+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Наблизитись до стандартів ЄС, відкриваючи дані (ВІДЕО)

«Встигнути все за чотири години» -  таким став слоган OPENDATA-інтенсиву від ініціативи «Дані міст».  Спільними зусиллями громадянська мережа ОПОРА та TechSoup (Польща) проводять воркшопи у різних регіонах, аби навчити усіх зацікавлених правильно використовувати та систематизувати відкриті дані.

Експерти, які вже не один рік запроваджують досвід «відкритих даних» в Україні поділилися своїми знаннями,  як систематизовувати і робити інформацію доступною та комфортною для життя міста.

Надім Усаімов, представник фундації TechSoup (Польща):

Ми допомагаємо Україні, українським органам місцевого самоврядування, українським публічним установам, державі загалом відкривати дані для громадян, для бізнесу, для сприяння прозорості, а також, і в першу чергу особисто для мене, для побудови європейського іміджу України як країни відкритої і демократичної. Нам дуже приємно, що Рівне як місто також є серед міст, які долучилися до процесу, які демонструють  відкритість.

Для формування такого європейського іміджу Україні має бути корисним і європейський досвід відкритих даних. У 2015 році було проведене масштабне дослідження впливу відкритих даних на економіку країн ЄС. Виявилось, що найбільшу вигоду від розвитку відкритих даних отримає державний сектор, у 2020 році така вигода становитиме 22 млрд. євро. Сукупна економія завдяки використанню відкритих даних у країнах ЄС прогнозується на рівні 1,7 млрд. євро. А ще розрахунки показали, що відкриті дані можуть допомогти у порятунку 1425 життів щорічно, а також допоможуть зекономити до 629 млн. годин на дорозі. Дослідження Варшавського інституту свідчать, що до 2020 року відкриття даних може принести країнам ЄС додаткових 206 млрд. євро ВВП за рахунок покращення бізнес-процесів та заснованих на даних рішень. Практична користь від використання таких можливостей – величезна, кажуть експерти.  Відкриті дані можна застосовувати у вигляді спеціальних порталів, які  робитимуть зручнішим наше життя.

Руслана Величко, керівник проекту «Дані міст»:

Наприклад, в Рівному є сервіс по транспорту, який показує яким чином і коли приходить транспорт. Це все відбувається за рахунок того, що gps-трекери, які віддають дані, і цей сервіс бере ці дані і показує таким чином, де зараз їде транспорт, і скільки його можна чекати і тому подібне. Так само бувають інші сервіси, наприклад медичний або той самий відкриті бюджети, тому подібне, і громадяни і містяни загалом мають право на такі сервіси.

На жаль, більшість українських урядових топ-менеджерів ще не повністю уявляють потенціал та можливості відкритих даних саме в економічному аспекті. Та й для успішної реалізації політики відкритих даних ,як на загальнодержавному, так і місцевому рівнях,   в першу чергу потрібна політична воля .

Надім Усаімов, представник фундації TechSoup (Польща):

Вона на сьогодні загально кажучи в Україні існує, тому що є бажання відкривати дані. Місцева влада і публічні органи влади вони до цього ще додатково зобов’язуються Постановою 135 Уряду України, яка зобов’язує відкривати дані і публікувати ці дані для загального користування, і ми розуміємо, що цей процес змін в Україні він дуже стрімкий, зміни відбуваються в такому колосальному темпі, Україна має набагато менше часу, ніж, наприклад, країни Західної Європи, щоб ці зміни впровадити без стресів.

Дійсно, у ЄС діє відповідна Директива, що зобов’язує держави-члени надавати усю наявну інформацію у форматі, який дозволяє її повторне використання. Український рух за відкриті дані відповідає згаданій директиві, закликаючи відкривати статистичні дані про злочинність і безпеку, рівні забруднення і споживання енергії, рівень доходів та здоров’я населення тощо.  Відкриті дані в Україні регулюються законом «Про доступ до публічної інформації» та двома постановами Кабміну, працює портал відкритих даних data.gov.ua. Доступ до інформації у формі відкритих даних передбачений засадами державної антикорупційної політики нашої держави. А ще при вмілій систематизації та використанні, відкриті дані –  зручний інструмент для ведення бізнесу, громадської діяльності, можливість відчувати себе європейцями для пересічних громадян. Львів’яни вже мають можливість відчути переваги, адже відповідний портал у їхньому місті працює. Його аналог має всі шанси запрацювати і у Рівному, кажуть представники Громадянської мережі ОПОРА.

Схожі статті