+380673870816 +380673870816

Рівняни вшанували пам'ять жертв розстрілів здійснених НКВС

Перший день Великої Вітчизняної війни на Рівненщині забрав життя як мінімум у тисячі шістсот вісімдесят дев’ятьох людей. Тих, кого війна застала у тюрмах, безжально знищували. У Рівному біля пам’ятника Климу Савуру міська влада та опозиція спільно з мешканцями міста вшановували пам’ять жертв розстрілів здійснених НКВС у червні 1941 першого. 

Коли розпочалася війна, на території Рівненської області були розташовані чотири в’язниці: дві у Рівному, в Острозі та Дубно. 22 червня 1941 року, коли розпочалися воєнні дії, керівництво каральних структур органів НКВС і НГБ в нашій області отримало вказівку із Москви про ліквідацію в’язнів за неможливості їх евакуації. Незважаючи на те, що винна більшості в’язнів була не підтверджена, їх все одно розстрілювали. Лише певну частину із рівненської в’язниці вдалося вивезти на схід Радянського Союзу.

Андрій Жив’юк, кандидат історичних наук, завідувач кафедри історії України МЕГУ:

- Там взагалі були діти, були в’язні, яким було по 15 - 16 років, виною яких було тільки те, що вони мали необережність сказати якесь слово, яке не узгоджувалося з політикою тодішньої радянської влади і таким чином вони опинилися за гратами. В брутальний спосіб проводилися розстріли в Дубно. Безпосередньо вночі у камерах. У Рівному частина в’язнів була евакуювана, а частина тих, які вже мали вирок, або були особливо небезпечні з точки зору влади, вони також були розстріляні 22 червня 1941 року.  

Заступник міського голови Рівного Галина Кульчинська розповіла, що це історичне місце, і те, що тут була тюрма, більшість рівнян знають, втім про події червня 1941 року, які відбувалися на цьому місці, мало хто чув.

Галина Кульчинська, заступник міського голови Рівного:

- Це людські життя, які безневинно розстріляли на початку Великої Вітчизняної війни. Це ті люди, яких садили в 1939 році, які були пов’язані із національно-визвольним рухом. Ми маємо це знати, ми маємо це пам’ятати і з цією метою тут буде нова меморіальна дошка і буде кімната-музей. Ми працюємо над цим. 

Усі присутні вшанували пам’ять жертв розстрілів здійснених НКВС хвилиною мовчання та покладанням вінків до пам’ятника головного командира Української Повстанської Армії Климу Савуру.

Схожі статті