+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Як реалізовуватимуться грантові проекти з транскордонного співробітництва (ВІДЕО)

Яке місце транскордонне співробітництво займає у стратегічному розвитку Рівненщини і наскільки пов’язані пріоритети регіонального та національного рівня в реалізації транскордонних проектів.

З цими непростими питаннями взялися розібратися експерти. Метою транскордонної співпраці є розвиток відносин між Європейським Союзом та партнерськими країнами для забезпечення інтегрованого та сталого регіонального розвитку. Інтеграція держав через інтеграцію регіонів – загальноєвропейський пріоритет, у підтримку якого ЄС вкладає чималі кошти. І наша область, будучи прикордонною територією, поступово вчиться ці кошти залучати.

ВІТАЛІЙ ЛЕБЕДЮК, представник громадської організації «Школа політичної аналітики «Поліс»:

У нас є дві такі можливості бути долученими до даного проекту – це транскордонне співробітництво «Білорусь – Польща – Україна» і «Білорусь – Україна». Якщо в першому проекті в нас були хороші пропозиції, навіть у фінал вийшли. Але у фіналі чомусь мало ми балів отримали і не отримали фінансування. Це, що стосується в нас парку Тараса Шевченка, але будемо надіятись і подавати на інші. А якщо ж дивитися на іншу програму «Білорусь - Україна» тут в нас більше успіхів, тут в нас є 4 виграних проекти, але питання взагалі стоїть в іншому, наскільки вони синхронізуються, синергія є, тобто поєднання національного і регіонального.

Тим часом Стратегія регіонального розвитку Рівненщини за оцінками експертів – одна із кращих в Україні. 

ЮРІЙ ВДОВЕНКО, голова «Центру транскордонного співробітництва»:

Є порівняно 5 кращих стратегій не назву зараз всі області, але Рівненська в їх числі є, їм надавав підтримку Європейський союз залученням і вітчизняних і національних експертів і міжнародних експертів. Тобто решта областей вже орієнтувалась на ці стратегії. 

Однак, транскордонна співпраця в стратегії регіонального розвитку нашого регіону належним чином не прописана. Це при тому, що пріоритети програми «Білорусь-Україна» були визначені ще 2013-го року. Та й інша програма «Польща-Білорусь-Україна», у якій Рівненщині не пощастило взяти участь, стартувала ще у 2008-му. Стратегія розвитку Рівненщини формувалася у 2015-му році, тобто передбачити програми транскордонної співпраці вже було можна і потрібно. А проблема в тому, що регіони не завжди мають можливість, а подекуди і бажання розробляти індивідуальні плани.

ВІТАЛІЙ ЛЕБЕДЮК, представник громадської організації «Школа політичної аналітики «Поліс»:

— Це проблема взагалі національного рівня, оскільки треба навчитися державній службі, яка організовує цей процес, координувати ці ініціативи, узгоджувати їх, і щоб це не було так, що прийнялася програма національного рівня по транскордонному співробітництву, а регіони просто дублюють ці положення, бо воно так і є виявляється, тому що там написано, для яких областей що треба зробити, а області не можуть вмістити туди ті пріоритети, які були б для них цікаві, і виявляється таке трохи подвійне життя. 

Тим не менше, чотири проекти з Рівненщини фінансуються Європейським Союзом в рамках програми транскордонного співробітництва «Білорусь-Україна». Спрямовані вони на професійну орієнтацію молоді, органічне виробництво, альтернативну енергетику та стале використання природних ресурсів. Всі ці напрямки передбачені Угодою про асоціацію з ЄС. Ймовірно, що впровадження її положень в Україні і посприяло таким темам та ідеям для проектів. І нехай стратегія регіонального розвитку Рівненщини не досконала, однак, дух євроінтеграції в регіоні таки присутній.

ВІТАЛІЙ ЛЕБЕДЮК, представник громадської організації «Школа політичної аналітики «Поліс»:

Ми можемо це вирішити, знову зібравши громадську раду, яка може долучитися, побачити, що ось ці пріоритети трохи треба змістити, внести і так далі, але на це треба політична воля, більше часу і так далі, але треба дійсно, щоб цей документ був "живий". 

«Оживити» наступну стратегію регіонального розвитку Рівненщини активісти та місцева влада мають шанс цьогоріч. Адже відповідно до законодавства розробляти стратегію починають ще за 18 місяців до завершення поточного плану. Отож 2018-й може стати роком внесення до цього документу як євроінтеграційних пріоритетів, так і пріоритетів транскордонної співпраці Рівненщини.

Схожі статті