+380673870816 +380673870816

Рівненські школярі побували у криївці

На власні очі побачити справжню повстанську криївку. Така можливість випала для рівненських школярів, які напередодні святкування 70 річниці створення Української Повстанської Армії разом із міськими чиновниками навідалися до схованки воїнів УПА у Бабинському лісі, що неподалік Рівного.

Юлія Бублей, журналіст:

- Ще до середини 50-х років ось у таких криївках переховувалися воїни Української Повстанської Армії. Аби потрапити до схованки потрібно було знати секретний пароль. – Пароль? – Мальва. – Проходь.

Тут усе відповідає тодішнім реаліям. Дерев’яні стіни, холодна гола підлога, саморобні меблі та навіть, раритетні партизанські речі. Власник криївки розповів, що збудували її лише чотири роки тому за схемами архівів СБУ.

Максим Морозюк, директор комплексу:

- В таких умовах, в такій криївці жило десь приблизно 10-12 чоловік, інколи 5-6, але загалом до 10-12 і в таких умовах вони переховувалися. Могли роками переховуватися.

Аби сповна відтворити картину повстанського життя, поруч криївки розмістили і схованку-колодязь, яку свого часу використовували для того, аби передавати їжу для воїнів УПА, або ж як запасний хід.

На власні очі схованку воїнів УПА побачили і рівненські школярі. Більшість із них уже мали певне уявлення про те, в яких умовах колись жили та воювали повстанці, оскільки напередодні брали активну участь в міському конкурсі "12 історій про УПА", присвяченому 70 річниці створення Української Повстанської Армії. Однак, як то кажуть, краще один раз побачити ніж сто разів почути. Тому від криївки школярі були просто в захваті.

Онися Синюк, школярка:

- Криївка дуже вразила. Психологічно враження великі, тому що бачити наскільки важко було цим людям жити, наскільки їх побут був важким – це заслуговує на повагу.

Ознайомлювати школярів з історією УПА, міські чиновники планують і надалі. Очільник міста розповів, що вони зроблять все заради того, аби молодь знала, на які жертви свого часу доводилося йти повстанцям заради України.

Володимир Хомко, міський голова Рівного:

- Важливо, щоб вони самі мали уявлення про це. Мали адекватне уявлення про ті події, які були, щоб розказали своїм дітям. Щоб атмосфера була така на що заслуговують ті воїни і ті події.

Про те, що варто пам’ятати та захоплюватися героїзмом воїнів УПА говорить і вчитель історії Валентин Кравчук. Чоловік зазначив, що свого часу цих людей вважали зрадниками, однак нині випливають зовсім інші факти.

Валентин Кравчук, вчитель історії:

- Радянська історія не завжди була об’єктивна. Сталіну не потрібна була незалежна Україна і це була основна причина чому будь-яка інформація про УПА, будь-які інші військові формування, громадські організації, метою яких було здобуття незалежності України, вона завжди приховувалася і перекручувалася. Зараз відкривається дуже багато архівів, вони стають доступними, можна прочитати власне з першоджерел, як насправді було.

Історик додав, що саме Рівненщина стала колискою Української Повстанської Армії, оскільки тут, 70 років тому, вона і була створена. І це варто пам’ятати та шанувати.

Схожі статті