+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Місцеві, всеукраїнські та європейські програми підтримки енергозбереження (ВІДЕО)

Енергетична незалежність – мрія кожної держави. А заходи з підвищення енергоефективності – вірний шлях до її втілення. А ще до економії державного бюджету та бюджету кожного українця. З метою виконання зобов’язань, взятих Україною в рамках Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження розроблено Національний план дій з енергоефективності до 2020 року.

Головною метою Плану є забезпечення до 2020 року планового енергозбереження в обсязі 9% від середнього кінцевого внутрішнього споживання енергії. І першочергова увага в цьому питанні приділяється житловому сектору, який є найбільш чутливим до вартості енергоресурсів. Тому розроблено ряд державних програм підтримки енергозбереження, значні ресурси на заходи зі зменшення споживання енергії надає Україні Європейський Союз. Розглянемо детальніше, за який кошт можна розпочати економити. 

Вже третій рік для українців діє програма з підвищення енергоефективності помешкань “Теплі кредити”. Її реалізує Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України. Принцип програми — держава компенсує частину витрат на купівлю енергоефективного обладнання та матеріалів при отриманні кредиту в держбанку. Програма затверджується щороку державним бюджетом. ОСББ «Галицького 4» уже скористалося програмою. Розповідають, перший свій кредит вони брали невеликий, але на свій страх і ризик. Однак, запропонована програма виправдала себе. Кредит вони погасили, частину коштів їм компенсували.

Галина Пахольчук, голова ОСББ «Галицького 4»:

Співвласники абсолютно не ризикують своїми квартирами, своєю власністю. Це просто ОСББ є кредитором. І ОСББ відповідає наступними внесками співвласників. Банк, звичайно, рахує кошторис, рахує платоспроможність ОСББ, тобто, чи зможемо ми вчасно віддавати ці кредити. 

Найбільше нашумів цьогоріч Фонд енергоефективності, який має бути націленим на багатоквартирні будинки. І створеним цей Фонд мав би бути ще навесні. Однак, процес постійно затягується, і зараз мова вже йде про середину 2018 року. Фонд енергоефективності наповнюватимуть за рахунок коштів держбюджету, монетизації субсидій, а також коштів донорів і приватних інвесторів. Український уряд виділив на Фонд енергоефективності 800 млн. грн. Тим часом кошти європейської підтримки складуть 100 млн. євро,  а це 3 мільярди гривень. Головною вимогою для отримання коштів з Фонду є попереднє проведення професійного енергоаудиту, який визначить клас енергоефективності будівлі та допоможе ідентифікувати місця найбільшої втрати тепла. Енергоаудитори видаватимуть сертифікат з інформацією про споживання енергоресурсів будинком та рекомендації для підвищення його енергоефективності. Експерт із питань ЖКГ Сергій Пінчук зазначає, після того, як програма таки запрацює, очікується, що буде зроблено чимало енергозберігаючих заходів. 

Сергій Пінчук, експерт із питань ЖКГ:

Очікується, що великий внесок на Фонд енергоефективності зроблять міжнародні донорські структури, зокрема Європейський союз. Додаткове фінансування може надати ФРН. І плюс ще виділено 800 мільйонів гривень з державного бюджету України. 

Окрім того, в різних регіонах України діють також місцеві програми та можливості співфінансування проектів з енергозбереження. На сьогодні працює 206 таких програм різного рівня. У Рівному таких програм дві. Зокрема, найпопулярніша – муніципальна сталого розвитку.  

Сергій Васильчук,  заступник міського голови Рівного:

На сьогоднішній день реалізовується 136 цих проектів на загальну суму більше 70 мільйонів гривень. З них більше 56 мільйонів надає міський бюджет, а майже 22 мільйони збирають мешканці, як внесок при умові співфінансування 70 на 30 по деяких проектах. По інших, а саме капітальний ремонт або заміна ліфтів там співвідношення 10 на 90. 

Окрім того, цього року у Рівному розробили Програму термомодернізації житлових будинків. Причому тут йдеться про більші суми з міського бюджету – до 1,5 мільйона гривень. Ця програма доповнює державні так звані «теплі кредити», які мешканці усім будинком беруть у державних банках. 

Сергій Васильчук,  заступник міського голови Рівного:

ОСББ або житловий кооператив беруть кредити у державних банках. Вони отримують відшкодування не менше 40 % від вартості матеріалів, а з врахуванням пільговиків – це може бути до 70% вартості матеріалів. І ще міський бюджет відшкодовує 25% від вартості проекту.  

Ще один фінансовий інструмент для сприяння енергоефективності в житловому секторі – Програма IQ energy. Розроблена вона у відповідності до європейських стандартів Європейським банком реконструкції та розвитку. Загальний обсяг компенсацій на утеплення житла – 15 мільйонів євро. Індивідуальний позичальник, а це тільки фізичні особи, може отримати кредит до 15 000 євро (у гривневому еквіваленті) для інвестування в енергоефективні проекти та компенсацію до 3 000 євро. Компенсація складає 35% від суми кредиту або інвестицій у енергоефективні технології. Крім фінансування, проект надає своїм учасникам консультаційні послуги з питань, що стосуються енергозберігаючого обладнання та технологій. 

Отож, на підтримку енергозбереження працює ряд програм від місцевих до загальнодержавних та фінансованих Європейським Союзом. Тепер важливо донести до населення інформацію про їх можливості та економію, яку вони забезпечують.

Схожі статті