+380673870816 +380673870816

Громадські активісти Рівного мізкують над єдиним механізмом утилізації люмінесцентних ламп

Останнім часом в Україні класичні лампи розжарювання витісняють енергоощадні люмінесцентні лампи, популярність яких зумовлена тривалішим терміном експлуатації, що виправдовує їх застосування з економічної точки зору. Однак є й інша сторона медалі. Подібні лампи містять у своєму балоні пари ртуті і дуже небезпечні для здоров’я. 

Сьогодні в рамках проекту "Впровадження системи утилізації ртутовмісних ламп у місті Рівне" відбулася прес-конференція на якій громадські активісти спільно з компетентними органами обговорили єдиний механізм їх утилізації.

Слідом за Європою енергозберігаючі лампи набувають все більшої популярності і в Україні. Нині вже тисячі рівнян замінили у своїх помешканнях традиційні лампочки на більш вигідні – люмінесцентні. Однак мало хто замислюється, що відпрацювавши свій термін вони стають небезпечними відходами і можуть суттєво зашкодити здоров’ю. Тому кошти, які людина свого часу завдяки їм зекономила, пізніше ризикує витратити на лікування.

Олена Пінчук, координатор проекту ММГО "Екоклуб":

- Через вміст парів ртуті вони потребують до себе бережливого ставлення. Якщо розбити лампочку, то вона може отруїти повітря у всій квартирі. Це шкода для здоров’я як психологічного, так і фізичного.

Відтак, останнім часом не лише в Рівному, а й і у всіх українських містах гостро стоїть питання щодо утилізації енергоощадних ламп. Оскільки викидати їх у звичайні сміттєві баки категорично заборонено.

Анатолій Сєрий, провідний технолог "Газотрон-Люкс":

- Є таке місце, куди можна принести лампу, але щоб її здати треба заплатити. 2 гривні треба заплатити. Тому є куди нести і вони знають. Що з ними робити? Але щоб людина принесла, то потрібно її зацікавити і потрібно, щоб не з неї вимагали 2 гривні, а їй дали 2 гривні. Тоді в смітник ніхто не буде викидати. 

Згідно даних соціологічного дослідження, яке напередодні провела молодіжна громадська організація "Екоклуб" спільно з Інститутом соціологічних досліджень Національного університету "Острозька академія" лише 2, 8% опитаних рівнян здали енергозберігаючі лампи на утилізацію, 37 % - викинули їх у смітник, а ще 12 – досі зберігають вдома.

Валентина Веремко, начальник відділу екології управління економіки м. Рівне:

- Кожен хоче жити в чистому середовищі. Має дітей, має внуків та планує жити в своєму місті, то чому його занедбувати. Якщо ми зараз не почнемо очищувати місто, то хто і коли його почне робити, тобто з чогось потрібно починати. 

Кожна люмінесцентна лампа містить у своєму балоні пари ртуті у кількості від 1 до 70 міліграм. За рівнем токсичності ця хімічна речовина належить до найвищого класу небезпеки. Тому сьогодні вкрай важливо лампи, які вже своє відслужили, не викидати у звичайний смітник, а знищувати на спеціальних підприємствах. Нині з метою збереження екології та здоров’я рівнян, громадські активісти нашого міста працюють над єдиним механізмом збору та утилізації таких небезпечних, але з іншого боку, таких економних енергозберігаючих ламп.

Схожі статті