+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Спроби європейського проекту вплинути на український парламент (ВІДЕО)

Про роль законодавчого органу у здійсненні реформ зайве говорити. Однак, і саму Верховну Раду потрібно реформувати. На це і спрямований Проект ЄС ПРООН «Рада за Європу».

Він зосереджений на посиленні потенціалу Верховної Ради задля вироблення якісного законодавства і моніторингу його впровадження, зокрема у рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. В рамках одного із досліджень за підтримки проекту «Рада за Європу» Комітет виборців України спробував познайомитися із нардепами ближче. А ще навчити виборців  моніторити їх роботу.

ОЛЕКСІЙ ГОРЕЦЬКИЙ,  директор РОГО «Комітет виборців України»:

Виборцю залишається дуже мало простору для того, щоби об’єктивно оцінювати ситуацію, що відбулося, і фактично можна сказати, що ми з року в рік приходимо до того, що велика проблема є саме необ’єктивного вибору або такого емоційного більше вибору виборцями тих чи інших народних депутатів. Тому, власне кажучи, в цьому контексті одне із перших завдань, яке організація ставила в рамках цього проекту – це робити системний аналіз і системний моніторинг діяльності народних депутатів, тобто що вони роблять, як вони відвідують сесії, як вони відвідують комітети.

Проект «Рада за Європу» впроваджується ПРООН і Верховною Радою України у партнерстві з Європейським Парламентом за фінансової підтримки у розмірі 1,3 млн. Євро, наданої Представництвом Європейського Союзу в Україні. Серед його цілей підтримка та удосконалення законодавчого процесу, зміцнення секретаріатів та комітетів Верховної Ради, підтримка прозорості, відкритості, сприяння діалогу з громадськістю.

Однак, у жодній із згаданих сфер українському парламенту похвалитися немає чим. За аналізом проблемою залишається низька якість більшості законодавчих ініціатив. Зловживання правом законодавчої ініціативи вже призвело до того, що у нинішній Раді зареєстровано рекордну в історії України кількість законопроектів – 10,7 тисяч. При цьому, законами стають лише 12% від кількості поданих проектів. Це означає, що частина народних обранців займається своєрідним законодавчим «спамом» розповідають у комітеті виборців України.

Варто зазначити,  що півсотні нардепів  пропустили 90% голосувань у 2017 році. Однак, впливати на депутата  ми можемо поки тільки одним важелем – кажуть самі народні обранці.

ОЛЕКСАНДР ЧЕРНЕНКО, народний депутат України:

Звернення, петиції, зустрічі і так далі – це інструменти впливу на депутата, якщо депутат налаштований рахуватися з цими речами. А налаштований він рахуватися буде лише тоді, коли він знає, що якщо він цього не зробить, це йому на майбутніх виборах можуть згадати. А якщо він знає, що йому це не згадають, він це буде ігнорувати, а інструмент безпосереднього впливу – це є вибори, іншого нема і непотрібно. Уже в міжвиборчий період може бути вплив через лобізм, контакти, звернення і так далі і так далі, а перш за все свідомий вибір. А який ще може бути вплив.

Отож, щоб таки згадати депутату його помилки і навіть покарати необранням наступного разу, виборці мають бути немало обізнані у роботі своїх фаворитів. Для цього існують інструменти моніторингу діяльності парламенту та долучення до законодавчого процесу, що були розроблені в рамках міжнародної  Ініціативи «Відкритий парламент».

А ще не варто забувати про запити на публічну інформацію, звернення громадян, електронні петиції та інше. Тобто подбати про себе маємо самі, адже як показали вище згадані дослідження, наразі зробити цього за нас нікому.

Схожі статті