+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Інспектори Держпродспоживслужби до перевірок готові (ВІДЕО)

Рівненська Держпродспоживслужба звітує про свої досягнення та ділиться планами. Зокрема, хваляться новенькою лабораторією, обладнаною за 4 мільйони євро; фахівцями, які пройшли навчання у французьких спеціалістів; а ще готовністю контролювати безпечність та якість продукції.

І хоча сама установа молода, адже створена всього 2 роки тому на базі п'яти інстанцій, що дублювали функції одна одної, деяку роботу виконати вже вдалося.

ВОЛОДИМИР ЛАЗАРЧУК, начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області:

При наданні послуг було проведено 48 планових перевірок. Виявлено різного роду порушення законодавства про захист прав споживачів. Перевірено безпеку продуктів на суму 623 тисячі гривень, забраковано та тимчасово знято з реалізації продуктів на суму 217 тисяч гривень. Або 34, 8% від вартості перевіреної продукції за виявлені порушення умовах чинного законодавства в 2017 році про захист прав споживачів до адміністративної відповідальності притягнуто 102 посадових особи.

І попереду ще чимало справ. Адже гармонізація харчового законодавства України з нормами ЄС  - процес доволі складний та багатоетапний. І левова частка в його втіленні належить саме Держпродспоживслужбі. Однак, підтримка ЄС також відчувається. Зокрема, проект Європейського Союзу «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів» організував навчальний курс для представників Держпродспоживслужби з усіх регіонів. Сертифікували і рівненських фахівців.

ВОЛОДИМИР ЛАЗАРЧУК, начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області:

В принципі сьогодні на часі впровадження новітніх систем та технологій у безпечності та якості харчових продуктів. Сьогодні в нас 2 спеціалісти пройшли навчання по ХАСПу, і сьогодні наші спеціалісти з головного управління беруть участь в перевірках суб’єктів господарювання по інших областях, оскільки вони мають допуск до роботи на таких підприємствах, в яких впроваджена система ХАСП.

ХАСП  — це система аналізу ризиків при виробництві харчової продукції, яка дозволяє гарантувати її безпечність. Її впровадження є вимогою Угоди про асоціацію з ЄС. А ще реальним механізмом доступу як на український так і на європейський ринок безпечного продукту. А перевірятимуть підприємства вже зовсім скоро. З 4-го квітня відповідний закон вступає в дію. Дотримання гігієнічних норм можна перевіряти вже зараз. Рівненський аудитор, що пройшов навчання та отримав сертифікат від європейського проекту, переконаний у дієвості нових механізмів контролю.

АНАТОЛІЙ ЛОБОВСЬКИЙ, провідний аудитор Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області:

В даній системі ХАСП оцінюються всі небезпечні чинники, всі фактори, фізичні, хімічні, біологічні, щоб їх в кінцевому продукті не було. Також там повністю все пропрацьовується, процес відклику продукції, робота із споживачами, скаргами, це все проробляється на підприємстві, і зараз саме підприємство повинно наперед це все зробити, ніж поки це попаде до контролюючого органу. А щодо перевірок, то для цього вже є розроблені нормативні документи, є уніфікована форма акту розроблена, затверджена, щоб здійснювати ці перевірки. 

Система ХАСП впроваджуватиметься в Україні поступово. Підприємства, які у виробництві використовують сировину тваринного походження, тобто м'ясо, молоко, яйця мали впровадити ХАСП до 20 вересня 2017 року. На Рівненщині 22 таких виробники. Наступні дедлайни – 20 вересня 2018-го та 20-те вересня 2019 року. Отож, необхідність у підготовці аудиторів ХАСП – очевидна – переконують представники проекту ЄС.

ЮРІЙ ОГЛАШЕННИЙ, старший експерт з питань НАССР та простежуваності проекту ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні»:

Виникла необхідність в тому, щоби навчити групу державних інспекторів, які б змогли перевірити, наскільки виробники впроваджують вимоги нового законодавства. Ця перевірка вимагає нових підходів. До того державний контроль не включав в себе такого поняття як аудит, а, власне, процедури, засновані на принципах ХАСП, перевіряються таким інструментом як аудит. І виникла необхідність навчити групу аудиторів з числа працівників Держпродспоживслужби, які змогли б у майбутньому, починаючи з теперішнього часу, перевіряти, наскільки правильно впроваджують виробники або оператори ринку ці вимоги законодавства щодо застосування принципів ХАСП.

За 3 роки навчань в рамках проекту «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні» 318 інспекторів отримали кваліфікацію аудитора ХАСП, а у 2017 році підготували 58 провідних аудиторів. Це так звані тренери для інших інспекторів в регіонах, щоб навчити принципам контролю колег та впровадити єдину і цілісну систему. Адже євроінтеграційні поступи у галузі вже її потребують.

ЮРІЙ ОГЛАШЕННИЙ, старший експерт з питань НАССР та простежуваності проекту ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні»:

Гармонізація харчового законодавства українського – передбачена Угодою про асоціацію. Спочатку ми створюємо, затверджуємо нові закони, підзаконні акти, які визначають права і обов’язки виробників, права і обов’язки контролюючих органів, права споживачів, потім ми створюємо нормативну базу для перевірки виконання цих обов’язків, і, власне, це все є цілісна система, яка включає в себе відповідальність виробників і правильну роботу контролюючих органів і надання правдивої інформації споживачам про харчові продукти.

Окрім того згаданий європейський проект подбає і про цілісну інформаційну систему для здійснення перевірок.

ЮРІЙ ОГЛАШЕННИЙ, старший експерт з питань НАССР та простежуваності проекту ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні»:

Воно зараз знаходиться на стадії опрацювання, таке планується, створення єдиної бази даних для того, щоб будь-який інспектор Держпродспоживслужби знав, які підприємства потрібно перевіряти, які результати попередніх перевірок для того, щоб під час наступної перевірки звернути увагу на ті недоліки, які були виявлені перед тим. Така система розробляється за підтримки нашого проекту і найближчим часом буде впроваджена. 

У 2018 році на виконання Стратегії інтеграції України до ЄС, у рамках адаптації законодавства має бути прийнято орієнтовно 120-130 актів – заявляють у Держпродспоживслужбі. Отож, роботи вистачить як фахівцям установи, так і спеціалістам проекту ЄС.

Схожі статті