+380673870816 +380673870816

Рівненські археологи відзначили своє професійне свято

Цих людей часто називають рицарями лопати. 15 серпня своє професійне свято відзначають археологи. Спеціально для нашої знімальної групи рівненські мисливці за старовинною розповіли про наукову цінність та приховані таємниці археологічних знахідок, які нещодавно їм пощастило віднайти. 

Богдан Прищепа мисливець за старовинною з чималим стажем. Каже, що археології присвятив більше 30 років свого життя. Свої перші розкопки сьогодні згадує з посмішкою.

Богдан Прищепа, археолог:

- Ми були школярами, а в той час було багато книг пов’язаних з археологією. І хоча моє містечко стояло так, що таких справжніх пам’яток археології не було, але там були казарми військові, проходили бої і ми шукали те, що було пов’язано з військовими подіями: патрони, залишки зброї, казки. Це були перші наші знахідки, якими ми пишалися. Конкретно я, знайшов пробиту двома кулями каску. 

Загалом на теренах Західної України перші розкопки були проведені ще в 1750 році. Пізніше археологи випадково відкрили і знамениту печеру Вертеба з трипільськими старожитностями. Однак всі знахідки тоді осіли в приватних колекціях. Пан Богдан нарікає, що подібне відбувається і нині. З кожним роком армія чорних археологів, яка досліджує тисячі квадратних метрів культурного шару та скрупульозно очищає землю від безцінних артефактів невпинно зростає.

Богдан Прищепа, археолог:

- Вони не науковці, не археологи, вони скарбошукачі. Це незаконне шукання коштовностей, які потім будуть реалізовуватися через тіньові ринки. Вони витягують окремі предмети і таким чином залишають нас без великої кількості інформації про поселення, поховання, які там були. Це грабунок.

Однак на Рівненщині чорна археологія явище не таке поширене. Сьогодні у нашому краї роблять все можливе, аби місцевим мисливцям за старовинною створити гідні умови для успішної роботи.

Юрій Харковець, директор ДП "Рівненська старовина":

- Без перебільшення скажу, що за всю незалежність України за останні 2 роки у Рівненській області зроблено багато роботи, що пов’язано з археологією. В Пересопниці нам є територія для досліджень.

Щороку в період з квітня по жовтень рівненські археологи працюють у поті чола. У цьому сезоні вони провели розкопки більше ніж на 10 об’єктах. Однак основна робота була зосереджена у Пересопниці.

Богдан Прищепа, археолог:

- Пересопниця має величезну кількість археологічних пам’яток. Зараз ми обстежили біля 40 гектарів площі, де кругом є археологічний культурний шар і археологічні об’єкти. В цьому році ми знайшли унікальну будівлю раннього залізного віку. І сьогодні за тою інформацією, що ми маємо, це взагалі перше житло Милоградської культури, яке взагалі розкопали в Україні.

Чимало цінних речей знайшли і у Новомильську. Серед них і старовинне кресло, яке датується IV століттям нашої ери. Пан Валерій каже, що більш за все його використовували в ткацьких ритуалах або ж як амулет.

Валерій Самолюб, науковий співробітник ДП "Рівненська старовина":

- Унікальність цього прясла в тому, що воно багато орнаментовано, тобто тут ми бачимо солярний знак з одного торця, а з боку - серію наколів.

Рівненські мисливці за старовинною стверджують, що нині археологія має міцний методологічний фундамент для глибокого вивчення історії суспільства та з кожним роком стає дедалі популярнішою.

Схожі статті