+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Чи допоможе євроінтеграція виграти боротьбу зі шкідливими агрохімікатами? (ВІДЕО)

Газова камера.  Саме так називають наше місто Рівне місцеві екологи. Оскільки через масове використання пестицидів агропідприємствами на полях навколо обласного центру – у місті збільшилася кількість хворих на рак. А рослинний та тваринний світ щодня зазнає непоправної шкоди.

Відтак, навколо Рівного може з’явитися двадцятикілометрова буферна зона. З такою ініціативою виступила спілка пасічників. Вони розповідають, агрофірми, які вирощують рослини на полях навколо Рівного, активно використовують пестициди, які наносять непоправну шкоду не лише навколишньому середовищу, а в першу чергу – здоров’ю людини. 

Богдан Лимар, голова спілки пасічників:

Південні райони нашої області, де масово розвинуте землеробствоо на сьогоднішній день мають рівень онкологічного захворювання в два рази вищий, ніж у Володимирецькому чи Зарічненському районах. Сьогодні місто Рівне в 4-5 разів має вищий рівень онкологічної захворюваності, ніж поліські райони.

Не оминула проблема безконтрольного використання пестицидів і країни Європейського Союзу. Згідно із директивою Європейської комісії всі країни, які входять в ЄС, зараз поступово забороняють розпилення пестицидів, особливо з повітря. В Україні ж авіа розпилення пестицидів забороняється лише у внутрішній і проміжній смугах зони санітарної охорони джерел водопостачання і обмежується в прибережних водоохоронних зонах. Окрім того, деякі пестициди, такі як атразин та ацетохлор, у країнах ЄС заборонені, але в Україні аграрії їх активно використовують. Отож екологи зазначають, вони не можуть заборонити приватним агрофірмам використовувати пестициди. Тим більше диктувати, у якій кількості. Тому 20 кілометрова буферна смуга – це найоптимальніший для нашого міста варіант. 

Володимир Олексійчук, еколог:

Ширина буфера у 20 кілометрів розрахована із врахуванням географічного розташування у зв’язку з тим, що велика площа прилеглих полів до міста Рівного і з розрахунків досліджень вчених. Вони досліджували внесення пестицидів і їх застосування: там різні відстані є від 85 км до 30 км. 

З’ясувалося, що перевірити агрофірми, зокрема, наскільки близько до населених пунктів відбувається розпилення пестицидів і яких саме, не так вже і просто. Оскільки, контролюючих органів як таких у нас в країні немає.

Віталій Процюк, начальник відділу контролю за обігом захисту засобів рослин:

Тільки за зверненням громадян або цієї фірми і то з дозволу Києва. Після цього ми беремо дозвіл і буде позапланова перевірка. Це конкретно по якомусь питанню і не більше.  Решта ми не маємо права. 

На гармонізацію законодавства України із правом ЄС у сфері захисту рослин спрямований один із фінансованих Європейським Союзом проектів. Його експерти беруть участь у розробці законопроекту про захист рослин та карантин. Законопроект передбачає наявність сертифікатів у продавців засобів захисту рослин, консультантів з використання агрохімікатів, а також у аграріїв, що безпосередньо працюють з хімікатами. До того ж цим законом запроваджуються регулярні перевірки оприскувачів на справність та відповідність технології.

Таким чином експерти проекту «Твіннінг» роблять акцент на необхідності посилення державного контролю за обігом пестицидів. Зазначають, що в українському законодавстві необхідно чітко прописати механізм та інструкції по проведенню державного контролю, нагляду та інспектування. Поки ж таких інструментів немає, активісти намагаються вирішувати проблему локально. Так, спілка пасічників звернулася із пропозицією щодо 20 кілометрової буферної смуги навколо Рівного до обласної ради. Там сказали, що у ситуації розберуться. Разом з тим додали, що мало вірять в успіх реалізації цієї ідеї, оскільки, це вимагає законодавчих змін на державному рівні.

Володимир Валявка, голова екологічної комісії Рівненської облради: 

Я думаю, що вкрай важко буде це зреалізувати. Оскільки потрібно внести дуже багато змін до законодавства. Верховна Рада, на жаль, не дуже ефективно працює, тому я не вірю що це можна здійснити. На наступній комісії це питання буде розглядатися. Запросимо спеціалістів і обговоримо це питання і винесемо якісь рекомендації для того, щоб усунути цю проблему, взяти під контроль, щоб не було скарг в населення.

Угодою про асоціацію з ЄС передбачене впровадження кількох актів Європейського Союзу щодо екологічно стійкого застосування пестицидів та розміщення засобів захисту рослин на ринку. Працюють над цим і експерти проекту ЄС «Твіннінг», що реалізується при Держпродспоживслужбі. Його метою є наближення українського законодавства до норм ЄС у сфері засобів захисту рослин, поліпшення пов’язаних інспекцій та лабораторних послуг.

Не чужа проблема застосування пестицидів і країнам, що є членами Європейського Союзу, однак у них уже працюють певні механізми, а ми тільки намагаємося їх впровадити. А законодавство, що торкається інтересів бізнесу, наблизити до норм ЄС зазвичай непросто. 

Схожі статті