+380673870816 +380673870816

В Україні триває активне реформування системи надання соціальних послуг

Актуальні аспекти реформування системи надання соціальних послуг в Україні сьогодні стали головною темою обговорення під час Всеукраїнського семінару-наради, який провело Мінсоцполітики за участю Проекту ПРООН "Сприяння реформі соціального сектору в Україні", ВБО "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД" та представників регіональних органів праці та соціального захисту населення. Про це повідомила прес-служба Міністерства соціальної політики.

Зокрема, було проаналізовано хід впровадження реформи соціальних послуг. Також розглядалися питання проведення атестації соціальних працівників та інших фахівців, які надають соціальні послуги, здійснення соціального замовлення соціальних послуг, організації діяльності з визначення потреб в соціальних послугах населення адміністративно-територіальної одиниці.

Нині, як відомо, в Україні за участю держави утворено досить розгалужену мережу закладів та установ, що надають соціальні послуги. Вона налічує близько 2,5 тис. суб’єктів. Залучені також до цієї роботи громадські, благодійні та релігійні організації. Протягом минулого року комунальними закладами та установами надавалися послуги майже 3 млн. осіб. Водночас понад 1 млн. осіб (за попередніми підрахунками) залишаються не охопленими такими послугами. Йдеться насамперед про громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах через стан здоров’я, сирітство, безробіття, бездомність, різноманітні залежності, насильства та інші причини.

Так, вже затверджений наказом Мінсоцполітики від 03.09.2012 № 537 Перелік соціальних послуг, що надаються особам, окремим соціальним групам, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати. Він містить 15 основних соціальних послуг та основні заходи, що передбачаються в рамках надання цих послуг.

Розпочалася вже й робота із стандартизації соціальних послуг. У Департаменті соціальних послуг Мінсоцполітики наголошують: вона триватиме, допоки не будуть затверджені стандарти усіх послуг відповідно до переліку. Нині в стадії розроблення перебувають такі державні стандарти - притулку бездомним особам, соціальної реінтеграції бездомних осіб, стаціонарного догляду громадян похилого віку та інвалідів, соціального супроводу та інші.

Також наказом Мінсоцполітики від 15.10.2012 № 648 затверджено Методичні рекомендації визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці у соціальних послугах та підготовлено проект постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів", який наразі розглядається заінтересованими міністерствами. Водночас у Луганській, Одеській, Хмельницькій областях нині апробовується механізм соціального замовлення.

У процесі розробки й інші суспільно значущі документи. У Міністерстві переконані: здійснити реформу можливо лише завдяки спільним зусиллям держави, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та громадських і благодійних організацій. Це ж засвідчує і досить успішний досвід європейських країн. Учасники Всеукраїнського семінару-наради висловили готовність до активної співпраці в сфері підвищення якості й ефективності соціальних послуг в Україні з метою реалізації визначених завдань.

Схожі статті