+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Про роль регіонів у євроінтеграційному процесі (ВІДЕО)

На якому етапі перебуває впровадження Угоди про асоціацію з ЄС? Що знають про неї в регіонах? Та чи достатньо знають на всеукраїнському рівні? Ці і не тільки питання намагалися з’ясувати учасники конференції «Європейська інтеграція: від Києва до місцевих громад».

Приймала делегатів з усієї України Чернігівщина. Представники тутешньої влади переконують – вони давно в ритмі євроінтеграційного процесу.

ЮРІЙ СУХОМЛИН, начальник управління інвестиційної та зовнішньоекономічної діяльності Департаменту економічного розвитку Чернігівської ОДА:

Наша держава ще знаходиться в такій досить і драматичній і цікавій ситуації, але, незважаючи на всі внутрішні і зовнішні виклики, ми вже навіть на регіональному рівні бачимо ті позитивні тренди, які у нас виникають від асоціації. Почала діяти система державних закупівель Прозорро, це дійсно, скажемо так, класний тренд, якого ми не знали, який дозволяє економити бюджетні кошти, а бюджетні кошти це по суті кошти платників податків, інше, що ми бачимо на регіональному рівні – це потужний процес децентралізації, тобто коли система спускається більше на громади. Ну і, звичайно, те, що відчувають наші виробники, наші експортери.

Проте експерти, які наразі займаються дослідженням та розвитком реформ у регіонах, побачили не настільки оптимістичну картину.

ІРИНА КОССЕ, координатор проекту «Просування реформ в регіони» Інституту економічних досліджень та політичних консультацій:

Як виявилось, у результаті реалізації нашого проекту і наших додаткових зустрічей з Урядом, з Офісом Європейської інтеграції щодо інформації, що відбувається в наших регіонах в плані реалізації Угоди про асоціацію недостатньо навіть на такому вищому рівні. Це стало для нас новиною, тому що ми вважаємо, що в Уряду є план дій, інструкція і уявлення про те, що саме вимагати від місцевої влади. Виявилось, що це не зовсім так, що це все в процесі, і ми якраз стали частиною цього процесу, таким засобом, через який вони намагаються отримати інформацію. 

Не вистачає інформації про регіони і у Представництві ЄС в Україні.

ДОБРОМИР ХРИСТОВ, менеджер програми «Європейська інтеграція та допомога Парламенту»  Представництва Європейського Союзу в Україні:

Конечно, Европейский Союз обращает очень большое внимание на то, как выполняется Соглашение об ассоциации. Я могу сказать, что, конечно, мы очень много встречаемся, обсуждаем, говорим о выполнении Соглашения по ассоциации на центральном уровне, в Киеве, но, наверно, мы не так много видим, как это выполняется, какие конкретные меры по выполнению ассоциации осуществляются на местном уровне.

Регіональні відмінності у сприйнятті євроінтеграції населенням також присутні. Так, Західна Україна більш відкрита до перетворень і сприймає їх більш позитивно, ніж південна або східна. Не останню роль тут зіграли історичні передумови та наближеність до кордонів з ЄС. Проте євроскептиків вистачає скрізь. Це і аж надто патріотично налаштована молодь, і зневірені пенсіонери, і ті, хто звикли отримувати оплату лише за проведений на робочому місці час, і, звісно, деякі політики, яким євроінтеграція просто не вигідна. Учасники конференції назвали низку категорій населення, що поки не налаштовані на європейські перетворення. Проте зійшлися на тому, що прогрес все ж таки відчувається.

ІГОР БУРАКОВСЬКИЙ, голова Правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій:

—Я думаю, що попри всі проблеми, кількість єврооптимістів зростає. При чому, дуже важливо, що вона зростає не тільки в традиційних наближених до Європи регіонах, таких як Західна Україна, а в тому числі ми бачимо просування нашої армії єврооптимістів на схід і на південь. Ми також маємо розуміти, що єврооптимізм для багатьох людей це сподівання на краще життя, це сподівання на реформи, сподівання на боротьбу з корупцією, сподівання на підвищення свого добробуту.

Щодо євроскептично налаштованих політиків, то у Представництві ЄС в Україні переконують: вони роблять все, щоб директиви та регламенти ЄС не були просто формальними.

ДОБРОМИР ХРИСТОВ, менеджер програми «Європейська інтеграція та допомога Парламенту»,  Представництва Європейського Союзу в Україні:

Это означает, что мы не только помогаем проектами, экспертизой или диалогом, помогаем разным министерствам, что бы они сделали свою работу, но мы тоже прослеживаем как какой-то законодательный акт, как он проходит до конца законодательного процесса и потом выполнения.

А ще наполегливо радять – свідомість пора поступово змінювати.

ДОБРОМИР ХРИСТОВ, менеджер програми «Європейська інтеграція та допомога Парламенту»,  Представництва Європейського Союзу в Україні:

Ну, наверно, нужно намного изменится, изменится с точки зрения понимания и нужно приобрести вот ети новые методики, стандарты, которые требуются, приобрести ети принципы, концепции, которыми Евросоюз работает уже в странах Евросоюза. Потому что они все уже протестированы, это не просто принципы, которые были выдуманы в какой-то комнате, это все протестировано и доказано, что это может привести к улучшению стандартов жизни, к улучшению торговли, к развитию бизнеса, даже малого и среднего бизнеса и так далее.

Просувати реформи до регіонів взялися Інститут економічних досліджень та політичних консультацій спільно із виданням «Європейська правда». Менеджери проекту коментують: вже встигли донести багато інформації як до регіональних ЗМІ та громадських організацій, так і до центральних органів влади.

Схожі статті