+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Результатами співпраці ДП «НАЕК «Енергоатом» та Європейської Комісії тішаться на Рівненській АЕС (ВІДЕО)

Рівненська АЕС стала першою в Україні, де побудували комплекс з переробки твердих радіоактивних відходів. Масштабний проект вдалося реалізувати за сприяння Європейської комісії. Адже згідно з її рішенням з 2007 року на Україну розповсюджується діє Інструменту співробітництва з ядерної безпеки.

Зокрема, в Україні сформовано Комплексну програму підвищення безпеки, заходи якої виконуються за рахунок коштів ДП «НАЕК «Енергоатом», а  також за кошти ЄБРР та Євратому.

На АЕС уже розпочали перший етап комплексних випробувань на імітаторах радіоактивних відходів, так звані холодні випробування. Фахівці стверджують, що впровадження такого комплексу на Рівненській АЕС дасть можливість зменшити обсяги радіоактивних відходів, які утворюються в процесі експлуатації і вже знаходяться у сховищах, а також кондиціонувати їх, з метою підготовки до передачі на спеціалізовані підприємства для подальшого захоронення. Це сприятиме збереженню навколишнього середовища та підвищенню екологічності Рівненської АЕС.

Павло Павлишин, генеральний директор Рівненської АЕС:

На сьогоднішній день РАЕС захоронює всі відходи, які вона має. Ми не можемо без цього. Цей комплекс дає нам можливість знезаражувати, дезактивувати, тобто ми навпаки боремося за екологічний аспект. Для населення це краще. Знижує ризики, знижує  дію на населення. 

Рівненська АЕС є першою в Україні, де встановили такий комплекс, відтак усі інші атомки нашої країни мають рівнятися на неї. Експерти сподіваються, з часом такі комплекси з’являться на всіх атомних електростанціях

Олександр ШАВЛАКОВ, перший віце-президент, технічний директор ДП НАЕК «Енергоатом»:

Такий комплекс має бути на кожній АЕС. А РАЕС являється пілотним проектом щодо цього комплексу і це особлива заслуга перш за все колективу РАЕС, директора і всіх тих, хто мав відношення до запуску цього комплексу. 

Цей проект реалізовувався спільними зусиллями компанії «ЕнергоАтом» та Європейської Комісії в рамках проекту міжнародної технічної допомоги TACIS. Будівництво комплексу розпочалось ще у 2005 році.  Його загальна вартість складає понад 11 мільйонів євро. 

Корбетт Девід Джон, директор Спільного офісу підтримки управління інструментом з ядерної безпеки

Коли цей комплекс буде повністю введений у експлуатацію, він стане невід’ємною частиною державної інфраструктури поводження з радіоактивними відходами. Я маю на увазі те, що ви зменшите об’єми радіоактивних відходів і ви почнете їхній вивіз за межі атомки. І тим самим зробите вклад у зменшення об’ємів відходів, з якими доведеться працювати на державному рівні. 

Згідно з рекомендаціями МАГАТЕ і Європейської комісії, а також з урахуванням міжнародного досвіду технологічна лінія комплексу з переробки радіоактивних відходів включає сім установок. Чотири установки: вилучення; сортування і фрагментації; суперпресування та вимірювання активності поставлені в рамках проекту TACIS. Решта три установки: цементування, очистки оливи та дезактивації металу – за кошти НАЕК «Енергоатом».

На усіх установках, які на сьогоднішній день вже змонтовані на Рівненській АЕС, проведено функціональні випробування. На комплексі уже завершені роботи з випробування допоміжних систем: спецканалізації, вентиляції, пожежогасіння, зв’язку та відео нагляду.

Володимир Горбунов, начальник дільниці  проводження з РАВ ЦД та РАВ Рівненської АЕС:

Тут здійснюється просто транспортування. Ви бачите на стінах прибори радіаційного контролю. Вся обстановка на об’єкті контролюється. Виводиться на кілька щитів управління. Ми бачимо загалом обстановку по переміщенню. 

Кінцевий продукт переробки буде готовий до довготривалого зберігання і захоронення на спецпідприємствах з поводження з радіоактивними відходами.

Володимир Горбунов, начальник дільниці  проводження з РАВ ЦД та РАВ Рівненської АЕС:

Сюди потрапляє два види упаковок. Тут ви можете бачити контейнер, який заповнений тим металом, який не можна пресувати. Надто товстий метал ми не пресуємо. Ми безпосередньо заливаємо бетоном, прямо в контейнері ці відходи тут. Далі контейнер із радіоактивними відходами направляється на витримку. Там відстоюється, загусає і ми ці зацементовані відходи відправляємо на вимір радіоактивності. 

Уже в березні на рівненській АЕС планують приступити до другого етапу комплексних випробувань, які проводитимуться з реальними радіоактивними відходами. Успішне завершення цих  тестів дасть старт експлуатації першого комплексу з переробки радіоактивних речовин на діючих АЕС України. 

Тим часом понад 25% в енергобалансах сімнадцяти держав світу припадає  на атомну енергію, зокрема у Франції ядерна енергетика складає  більше 80% енергобалансу країни,  в Словаччині - більше 50%, у Фінляндії - більше 70%.В Україні АЕС забезпечують 50% потреб у електроенергії, і вона входить у першу п’ятірку європейських держав - виробників ядерної енергії. А дотримання міжнародних стандартів ядерної безпеки є одним із положень Угоди про асоціацію з ЄС.

Схожі статті