+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Угода про асоціацію з ЄС має підтримати офіційно працевлаштованих. Чи спонукає це до декларування трудових відносин? (ВІДЕО)

Працювати офіційно чи все ж за більші гроші, але без запису до трудової. Нині в Україні незадекларована праця є  однією зі складових тіньової економіки. Тут і неформальна зайнятість, і приховування відпрацьованого часу.

Однозначно зрозуміти, що більше припадає до душі рівнянам не вдалось, бо ж, як відомо, скільки людей – стільки  й думок. Дехто підтримує офіційне працевлаштування, але можна зустріти і тих, хто жертвував би задекларованою працею заради більшої заробітної платні.

ТЕТЯНА, рівнянка:

— Я працюю неофіційно, але мені здається краще офіційно.

СВІТЛАНА, рівнянка:

— Офіційне працевлаштування. В подальшому якась пенсія, запишеться в трудову книжку, стаж іде.

ЮЛІЯ, рівнянка:

— Податок великий ми платимо, але це ж з наших коштів. Бачу переваги працевлаштування неофіційно, так як більше коштів йде на руки.

7 листопада цьогоріч. Міністерство соціальної політики України, Державна служба України з питань праці та експерти Європейського Союзу і Міжнародної організації праці відкрили спільний проект «Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці та подолання незадекларованої праці». Проект сприяє реалізації Угоди про асоціацію Україна-ЄС та її відповідних додатків, а також положень конвенцій МОП № 81 та № 129 про інспекцію праці, ратифікованих Україною у 2004 р.

Якщо говорити про тенденції з офіційною зайнятістю загалом в області, то  у центрі зайнятості розповідають, що офіційно працевлаштовують кожного третього, хто звертається до їх послуг. Але, на жаль, звертаються далеко не всі.

ТЕТЯНА НОВОРОК, заступник директора Рівненського обласного центру зайнятості:

— Станом на на 27 листопада на обліку в центрах зайнятості перебувало більше 37 тисяч безробітних. Кожного третього із них нам вдалося офіційно працевлаштувати, а це більше 12 тисяч осіб. Якщо брати по зверненнях до центру зайнятості, адже до нас звертаються люди, які хочуть змінити роботу, для яких необов’язковий статус безробітного. До надання статусу безробітного ми працевлаштували більше 19 тисяч осіб.

Конвенції МОП № 81 і 129 – стандарти, що визнані на міжнародному рівні та визначають повноваження і функції інспекцій праці. Ці конвенції ратифіковані усіма державами-членами ЄС. Згадані конвенції МОП безпосередньо стосуються діяльності в тому числі і управління Держпраці у Рівненській області. Саме вони перевіряють чи належно на підприємствах оформлені трудові відносини з працівниками. Кажуть, позитивна динаміка до офіційного працевлаштування в області все ж таки проявляється.

ЮРІЙ НАКОНЕЧНИЙ, начальник Управління Держпраці у Рівненській області:

— Близько 247 тисяч застрахованих осіб, тобто осіб офіційно працевлаштованих, з яких сплачується податок, ми мали на початок року. Тенденція до збільшення кількості таких осіб є, не надто велика але є. Зрозуміло, що це викликано різними факторами. Якщо ми говоримо про літній період, то у цей період краща ситуація, там будівництво більш активно йде, весна-осінь, то польові роботи так само залучається, тобто сталої такої статистики нема.

Світова практика свідчить, що не задекларована праця є однією з форм соціального демпінгу, який створює недобросовісну конкуренцію між суб’єктами господарювання через низьку заробітну плату та невиплачені допомоги з соціального забезпечення.  Як борються з тіньовою зайнятістю в Рівному нам розповіли в управлінні Держпраці.

ЮРІЙ НАКОНЕЧНИЙ, начальник Управління Держпраці у Рівненській області:

— Основною метою є інформаційно-роз’янювальна превентивна робота, як із працівниками, так  і з роботодавцями стосовно тих ризиків, на які ідуть, як одні так і інші за результатами допуску працівників без укладання трудового договору. Якщо говорити з точки бачення роботодавця, то однозначно – це фінансова відповідальність,. Вона стимулює бізнес переводити працівників на легальне оформлення трудових відносин. 

Міжнародні експерти констатували, що поки українське законодавство не відповідає навіть ратифікованим Конвенціям МОП. А зобов’язання України за Угодою про асоціацію з ЄС спрямовані саме на захист офіційно працевлаштованого населення. Відповідно, зважаючи на ситуацію із не задекларованою працею, що складається у нашій країні, люди, що не працюють офіційно, можливості та переваги, які відкриває євроінтеграція, втрачають.

 

Схожі статті