+380673870816 +380673870816

У Рівному пройшов вечір пам’яті присвячений до 75-річчя масових розстрілів української інтелігенції в Карелії

Самдармох: Україна пам’ятає. У стінах Рівненської обласної бібліотеки пройшов вечір пам’яті присвячений до 75-річчя масових розстрілів української інтелігенції соловецького етапу в Карелії, серед яких такі відомі діячі як Микола Куліш, Валер’ян Підмогильний, Микола Зеров. 

Микола Куліш, Микола Зеров, Лесь Курбас, Валер’ян Підмогильний… і це лише декілька імен представників українського відродження із списку тих, що 75 років тому були розстріляні в урочищі Сандармох (Карелія).

Андрій Жив’юк, кандидат історичних наук, завідувач кафедри історії України МЕГУ:

- Розстріли тривали з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року. Всього цей етап, який прибув в Сандармох, нараховував 1111 людей. Серед них близько 290 – українці. Але це які були українці. Це були українці, які уособлювали українське відродження 20-тих років.

Серед розстріляних були і наші земляки.

Андрій Жив’юк, кандидат історичних наук, завідувач кафедри історії України МЕГУ:

- Було 4 наших земляків. Це один знаний письменник, поет Валер’ян Поліщук, імені якого існує обласна літературна премія, який був заарештований свого часу в Харкові і потім ув’язнений на Соловках і розстріляний на Сандармосі, але також там було з’ясовано, що було ще троє уродженців Рівненщини.

Однак, як зазначає історик, тривалий час жахливі події в Карелії залишалися білою плямою в історії і про долю представників українського відродження нічого не було відомо.

Андрій Жив’юк, кандидат історичних наук, завідувач кафедри історії України МЕГУ:

- Правда про розстріли відкрилася лише в 1997 році, тобто вже 6 років пройшло після розпаду Радянського Союзу, але ніхто не знав точно де поділися в’язні соловецького табору.

Нині в урочищі Сандармох на могилах загиблих шумить глибокий ліс і нікому не відомо в яких зі 240 розстрільних ям покоїться цвіт української інтелігенції, про внесок яких у розбудову України сучасним поколінням слід знати та пам’ятати.

Схожі статті