+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Чи використовує Рівненщина можливості, що надає Угода про асоціацію з ЄС (ВІДЕО)

Із 19-ї сходинки на 8 – му: Рівненщина підвищила свої торговельно-економічні показники. Індекс Євроінтеграційного Економічного Поступу в Україні, зокрема презентацію його результатів у Рівненській області організували експерти в рамках проекту «Просування реформ в регіони».

Основною метою заходу було з’ясувати, наскільки ефективно Рівненська область використовує можливості Угоди про асоціацію в частині торговельно-економічних зв’язків регіону з ЄС. Аналітики у своїх дослідженнях використовували індикатори глибини торговельно-економічних зв’язків регіону з ЄС, а також індикатори рівня інституційної підтримки, яку забезпечують обласні державні адміністрації.

85 % угоди про Асоціацію України з ЄС складає економічно – торговельна складова, і про це не варто забувати, наголошують експерти. Наша держава має чіткі завдання та їх терміни виконання і стосуються вони кожного регіону. Зокрема, Рівненщину, за статистичними даними,  характеризують як край, який зробив економічний стрибок у період із 2014 до 201515 року, але далі  темпи розвитку знизилися.

Віталій Лебедюк, керівник «Школи політичної аналітики «ПОЛІС»:

— Які нас показники найбільше витягують – це є експорт та імпорт товарів, але якщо подивитися в структуру експорту товарів, то це в основному є сировина, сільськогосподарська продукція, а імпорт з Європейського Союзу – це вже продукти. Тобто виходить, що з однієї сторони ми можемо себе тішити, що ми є житниця Європи, скарбниця різних ресурсів, але, з іншої сторони, ми такий собі якийсь сировинний придаток. Ця Угода давала б більше можливостей саме для виробників вийти на європейський ринок.

Незважаючи на наявність негативних і неоднозначних явищ та процесів, загалом динаміка євроінтеграційного економічного поступу регіонів України може вважатися позитивною. За показниками, які відображають здатність долучитися до торговельних відносин з ЄС, області мали сильніші позиції, ніж за показниками якості інституційного середовища для реалізації проєвропейських реформ у торговельно-економічній сфері на регіональному рівні. Рівненщина має свої, хоч і незначні, але  зрушення, кажуть експерти Школи політичної аналітики «ПОЛІС» . Ще 4 роки тому в області не було жодного уповноваженого експортера, а у 2016-му таких стало 9. Але регіон повинен рухатися інтенсивніше, використовуючи все нові і нові можливості. І в тому числі інвестиційні, кажуть політологи. Зараз ці показники одні з найгірших.

Віталій Лебедюк, керівник «Школи політичної аналітики «ПОЛІС»:

— Європейські донори орієнтуються також і на інші області України. Нам треба показувати якийсь свій особливий продукт, щоб ми могли якось зацікавити і розвивати потенціал. В нас хоча є на сайті обласної державної адміністрації перелік інвестиційних проектів, але, як сьогодні ми говорили з уповноваженими з цього відділу, вони не дуже міняються ці проекти, тобто як вони висіли, так і висять.

Найкращі показники Рівненської області – кількість схвалених експортерів, питома вага експорту та імпорту товарів до країн ЄС, питома вага імпорту послуг з країн ЄС, кількість договорів про двостороннє співробітництво з питань розвитку сільського зеленого туризму, кількість навчальних поїздок з тематики сільського зеленого туризму до держав-членів ЄС. Показники, над якими варто попрацювати області –  це індекс інвестиційної відкритості регіону для ЄС та індекс інформаційної підтримки. На місцях управління повинні поступово відмовлятися від шаблонних, радянських, централізованих підходів до роботи. Європейський вектор розвитку може задати і розвиток малого та середнього бізнесу. Тим паче, що ЄС з кожним роком вдосконалює свої вимоги до виготовлення і збуту  продукції. І Україні тут важливо не загубитися, а віднайти свої підходи для розвитку та інтеграції виробників з областей до ЄС.

Наталія Малиновська, координатор Інституту «Республіка» (Рівне):

— Власне показники доволі непогані в різних галузях, а питання в тому, чи ми це використовуємо для власного іміджу, для пропагування і для презентації області в Україні і те, наскільки знають про наші можливості, наших підприємців, наскільки бізнес співпрацює з державним апаратом.

У 2017 році експорт товарів з Рівненщини до країн Європейського Союзу становив 252,6 млн.дол., або 71,9% від загального обсягу, та збільшився порівняно з  2016р. на 43,6 млн.дол., або на 20,9%. Найбільше Рівненщина продавала товарів до Польщі, Німеччини, Франції, Італії, Угорщини, Бельґії. Імпорт товарів з країн Європейського Союзу до Рівненської області становив 161,7 млн.дол., або 53% від загального обсягу, та збільшився проти 2016. на 21,6 млн.дол., або на 15,4%. Серед країн ЄС найвагоміші імпортні надходження товарів здійснювалися з Німеччини, Польщі, Італії, Франції.

Позитивна динаміка Індексу свідчить про посилення торговельно-економічних зв’язків області з країнами ЄС. Загальне зростання торговельно-економічних показників зумовлене суттєвим збільшенням вільного доступу товарів та послуг українського походження до країн ЄС і навпаки. У 2016 році Рівненська область посіла перше місце за результатами показників «Кількість укладених договорів про двостороннє співробітництво з питань розвитку сільського зеленого туризму між областю та відповідними адміністративно-територіальними одиницями держав-членів ЄС» (3 договори).

Отже, менше формальностей і більше живої ініціативи, тоді темпи економічної євроінтеграції наших регіонів можуть пришвидшитися, вважають експерти. 

Схожі статті