+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Рівненські підприємства впроваджують енергоменеджмент (ВІДЕО)

Набути нових знань для того, щоб йти в ногу з часом. А ще економити зароблені кошти. 

На дводенний семінар присвячений впровадженню системи енергоменеджменту  в промисловості України, зібрались не тільки ті підприємства, які тільки планують оптимізувати системи, що споживають енергію, але і ті, хто вже це зробив і ділиться успіхами. 

ТАРАС ПАЛАМАР,  керівник технічного відділу  ПрАТ «Компанія Ензим»:

Ми досягли певного успіху в економії газу за рахунок певних низько затратних технічних заходів. Завдяки кращому контролю нашого виробничого процесу ми маємо певні плани щодо оптимізації нашого виробничого процесу і підвищення компетенції наших працівників. Це посилить наш ефект в сенсі підвищення енергоефективності нашого підприємства.

Впроваджувати систему енергоменеджменту та енергоаудиту Україна має у відповідь на вимоги Директиви ЄС «Про енергоефективність». А включає в себе така система набір заходів, спрямованих на економію енергетичних ресурсів: моніторинг енергоспоживання, розробку енергетичних бюджетів, аналіз існуючих показників як основи складання нових бюджетів, розроблення енергетичної політики, планування нових енергозберігаючих заходів, охорону довкілля. Енергоменеджемент можливий лише за впровадження структурного підходу до енергозаощадження, розповідає Ерік Ґудберг, міжнародний консультант з питань енергоефективності. Експерт каже, що впровадження енергомендженту в України нічим не відрізняється від запровадження системи у інших країнах світу. Потрібно діяти послідовно і дотримуватись трьох основних компонентів. 

ЕРІК ҐУДБЕРГ, міжнародний консультант з питань енергоефективності:

Ми пропонуємо вашим підприємствам приєднатися до програми, яка триває десь 9-12 місяців і яка, по суті, відтворює цей покроковий підхід до впровадження системи енергоменеджменту. Відбувається перший модуль, який триває 2-3 дні до наступного модуля підприємство має 2,3,4 місяці. Впродовж цього період часу воно має виконати певну роботу, потім ми знову зустрічаємося, аналізуємо, що було зроблено, що потрібно поправити, проходимо наступний блок навчання. Тобто за рік, якщо підприємство буде чітко дотримуватися вимог цієї програми, то воно може провадити систему енергоменеджементу і навіть пройти сертифікацію.

Досвід європейських країн свідчить, що впровадження політики енергоефективності вимагає змін на рівні управлінських рішень шляхом впровадження систем енергетичного менеджменту відповідно до стандарту ISO 50001. Цей міжнародний стандарт ґрунтується на структурі постійного удосконалення Плануй – Роби – Перевіряй – Дій і впроваджує енергетичний менеджмент до повсякденної практики організацій. Відтак,  14 підприємств Рівненщини мають нагоду такий досвід перейняти.

ВАЛЕРІЙ ВЕРЕМЧУК, проектний  менеджер  ГО "ЕКО - ПРОДЖЕКТ ГРУП":

Багато питань, які висвітлюються національними тренерами, а також міжнародним тренером з Данії. У нас на сьогодні мають відклик вебінарах, тренінгах, але вперше це проводиться очно в нас в аудиторіях і наші енергетики, наші технічні директори мають можливість задати питання безпосередньо нашим експертам. 

Європейська практика показує, що підвищення енергоефективності досягається здебільшого за рахунок організаційних змін у системі управління енергогосподарством підприємства або міста. Запровадивши систему енергоменеджменту можна без великих фінансових втрат досягти значної економії енергії в 3-5% за 1-2 роки.

Стаття 8 Директиви «Про енергоефективність» передбачає звільнення від обов’язку проведення регулярних енергоаудитів для великих підприємств, коли ці підприємства реалізують систему енергетичного  менеджменту. І підприємства у європейських країнах, де вимоги згаданої директиви імплементовані у законодавство, охоче таку можливість використовують. Скажімо, болгарський Закон про енергоефективність звільняє підприємства і промислові системи, які реалізували систему енергетичного менеджменту, від вимог проведення обов’язкового аудиту енергоефективності. Така ж можливість передбачена німецьким законодавством. Ще одним важливим фактором, який спричинив ріст сертифікації у Німеччині, було звільнення від податку на електроенергію. Німецькі компанії повинні довести, що вони мають впроваджену систему енергоменеджменту для того, щоб отримати податкові знижки. Швеція ще у розробила стандарт енергоменеджменту. І завдяки цьому пізніше відіграла важливу роль у процесі розробки міжнародного стандарту ISO 50001. 

А поки в Україні таких стимулів не запроваджено, у підприємств є інша, не менш вагома мотивація – економити власні ресурси.

Схожі статті