+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Бюджетні заклади Рівного освоюють європейські механізми залучення інвестицій ВІДЕО)

Економія за рахунок інвесторів. Так, у Рівному хочуть скористатися енергосервісними контрактами. Зобов’язання щодо запровадження енергосервісних послуг Україна має виконувати як член Енергетичного співтовариства.

Адже однією із вимог відповідної Директиви Європейського парламенту і Ради є забезпечення енергетичної ефективності кінцевого споживання, зокрема, шляхом створення належних умов для діяльності енергосервісних компаній та впровадження енергосервісних договорів. Для країн ЄС – це вже стандартні інструменти, а от для нашого міста це ще поки новинка. Втім, як скористатись таким механізмом у Рівному вже мають бачення.

ВОЛОДИМИР ХОМКО, міський голова Рівного:

Є затверджений закон про ЕСКО декілька місяців, тому і схема ЕСКО вже діє в Україні. Якщо у вас є проблема з якимось об’єктом, який енергонеощадний, то приходить інвестор на конкурсних умовах і говорить, що я роблю повністю модернізацію, а розраховуватись будете вигодою, яку ви отримали, різницею. Наприклад, якщо ви зекономили тепла на 100 гривень, то 100 гривень треба віддати йому, поки він не поверне свої вкладені кошти. Об’єкт залишається у Вашій власності і Ви нічого не витрачаєте, тільки якусь частину ви платите. Ту суму, що й платили. Це дуже вигідно для державних, комунальних і навіть для приватних об’єктів. Ви, нічого не вкладаючи, отримуєте модернізований об’єкт повністю.

За експертними оцінками, в Україні бюджетні будівлі споживають теплової енергії від 130 до 250 кВт*год/м2, тоді як в країнах Європейського союзу цей показник значно нижчий і становить від 50 до 80 кВт*год/м2. Причинами такого високого рівня споживання енергії в будівлях в Україні є як первинні недоліки проектування, так і фізичне їхнє старіння. За таких умов впровадження в Україні концепції енергосервісних договорів може сприяти вирішенню проблеми. Досвід провідних країн Європейського союзу свідчить про потенціал енергозбереження від 40% до 70%.  Оскільки дитсадків та шкіл у Рівному, які могли б зробити енергоощадними залишились мало, то економити у нашому місті розпочнуть з вуличного освітлення. Відтак, планують у всіх ліхтарях замінити лампи на світлодіодні, розповідає Володимир Хомко.

ВОЛОДИМИР ХОМКО, міський голова Рівного:

Там дуже велика процедура бюрократична, треба виконком, сесія,  дати дозвіл і таке інше. Ми працюємо над цим, але ми хочемо замінити відразу всі лампочки на світлодіодні в місті Рівному.

Суть енергоощадних контрактів полягає у тому, що з державної казни на модернізацію приміщень не витратять і копійки. Натомість у місто заходить приватний  інвестор який вкладає кошти у модернізацію комунальних будівель, а кошти свої повертає за рахунок економії. 

ДМИТРО САКАЛЮК, експерт з енергоефективності:

— Головна ідея в тому, що бюджет по факту не вкладає жодної копійки. При цьому отримує покращення у закладі, тобто, наприклад, там утеплення закладу або встановлений ІТП. Отримує через певний період, коли завершиться контракт,  шалену економію, тобто суттєву. Там є купа нюансів, тобто як відбуваються розрахунки. Можливо, навіть в процесі уже впровадження енергосервісного контракту бюджетна сфера може отримати певну економію, але головний принцип, що інвестор вкладає гроші, а бюджет не вкладає нічого.

Ринки-ЕСКО в Європі знаходяться на різних стадіях розвитку. У деяких країнах існує багато ЕСКО-компаній, а в інших такий механізм тільки впроваджується. Так, у Німеччині працює більше 500 енергосервісних компанії, у Франції – більше 300, в Італії – більше 80.

В Україні вже є міста у яких успішно працюють за енергосервісними контрактами, такий позитивний прикладна Рівненщині теж присутній. У Дубно вже було оголошено конкурс на відбір інвестора, торги пройшли, тож ймовірно механізм там скоро розпочне роботу. 

ДМИТРО САКАЛЮК, експерт з енергоефективності:

На Рівненщині було оголошено 6 контрактів в місті Дубно і вони завершують, торги пройшли. Наскільки мені відомо, там буде встановлено індивідуальні теплові пункти, які будуть регулювати постачання тепла і за рахунок цього буде економія, тобто при встановленні ІТП середня економія — 10 -20 відсотків.

Тим часом в Німеччині внаслідок реалізації енергосервісних контрактів річна економія енергії становить від 25 % до 69%, викиди парникових газів зменшено від 31% до 76%, а економія коштів на утримання будинків сягнула від 236 000 до 2 848 000 євро за рік. Окрім того, в 2/3 країн ЄС надається фінансова підтримка ЕСКО-компаніям на державному та регіональному рівнях.

За розрахунками Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, впровадження енергозберігаючих проектів за рахунок механізму енергосервісних договорів дозволить впродовж 10 років комплексно вирішити питання енергозбереження у бюджетній сфері. До того ж такі механізми забезпечують можливість утримання зекономлених в результаті енергосервісу коштів на рівні місцевого бюджету, що відмінно укладається в політику децентралізації.

Схожі статті