+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Довгострокова програма енергоефективності Рівненщини під загрозою

Не чергова популярна тема, і не ефемерне зобов’язання за Угодою про асоціацію. Енергоефективність – це показник енергетичної незалежності держави, і, очевидно, її добробуту. А ще це можливість витрачати менше, якої так не вистачає українцям. І як тут обійтися без продуманої багаторічної стратегії. Втім, шанси заощаджувати за допомогою комплексної, проривної програми з енергоефективності у мешканців Рівненщини не такі вже й великі. Адже довгострокової програми на 2018-2025 роки у обласному департаменті ЖКГ ще не розробили, стверджують  експерти.

ДМИТРО САКАЛЮК, експерт Екоклубу з енергоефективності:

— Ну для початку треба виконати рішення обласної ради «Про розробку комплексної програми енергоефективності». Є чіткий виконавець – Департамент житлово-комунального господарства, енергетики та енергоефективності обласної адміністрації. Тобто безпосередньо протокольним рішенням покладено на нього виконання цього завдання. На сесії обласної ради було озвучено термін розробки принаймні чернетки цієї програми – кінець року. Тобто ми кожну середу ходимо до Департаменту, і от уже впродовж двох місяців нам кажуть – вибачте, нам вашої допомоги не потрібно, нам в принципі програма, мабуть не потрібна така.

На Рівненщині також є місто де програми з енергоефективності вже й працюють успішно, ба більше, у Дубно виграли грантові кошти за проектом «Енергоефективність в муніципалітетах 2» від програми ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти». Таких успіхів вдалося досягти, кажуть експерти, завдяки багаторічним напрацюванням. 

ДМИТРО САКАЛЮК, експерт Екоклубу з енергоефективності:

— Є і в нашій області, насправді, хороші приклади, наприклад, місто Дубно, вони ось зараз виграли європейський грант, тобто близько мільйона євро, доволі значні кошти, як для бюджету міста порахувати, це вже серйозна копійка, за яку вони планують модернізувати 2 садочки і встановити 2 твердопаливні котельні, і замінити теплопроводи, це в бюджетній сфері буде такий значний ривок і відразу значна економія. Але чому так стається? Тому що в міській раді в місті Дубно посада енергоменеджера з’явилася 6 років тому, комплексна програма енергоефективності на 10 років з'явилася 5 років тому. Тобто інвестор, Європейська комісія, не важливо, хто це, він бачить чіткість і розуміння, куди ж  міська рада рухається, що вони хочуть побачити в 2020 році.

Така увага до енергоефективності українських міст з боку Європейського Союзу зрозуміла. Адже ресурси планети вичерпні, і кожен хоче бачити поруч із собою безпечного сусіда, в тому числі і екологічно. Відтак, в Україні працює ряд європейських програм з енергоефективності. Зокрема, проект кліматичних інноваційних ваучерів фінансує дослідників та підприємства, які пропонують інноваційні технології енергозбереження. Містам-учасникам Угоди мерів надано грантів на близько 50 мільйонів євро. А на Фонд енергоефективності ЄС готується виділити майже в чотири рази більше коштів, ніж український уряд. Мова йде про сто мільйонів євро.

Тим часом той же Фонд енергоефективності ніяк не може запрацювати. Експерти стверджують, що через брак політичної волі.

Що ж заважає запрацювати, ба більше, сформуватися Програмі енергоефективності Рівненщини? Заступник голови Рівненської обласної ради апелює, мовляв, програма з енергоефективності в області таки існує, щоправда не комплексна.  

ОЛЕКСАНДР КОРНІЙЧУК, заступник голови Рівненської обласної ради:

— Програма слава Богу, яка була, така є, сьогодні було прийняте рішення, при прийнятті цієї програми ми говорили про те, що ми даємо рік Департаменту спільно з експертами, кого вони вважають за необхідне, кого потрібно залучити, щоб протягом цього року ми маємо напрацювати більш розширену, більш ефективну програму, яка буде охоплювати максимально, на нашу думку, більше, скажімо, тих учасників якомога більше, щоб ця програма справді відтворювала і давала позитивний ефект. 

До дискусії ще мали долучитися представники департаменту житлово-комунального господарства  Рівненської ОДА, втім, почути їхню думку так і не вдалось.  

Сподіваємося, що тиск зобов’язань з енергоефективності в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, участі у Енергетичному Співтоваристві та програмі «Угода мерів» спонукає владу до довгострокових бачень. А участь експертів, журналістів та активних громадян допоможе зекономити як енергоресурси, так і державні та європейські кошти.

Схожі статті