+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Чергові можливості від програми U-LEAD з Європою (ВІДЕО)

За три роки реформ децентралізації на Рівненщині утворилося 28 ОТГ із можливих 66. Об’єднуються населені пункти добровільно, поступово, але не завжди активно. 

Про це розповідає директор Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Сивий.

Руслан Сивий, директор Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування:

Коли в Млинівському районі є вже 5 об’єднаних громад, 5 керівників в кожній ОТГ. І під питанням, яка роль районної адміністрації та районної ради. А на півночі менше об’єднується громад, бо менша поінформованість населення, керівники на місцях не хочуть віддавати владу.  Може, бурштином зайняті, немає часу.

На своєму шляху до децентралізації   Україна  заручається досвідом та підтримкою країн Європейського Союзу, розповідають експерти. Але особливості цього процесу  в тому, що наша держава зіштовхується із своїми труднощами, притаманними лише нам.

Руслан Сивий, директор Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування:

Планувалося, що буде польський досвід більше взятий до уваги, але є проблеми, з якими зіштовхнулася Україна. В першу чергу – це відсутність законодавства, яке дало можливість швидко рухатися вперед,тому – це буде український шлях. Я бачу  в цьому схожість на польський досвід, бачу такі варіанти  як у Франції і досвід Прибалтійський країн в плані електронного самоврядування і секторальних реформ. 

За рахунок того, що більшість надходжень залишається на місцях, ОТГ мають більше й можливостей, підкреслює  Руслан Сивий. Допомагають розвиватися і європейські кошти в рамках фінансування програми Європейського союзу «U-LEAD з Європою»

Руслан Сивий, директор Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування:

Оскільки європейські партнери бачать, що ми на правильному шляху. Є допомога, зокрема і програма  «U-LEAD з Європою» надає нам таку допомогу по багатьох напрямках – це і допомога у просторовому плануванні, проектний менеджмент ,фінанси , написання розвиткових проектів. І, я думаю, що до кінця цього року більша половина області будуть працювати як об’єднані громади.

Але й без труднощів не обходиться. Об’єднаним територіальним громадам не вистачає іноді елементарного – це професійних кадрів. Наприклад, менеджерів по написанню проектів розвитку, журналістів,які б висвітлювали процес децентралізації на місцях, медиків задля вдалого проведення медичної реформи.

Руслан Сивий, директор Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування:

Лікарів не вистачає катастрофічно, тому що молоді люди, вони залишаються в обласних центрах, в районних центрах і за кордон виїжджають, не хочуть вертатися в село. Хоча зараз об’єднані громади вже і пропонують службове житло для таких сімей  і десь якесь фінансове забезпечення, щоби на місцях були лікарі, адже з квітня місяця вже будемо приступати до заповнення декларацій із першого липня вже лікарі і амбулаторії, які будуть трансформовані в некомерційні комунальні заклади, вони вже будуть отримувати напряму з Києва кошти на медичні реформи.

Проблему із поінформованістю населення про переваги децентралізації будуть вирішувати творчо. За підтримки програми «U-LEAD з Європою» оголосили конкурс для студентів факультетів журналістики. Тема –  «Життя об’єднаних громад Рівненщини».  Таким чином студентство отримає можливість реалізувати себе у професійній діяльності та допомогти іншим. А ще заслужити винагороди. Про тематичні пріоритети конкурсу представники Рівненського центру розвитку місцевого самоврядування розповідали студентам МЕГУ.

Василь Туз, експерт комунікації Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування:

Ми хочемо, щоб ви написали матеріал про уже об’єднані громади,  матеріал будь-якого жанру, чи це буде інтерв’ю чи це буде есе, чи це буде історія просто життя об’єднаної громади, і ми готові за це дати дуже хороші по-перше призи, по-друге, ми хочемо видати своєрідний такий збірник матеріалів, якщо їх буде достатня кількість.

Ще один конкурс за сприяння «U-LEAD з Європою» спрямований на створення нових та модернізацію існуючих ЦНАПів. Адже пропорційно із зростанням кількості ОТГ зростає і необхідність налагодження в них системи адмінпослуг. Відомо, що до участі у конкурсі вже зголосилися декілька громад Рівненщини. До 2020 року загальна кількість учасників програми з модернізації ЦНАПів складе 600 громад.

 «Бюджет участі як інструмент розвитку громади» - черговий проект, на який оголошено відбір ОТГ із західних регіонів. Реалізується він знову ж таки за підтримки програми «U-LEAD з Європою». Переможці конкурсу отримають консультаційну підтримку для запровадження новітнього інструменту взаємодії органів місцевого самоврядування та жителів громади.

Таким чином програма «U-LEAD з Європою» надає комплексну підтримку процесу децентралізації в Україні – починаючи від фінансування «твердих» проектів і закінчуючи комунікаційними кампаніями та залученням молоді. Програма спільно реалізується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. 

Схожі статті