+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Чи достатньо амбітні цілі Рівного за Угодою мерів (ВІДЕО)

У Рівному проаналізували всі плюси і мінуси головного документу міста у сфері енергетики. План сталого енергетичного розвитку міста має дозволити ефективно скорочувати енергоспоживання транспортом, промисловістю, бюджетними закладами і, відповідно, зменшувати викиди парникових газів у атмосферу.

Екоактивісти кажуть, наявність такого документу вже величезний крок вперед, адже тепер ми розуміємо розміри викидів парникових газів, їхні джерела та тенденції. Втім, цілі, поставлені міською владою у цьому плані, занадто слабкі та не амбітні. Нагадаємо. ще у 2012 році Рівне приєдналось до європейської ініціативи Угода мерів, і розробка Плану дій сталого енергетичного розвитку міста – одне із зобов’язань за цією ініціативою.

ДМИТРО САКАЛЮК, експерт Екоклубу з енергоефективності:

На сьогодні до цієї ініціативи підписано більше 5 тисяч міст по всій Європі і не тільки. Загалом цей план передбачає основні речі – це скорочення викидів на 20%, що автоматично означає зменшення споживання енергії на 20%. Власне, цей документ є виконанням цієї Угоди, і він має показувати, яким же чином ми до 2020 року в Рівному скоротимо споживання на 20% енергії.

У документі є свої плюси та мінуси, кажуть експерти. І все б нічого, але коли цей документ ще 2016 у Рівному прийняли – він фактично був вже виконаний, розповідають у Екоклубі.

ДМИТРО САКАЛЮК, експерт Екоклубу з енергоефективності:

Запроваджено щоденний моніторинг. Впроваджена система сталого розвитку, яка просто рекордними темпами збільшує кількість ОСББ в нашому місті  і про це відзначають всі по всій Україні. Що є негативного в цьому документі. На момент прийняття такого документу він фактично був виконаний, тобто у 2016 році коли цей документ приймався виконання поставлених цілей вже було на рівні 17%. Тобто давайте говорити прямо, якщо нічого в принципі не робити міській владі, то вона всеодно до 2020 року виконає план у зменшення споживання енергії на 20 %.

Згідно Плану чиновники обіцяють до 2020 року перевести весь громадський транспорт на біодизель. Але жодного кроку зроблено ще не було. Такими ж слабкими сторонами Плану енергетичного розвитку активісти вважають те, що документ орієнтується на технічні заходи (заміна вікон, утеплення), натомість потрібні цілі, що ведуть до зміни структури споживання енергії; значна частина планованих заходів призводять до дуже малих скорочень викидів; документ не містить даних про щонайменше 2⁄3 викидів міста та заходів з їх скорочення. Натомість начальник відділу промисловості і підприємництва Управління економіки Рівненської міської ради, запевняє, що в місті все робиться для того, аби споживання енергії активно скорочувалося.

ІГОР ПАВЛЮК, начальник відділу промисловості і підприємництва Управління економіки Рівненської міської ради:

Ми самі розуміли те, що до 2020 року ті міста, які включалися раніше в цей процес, могли зробити набагато більше. Але говорячи про те, що місто не вживає заходів, в межах своїх можливостей все робиться для того, щоб ситуація в енергоспоживанні покращилася. 

Угода мерів – загальна ініціатива Європейського союзу за участю місцевих і регіональних органів влади. Завдяки своїм унікальним характеристикам, Угода позиціонується інститутами ЄС як виняткова модель широкого руху та багаторівневого управління, яка об’єднує місцеві, регіональні і національні сили. Проте подекуди міста-підписанти забувають про основну ціль Угоди мерів, скорочення викидів парникових газів, і ласі суто на європейські кошти, які потім витрачають неефективно.

ДМИТРО САКАЛЮК, експерт Екоклубу з енергоефективності:

Угода мерів і наявність плану сьогодні відкриває перед містами хороші перспективи в зв’язку з тим, що на цю діяльність виділяються кошти з Європейського союзу  так і з інших донорів. Таких як німецького уряду, з американського уряду і більшість міст, на жаль, в Україні розробляє той план для того, щоб мати можливість подаватися на гранти і отримувати додаткові кошти, яких не вистачає у бюджеті. 

Експерти  запевняють, якщо доопрацювати План сталого енергетичного розвитку Рівного, то можна досягти реального скорочення викидів парникових газів, економії енергоносіїв та залучити додаткові інвестиції у місто. 

СЕРГІЙ ПІНЧУК, експерт з ЖКГ:

Давайте зробимо такий документ, де ми чітко розуміємо, що відбувається і завдяки яким заходам. Більше того, щоб це було не просто шляхом зменшення цифр на папері, а щоб відбувалися реальні якісь заходи. Тобто я не скажу, що за цей час в місті нічого не робилося, в місті насправді було зроблено декілька важливих заходів, які зменшили енергоспоживання в різних сферах.

Для підтримання розробки та реалізації Планів дій зі сталого енергетичного розвитку підписантів, Європейська комісія створила фінансові механізми, особливо для підписантів Угоди мерів, серед яких можна виділити ініціативу “Європейське сприяння місцевим проектам в області енергетики”, створену у співпраці із Європейським інвестиційним банком для реалізації широкомасштабних проектів. Окрім допомоги Європейської комісії, Угода користується повною інституційною підтримкою таких структур як Комітету регіонів, який підтримує ініціативу з моменту утворення, Європейського парламенту, де проводилися щорічні збори підписантів Угоди та церемонії її підписання, а також Європейського інвестиційного банку, який допомагає місцевим органам влади розкрити свій інвестиційний потенціал. Відтак подіваємося, що Угода мерів для міст-учасників з України перестане бути номінальною чи просто інструментом залучення донорських кошів, а і способом виконання її основної цілі – скорочення викидів парникових газів.

Схожі статті