+380673870816 +380673870816

"ОПОРА" виявила чимало порушень під час формування дільничних виборчих комісій на Рівненщині

Гаряча виборча пора триває. 18 вересня був останнім днем прийому подань кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. 

13 вересня Центральна виборча комісія прийняла постанову, в результаті якої був змінений порядок жеребкування дільничних виборчих комісій. Якщо раніше воно відбувалось по кожній окремій дільничній виборчій комісії, то цього разу окружна виборча комісія проводила одне жеребкування на всіх.

Анатолій Бондарчук, координатор спостереження за виборами у Рівненській області ГМ "ОПОРА":

- Така сама процедура була застосована ЦВК при формуванні окружних виборчих комісій, коли одним жеребкуванням ЦВК утворила всі окружні виборчі комісії, заповнила їх одними і тими самими представниками політичних партій. Як ми знаємо, до складу ОВК потрапив ряд політичних сил, які невідомі широкому загалу і відіграють роль технічних партій та відстоюють інтереси певних політичних сил. Така технологія застосовується для того, щоб певні політичні сили могли посилити свій вплив в окружних виборчих комісіях.

Під час формування окружних виборчих комісій із 87 суб’єктів виборчого процесу – 63 партії не отримали можливості взяти участь у роботі ОВК. Останнього ж дня прийняття подань кандидатур на 152 і 153 округах, де перебували спостерігачі "ОПОРИ", почали приходити чимало громадян, які приносили теки з документами від різних партій. Керівник прес-центру Громадянської мережі "ОПОРА" Роман Мартин допускає, що це може бути однією із технологій, яка покликана приховати недосконалість заповнення документів.

Роман Мартин, керівник прес-центру ГМ "ОПОРА":

- Ті суб’єкти виборчого процесу, які подавали документи вчасно, то у них було більше тижня аби це зробити, їх документи перевірялись дуже ретельно. В даній ситуації утворилася проблема з часом, коли близько 20 людей за півтори години до закінчення прийому документів приходили до ОВК. По 152, до прикладу, виборчому округу голова комісії мусив приймати ці заяви в дуже спішному порядку. Він звіряв тільки паспорт і звіряв доручення.

Крім того, спостерігались факти, коли доручення не завжди співпадали з людиною, яка доставляла ці документи. Згідно закону, приносити папери може лише людина, яка отримала дозвіл від партії. Також переглядаючи документи, спостерігачі "ОПОРИ" помітили розбіжності в заявах та копіях паспортів, якість фото не відповідала нормам. На їх думку, вплинути на результат роботи ДВК можуть також і міграції між округами.

Представники партій, документи яких не встигли прийняти у зазначений термін, мають право подати заяву до суду, за рішенням лише якого можна визначити чи порушили їх права, чи ні. Тобто ОВК може прийняти їх або відмовити виключно за рішенням суду. Однак, під час чергового засідання окружної виборчої комісії по 152 округу на порядку денному стояло питання щодо слухання вимог партій, які з тих чи інших причин не змогли подати свої документи вчасно.

Андрій Токарський, регіональний координатор спостереження за виборами у Рівненській області ГМ "ОПОРА":

- В порядку денному стояло питання лише вимог. Натомість під час розгляду вимог, все було перекручене до того, що в кінці кінців на голосування голова ОВК ставить питання зареєструвати дані партії, оскільки їхні права були порушені. Не в компетенції комісії визначати чи чиїсь права були порушені, чи чиїсь права не були порушені.

В результаті більшість членів ОВК проголосували за реєстрацію цих партій. А це знову ж є порушенням чинного законодавства. Крім того, опорівці констатували, що найчастіше при виявленні правопорушень, люди, які у них винні, не несуть за це відповідальності.

Схожі статті