+380673870816 +380673870816

У Рівному "Молодь проти корупції" викрила одну із ймовірних схем неповернення кредитів

Чи можна в нашому місті надовго, а головне безвідсотково взяти мільйонний кредит у банку і довгий час його не повертати? Виявляється, що можна. Одну із ймовірних схем ухилення від кредитів у Рівному викрила Всеукраїнська громадська організація "Молодь проти корупції". 

У кризовому 2008 році депутат Рівненської обласної ради Сергій Качановський взяв кредит у банку на суму чотири мільйони доларів, - розповідають члени громадської організації "Молодь проти корупції". У випадку несплати боргу політик зобов’язався віддати будинок колишньої дружини та торговий центр, який належав його компанії. Відтак, після року сумлінної виплати коштів, боржник почав ухилятися від виконання умов договору. Банк подав на позичальника до суду. До тієї ж інстанції звернулась й екс-дружина пана Качановського, яка за даними організації "Молодь проти корупції", є розлученою, проте проживає з колишнім чоловіком без офіційної реєстрації.

Марічка Мельник, представник агенції публічних комунікацій "Перфектні рішення":

- Дружина позичальника – це Качановська Вікторія, подає до суду договір із вимогою визнати кредитний договір недійсним і коментує це тим, що її чоловік просто взяв в борг в банку цю певну суму, але попросив передати під заставу лише своє майно, тобто, вона не була попереджена про таке його рішення і воно було самостійне. Суд ухвалює рішення на користь екс-дружини.

Відповідно за рішенням міського суду від 11 червня 2010 року кредитний договір на суму чотири мільйони доларів визнано недійсним. Згідно з постановою - боржник повертає банку позику, натомість кредитор – компенсує проблемному клієнту сплачені відсотки. Одним словом, пан Качановський виборов безвідсотковий кредит.

Активістів здивувало те, що цього рішення суду чомусь не має у єдиному державному реєстрі. Телеканалу "ЗІК" суддя пояснив, оскільки закон про доступ до судових рішень почав діяти з 2011 року, а воно було ухвалене роком пізніше, то відповідно воно в реєстрі не значиться. Юридичні експерти ж спростовують цю інформацію.

Микола Сенько, правознавець, юридичний експерт:

- По суті те, що було сказано – це є абсолютне перекручування фактів. Бо закон про доступ до судових рішень діє з 1 червня 2006 року. Згідно того закону з 1 червня 2006 року усі судові рішення по справах вносяться до цього реєстру, відповідно це рішення теж повинно бути там. Там є рішення 2007, 2008, 2009, я сам неодноразово користувався тим реєстром. Чому його там немає ми можемо здогадуватися. Але я думаю, що це пов’язано з тією ж причиною, чому таке рішення з’явилося.

Сам же позичальник на прес-конференцію не з’явився, хоч офіційні запрошення отримував. Телефонічно заявив, що цей кількамільйонний кредит - його особиста справа, яка перебуває на контролі у виконавчій службі. І оцінку, відповідно, судовому рішенню пан Качановський теж не дає.

Сергій Качановський, депутат Рівненської обласної ради, позичальник:

- Дивіться, є рішення суду, подобається воно мені чи не подобається, я ж не вправі його коментувати, бо це рішення суду. Я не розумію до чого тут певні корупційні схеми, якщо на сьогоднішній день з банком у нас йде переписка, іде робота. На сьогоднішній день останній лист з банку я отримав 15 днів, тому і там є зарахована певна сума.

Однак, не все так просто. В результаті таких кількамільйонних безвідсоткових кредитів і збільшується відсоткова ставка в банках, - констатують експерти. І це відображається, насамперед, на нас, пересічних громадянах.

Соломія Зінченко, юрист, член ГО "Молодь проти корупції":

- Ми сплачуємо відсотки не чотири, так як у європейських країнах, а 25, а той до тридцяти. Це все результати діяльності таких собі "качановських". Тому що банк, не отримуючи відшкодування від позичальників, отримує від звичайних людей, які беруть автомобілі, на пральні машини, побутову техніку, оскільки не мають готівки, щоб придбати ці речі, банк максимально заробляє на таких людях.

Цю справу "Молодь проти корупції" пообіцяла координувати й надалі. Активісти вже подали відповідні запити до правоохоронних органів з метою роз’яснення ситуації. Загалом же, за їх інформацією, українці напозичали у банкірів майже 200 мільйонів гривень.

Схожі статті