – це прозорість, фінансування,  контроль за діяльністю судової системи, запобігання корупції.  Зокрема, за результатами опитування, більшість вважає, що підвищення заробітної плати  суддів зможе зменшити такі ризики.

Олексій Горецький, голова правління Рівненської обласної громадської організації «Комітет виборців України»:

— У контексті як люди оцінюють, чи призведе до зміни ситуації підвищення заробітної плати, ви можете побачити, що більше 70% вважає, що достатнє забезпечення  суддів буде прямо впливати на зменшення цих негативних проявів у діяльності суддів.  

Загалом, більшість осіб, які були залучені до фокус – груп зазначають, що судова реформа є однією з найменш відомих для українського суспільства.  

Василь Овдіюк, директор  Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області:

— Як правило, люди розуміють судову реформу у вузькому розумінні. Не створений антикорупційний суд – це і вся реформа. Я хочу сказати, що судова реформа передбачає більший спектр змін, які передбачає держава. Я хочу сказати, що ми створили багато органів, які борються із злочинністю.

І дійсно, чи не найбільше увага громадськості та політикуму сконцентрована на створенні Вищого антикорупційного суду. Навіть за президентський законопроект у першому читанні проголосовано. Однак, чи не стане він черговою паперовою нормою, прийнятою під тиском Заходу? Адже дійсно в ЄС наполягають на необхідності створення окремого Антикорупційного суду та готові допомагати з відбором суддів. В ЄС наголошують на важливості висновку Венеціанської Комісії щодо цього питання. Однак у запропонованому законі вже знайдено низку невідповідностей рекомендаціям комісії. Наразі до Верховної Ради звернулися посли Великої Сімки з пропозиціями залучити Венеціанську Комісію, щоб закон доопрацювати. Звернення з тим же проханням підготували активісти Реанімаційного Пакету Реформ.

Також мало відомо громадськості про реформування і оптимізацію, які відбуватимуться  на місцях у судах. 

Віктор Вдовиченко, начальник Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області:

— У нашій області із 18 місцевих судів буде вісім окружних. Буде проходити процес злиття. І що це передбачає?  Щоб швидше розглядалися справи в судах, особливо ті, які потребують колегіального вирішення. Також буде ліквідовано суди господарські місцеві, але на їх місце вже створені, згідно указу, окружні суди.

Зміни у судовій системі відбуваються, але результативність їх імплементації у життя деякі експерти оцінюють вкрай песимістично. 

Роман Куйбіда, заступник голови правління Центру політико-правових реформ:

— Ще рік тому, бачачи, які закони прийняті, вони обнадіювали, однак бачу, що імплементація їх у реальність показує, що ми, на жаль, не скористалися тою кількістю можливостей, які давали підстави вірити в успіх. 

Як бачимо, судова реформа в Україні ототожнюється із одвічною проблемою боротьби з корупцією, і відбувається вкрай повільно, навіть зважаючи як на підтримку, так і на тиск з боку ЄС. А експерти повторюють - важливо не лише інформувати, а й стимулювати українців до контрою над ефективним  виконанням реформи.

Схожі статті