+380673870816 +380673870816

Гість у студії: Микола Бендюк, краєзнавець (ВІДЕО)

Чому останнім часом в місцевих медіа фіксуємо «вкидання» великої кількості інформації стосовно українсько-польських стосунків? Чим так не вгодив нашим західним сусідам директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович та його заступники? Хто і навіщо спекулює на суперечливих сторінках нашої спільної історії? Яку мету переслідують польські дипломати, відвідуючи наш регіон, і чому їхні заяви сприймаються неоднозначно?

Про це автор програми Андрій Смусь вів мову з відомим краєзнавцем Миколою Бендюком.  

Гострої дискусії набуло обговорення візиту 6 листопада 2017 року до  Рівного  Віце-консула Марека Запура до Рівненського обласного краєзнавчого музею на круглий стіл під назвою  «Волинський експеримент Г. Юзевського: дорога до польсько-українського примирення у міжвоєнний період». 

Українські науковці на круглому столі чітко заявили що захід є провокаційним і не варто відзначати дні народження польського окупаційного чиновника Генрика Юзевського, оскільки Польща захопила частину території УНР у 1919-1920 рр. Насправді «волинський експеримент» був спрямований на утвердження польської влади та спольщення і асиміляцію місцевих українців. У відповідь віце-консул Марек Запур встав і заявив, що Української держави у той час не існувало (тобто у період 1917-1920 рр. не було ні ЗУНР, ні УНР) , Львів - то є польське місто і в сучасності можна стверджувати, що Україна подібним шляхом окупувала Крим і Донбас. 

Саме так сприйняв таку заяву історик, завідувач відділу Рівненського обласного краєзнавчого музею Ігор Марчук.

 Між тим, декількома днями пізніше Марек Запура оприлюднив офіційний коментар-спростування вище згаданої інформації, звинувативши деякі ЗМІ в упередженості та однобокості. А озвучені його слова назвав вирваними з контексту. Спростування було озвучене двома мовами. Нижче наводимо повний текст заяви українською мовою: 

Спростування

У зв’язку з інформацією, яка з’являється у деяких українських ЗМІ, стосовно мого виступу під час присвяченої Генрику Юзевському конференції в Рівному, повідомляю, що слова, які мені приписують вирвано з контексту і перекручено. Я не говорив про те, що Львів є польським містом. Я чітко зазначив, що Львів був польським містом у 1918 році, коли більшість його мешканців становили поляки. Це питання було порушене під час дискусії, яка спалахнула після мого протесту проти вживання терміну „польська окупація” в стосунку до міжвоєнного періоду на Волині, яким послуговувалися під час кількох виступів.

Питання Криму і Донбасу, зазначене в інформації, було наведене мною як приклад, що звинувачення у польській окупації Волині настільки ж абсурдні, як звинувачення України в окупації Криму. Очевидно, не всі мене зрозуміли.

Шкода, що надаючи таку серйозну інформацію, журналісти покладалися лише на окрему, упереджену думку і не намагалися сконтактуватися ані зі мною, ані з іншими особами, присутніми на конференції. Виняток становлять волинські ЗМІ, які попросили мене та одного з присутніх на конференції професорів прокоментувати ситуацію.

 Мені дуже прикро також, що постать Юзевського, великого приятеля України і особи, яка могла б стати символом польсько-українського примирення, представлено у процитованих ЗМІ словах одного з рівненських істориків таким способом, який цьому примиренню не сприяє.

Віце-консул Генерального Консульства РП в Луцьку Марек Запур.

          P.S. Чи то за дивним збігом обставин, за інформацією завідувача відділу Рівненського обласного краєзнавчого музею Ігоря Марчука, відеофіксація даного заходу повністю не проводилась. Відтак, як саме озвучив резонансну заяву пан Віце-консул і що мав на увазі,  чули виключно присутні у залі гості.

       

Схожі статті