+380673870816 +380673870816

У Рівному обговорили реформу системи виконання судових рішень

Круглий стіл «Реформа системи виконання рішень, виклики та перспективи» відбувся у Головному територіальному управлінні юстиції у Рівненській області. Темами обговорення стали новели процесуального законодавства щодо примусового виконання судових рішень, державна виконавча служба в умовах реформи виконавчого провадження та робота приватних виконавців.

Учасниками круглого столу стали судді, адвокати, державні та приватні виконавці, працівники системи безоплатної правової допомоги, представники неурядових організацій.

Начальник Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Микола Станіщук нагадав, що 2 червня 2016 року Верховна Рада прийняла закони «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та «Про виконавче провадження», які дали початок комплексній реформі примусового виконання рішень судів та інших органів.

— Головною новацією прийнятих законів стало запровадження інституту приватних виконавців, які функціонують поруч із державною виконавчою службою та виконують функції з примусового виконання рішень судів та інших органів. Тож з січня 2017 року в Україні діє змішана система виконавчого провадження. Переконаний, що поява приватних виконавців поруч із державними приведе до конкуренції. Завдяки змагальності робота і тих, і інших буде ефективнішою, – зауважив Микола Станіщук. – Варто зазначити, що в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» почав діяти й новий напрямок «Я МАЮ ПРАВО! на виконання рішення суду», який надає громадянам вичерпну інформацію про те, як реалізувати своє право на виконання судового рішення.

Як зазначив директор РОГО «Комітет виборців України» Олексій Горецький, ті речі і процеси, які створюють альтернативу, є позитивними:

— У 2008 році на Рівненщині була гостра проблема із роботою державних нотаріусів. Щоб потрапити до них на прийом, людям доводилося вичікувати довжелезні черги, часто у непристосованих для відвідувачів, без належних умов приміщеннях. Як відомо, зняття монополії держави на нотаріальні послуги та надання права приватним нотаріусам виконувати додаткові нотаріальні дії, зокрема у спадкових справах, значно покращила ситуацію. Переконаний, що інститут приватних виконавців матиме такий же результат. Тому потрібно якомога більше інформувати громадськість про законодавчі нововведення щодо запровадження інституту приватних виконавців, можливостями та умовами такої діяльності. Також потрібно усіляко сприяти більш швидшому впровадженню цієї реформи і оперативно вирішувати усі недоліки, які виникають у практиці на початку їхньої роботи. Для цього потрібно більш тісно співпрацювати органам юстиції, державної виконавчої служби, суддям, адвокатам, представникам різних громадських організацій та усіх інших інституцій, які можуть сприяти більш швидкому впровадженню цієї реформи. 

Про діяльність приватних виконавців, потреби законодавчих змін для підвищення ефективності їх роботи та покращення співпраці з іншими органами розповів приватний виконавець виконавчого округу Хмельницької області Роман Лабчук.

Під час обговорення учасники круглого столу окреслили й спірні процесуальні питання, які виникають в частині виконання рішень судів. Зокрема, суддя Рівненського окружного адміністративного суду Дмитро Зозуля розповів про новели процесуального законодавства та законодавчі прогалини, що заважають підвищенню ефективності роботи у виконанні рішення суду.

За словами виконавчого директора БО “Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги” Віталія Місяця, організація планує організувати в Україні 20 таких круглих столів.

За повідомленням ГТУЮ у Рівненській області.

Схожі статті