Увага

Телерадіокомпанія "Сфера-ТВ" із квітня 2018 року по січень 2019 року бере участь у проекті «Просування реформ в регіони» за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та «Європейською правдою». Окремі думки, висловлені в інформаційних матеріалах, підготовлених в рамках проекту, є особистою позицією авторів телерадіокомпанії та жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу, Інститутут економічних досліджень та політичних консультацій, Європейської правди.

Рівненщина Європейська. Бюджетні заклади Рівного освоюють європейські механізми залучення інвестицій ВІДЕО)

Рівненщина Європейська. Бюджетні заклади Рівного освоюють європейські механізми залучення інвестицій ВІДЕО)

Економія за рахунок інвесторів. Так, у Рівному хочуть скористатися енергосервісними контрактами. Зобов’язання щодо запровадження енергосервісних послуг Україна має виконувати як член Енергетичного співтовариства.

Адже однією із вимог відповідної Директиви Європейського парламенту і Ради є забезпечення енергетичної ефективності кінцевого споживання, зокрема, шляхом створення належних умов для діяльності енергосервісних компаній та впровадження енергосервісних договорів. Для країн ЄС – це вже стандартні інструменти, а от для нашого міста це ще поки новинка. Втім, як скористатись таким механізмом у Рівному вже мають бачення.

ВОЛОДИМИР ХОМКО, міський голова Рівного:

Є затверджений закон про ЕСКО декілька місяців, тому і схема ЕСКО вже діє в Україні. Якщо у вас є проблема з якимось об’єктом, який енергонеощадний, то приходить інвестор на конкурсних умовах і говорить, що я роблю повністю модернізацію, а розраховуватись будете вигодою, яку ви отримали, різницею. Наприклад, якщо ви зекономили тепла на 100 гривень, то 100 гривень треба віддати йому, поки він не поверне свої вкладені кошти. Об’єкт залишається у Вашій власності і Ви нічого не витрачаєте, тільки якусь частину ви платите. Ту суму, що й платили. Це дуже вигідно для державних, комунальних і навіть для приватних об’єктів. Ви, нічого не вкладаючи, отримуєте модернізований об’єкт повністю.

За експертними оцінками, в Україні бюджетні будівлі споживають теплової енергії від 130 до 250 кВт*год/м2, тоді як в країнах Європейського союзу цей показник значно нижчий і становить від 50 до 80 кВт*год/м2. Причинами такого високого рівня споживання енергії в будівлях в Україні є як первинні недоліки проектування, так і фізичне їхнє старіння. За таких умов впровадження в Україні концепції енергосервісних договорів може сприяти вирішенню проблеми. Досвід провідних країн Європейського союзу свідчить про потенціал енергозбереження від 40% до 70%.  Оскільки дитсадків та шкіл у Рівному, які могли б зробити енергоощадними залишились мало, то економити у нашому місті розпочнуть з вуличного освітлення. Відтак, планують у всіх ліхтарях замінити лампи на світлодіодні, розповідає Володимир Хомко.

ВОЛОДИМИР ХОМКО, міський голова Рівного:

Там дуже велика процедура бюрократична, треба виконком, сесія,  дати дозвіл і таке інше. Ми працюємо над цим, але ми хочемо замінити відразу всі лампочки на світлодіодні в місті Рівному.

Суть енергоощадних контрактів полягає у тому, що з державної казни на модернізацію приміщень не витратять і копійки. Натомість у місто заходить приватний  інвестор який вкладає кошти у модернізацію комунальних будівель, а кошти свої повертає за рахунок економії. 

ДМИТРО САКАЛЮК, експерт з енергоефективності:

— Головна ідея в тому, що бюджет по факту не вкладає жодної копійки. При цьому отримує покращення у закладі, тобто, наприклад, там утеплення закладу або встановлений ІТП. Отримує через певний період, коли завершиться контракт,  шалену економію, тобто суттєву. Там є купа нюансів, тобто як відбуваються розрахунки. Можливо, навіть в процесі уже впровадження енергосервісного контракту бюджетна сфера може отримати певну економію, але головний принцип, що інвестор вкладає гроші, а бюджет не вкладає нічого.

Ринки-ЕСКО в Європі знаходяться на різних стадіях розвитку. У деяких країнах існує багато ЕСКО-компаній, а в інших такий механізм тільки впроваджується. Так, у Німеччині працює більше 500 енергосервісних компанії, у Франції – більше 300, в Італії – більше 80.

В Україні вже є міста у яких успішно працюють за енергосервісними контрактами, такий позитивний прикладна Рівненщині теж присутній. У Дубно вже було оголошено конкурс на відбір інвестора, торги пройшли, тож ймовірно механізм там скоро розпочне роботу. 

ДМИТРО САКАЛЮК, експерт з енергоефективності:

На Рівненщині було оголошено 6 контрактів в місті Дубно і вони завершують, торги пройшли. Наскільки мені відомо, там буде встановлено індивідуальні теплові пункти, які будуть регулювати постачання тепла і за рахунок цього буде економія, тобто при встановленні ІТП середня економія — 10 -20 відсотків.

Тим часом в Німеччині внаслідок реалізації енергосервісних контрактів річна економія енергії становить від 25 % до 69%, викиди парникових газів зменшено від 31% до 76%, а економія коштів на утримання будинків сягнула від 236 000 до 2 848 000 євро за рік. Окрім того, в 2/3 країн ЄС надається фінансова підтримка ЕСКО-компаніям на державному та регіональному рівнях.

За розрахунками Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, впровадження енергозберігаючих проектів за рахунок механізму енергосервісних договорів дозволить впродовж 10 років комплексно вирішити питання енергозбереження у бюджетній сфері. До того ж такі механізми забезпечують можливість утримання зекономлених в результаті енергосервісу коштів на рівні місцевого бюджету, що відмінно укладається в політику децентралізації.

Переглядів: 749
Коментарі
Коментарі відсутні

Додати коментар
Псевдо:
Текст коментаря:
Введіть код захисту