+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Ґендерно орієнтоване бюджетування запрацює на Рівненщині (ВІДЕО)

Проект «Ґендерне бюджетування в Україні» сягнув і нашої області. А стартував він чотири роки тому за фінансової підтримки Шведського агентства міжнародного розвитку SIDA.

Мета ґендерного бюджетування  – підвищення економічної ефективності та прозорості видатків бюджету з урахуванням потреб жінок і чоловіків з різних соціальних груп.

Світлана Богатирчук-Кривко, член Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи:

Слово ґендер викликає якісь такі заперечення і внутрішні суперечки, можливо, тому, що люди не до кінця розуміють, що це таке. Всі думають, що це тільки амазонки, які борються за свої права. Шкода, бо, мабуть, для того, щоб володіти ситуацією, треба хоча б зрозуміти. По-перше, гендерне бюджетування, гендерний аналіз записано в цілі тисячоліття для усіх країн.

І багато країн, зокрема серед членів ЄС, непогано з цими цілями справляються. Наприклад, в Австрії, Бельгії, Великобританії, Іспанії були ухвалені закони, які сприяли досягненню ґендерної рівності через бюджет, а також впровадженню ґендерного бюджетування на державному рівні. У Рівненській області першопрохідцями у ґендерно орієнтованому розподілі бюджету обрали сферу освіти.

Лідія Біляк, директор департаменту фінансів Рівненської ОДА:

У нас будуть досліджуватися наші школи-інтернати, які фінансуються з обласного бюджету на предмет якраз гендерного розмежування, скажімо, видатків на жіночий і чоловічий компонент, а також інститут підвищення кваліфікації педпрацівників. Саме ці галузі ввійшли в проект.

У Європейському Союзі офіційне визнання стратегія ґендерно орієнтованого бюджетування отримала у 2001 році. Надалі ґендерне планування бюджету стало актуальною темою активної політичної дії в багатьох країнах, міжнародних організаціях та органах міждержавних об’єднань, зокрема в Раді Європи та Європейському Парламенті. Відтак, роль такого інструменту – непересічна, стверджують експерти.

Марина Шаповал, національний експерт проекту «Гендерне бюджетування в Україні»:

Ґендерне бюджетування важливе, тому що воно задовольняє потреби різних груп – чоловіків і жінок, оскільки потреби різні, тому і фінансування на ці потреби має бути різноманітним. І оскільки фінансування у нас обмежене, то ми маємо доцільно і ефективно використовувати бюджетні кошти.

Не обійтись без такого підходу і в процесі імплементації ґендерних директив ЄС.

Юлія Савельєва, експертка ГО"Жіночий консорціум України":

Україна, підписавшись під Угодою про асоціацію з ЄС, взяла на себе таке зобов’язання. Відповідно, має у різних сферах життя створювати для цього необхідні можливості, і якраз у сфері управління коштами, фінансів у цілому,. Єдиним таким важливим кроком може бути якраз запровадження ґендерно орієнтованого бюджетування, бо все решта, що стосується забезпечення гендерної рівності – це робота зі свідомістю, зі створенням певної цінності. Безпосередньо те, що можна і необхідно використовувати на практиці для того, щоб ця ідея і ця цінність була імплементована, якраз є необхідність застосовувати у розрахунках, у плануванні врахування потреб різних груп чоловіків і жінок, тобто це все дуже тісно взаємопов’язано і наша добра воля, яка позначилась на підписанні Угоди означає, що без ґендерно орієнтованого бюджетування ми навряд чи зможемо забезпечити реальну, фактичну рівність у країні чоловіків і жінок. 

Ґендерна рівність та недопущення дискримінації є невід'ємними частина процесу європейської інтеграції України. В тому числі і в рамках ініціативи ЄС Східне партнерство, яке об'єднує Євросоюз та Україну, Грузію, Молдову, Булорусь , Вірмені та Азербайджан.

Юлія Савельєва, експертка ГО"Жіночий консорціум України":

У цілях, які переслідує Східне Партнерство, передбачене застосування якомога ширшого спектру інструментів, і до одного з них належить ґендерно орієнтоване бюджетування, тобто є необхідність засвоювати цю практику.

За більш як 3 роки роботи Проекту «Ґендерне бюджетування в Україні» проведено ґендерний бюджетний аналіз 75 програм, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів у різноманітних  галузях. 

Олена Мачульна, начальник управління планування місцевих бюджетів МФУ:

Міністерство фінансів завжди бореться за те, щоб ефективно використовувались кошти, тому ми шукаємо нові інструменти бюджетного планування. Нині це розглядається як ґендерно орієнтоване бюджетування. У перший рік роботи було залучено 5 областей, 4 області і місто Київ, щороку по 6 областей, і вже за 4 роки ми покрили всі обласні бюджети.

У 2017 році ґендерне бюджетування вперше інтегровано в стратегічний документ – Стратегію управління державними фінансами на 2017-2021 роки. Уже з цього року Міністерство фінансів України запровадить проект ґендерного бюджетування для об’єднаних територіальних громад по всій Україні.

Схожі статті