+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Поки в Європі намагаються уникнути захоронення відходів, у Рівному думають, чиїм коштом його здійснювати (ВІДЕО)

У провідних європейських країнах (Данія, Швеція, Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Австрія) захороненню підлягає менше 5 % твердих побутових відходів, 35 % – переробляється, 15 % – йде на компостування та отримання біогазу, а решта – в більшості країн потрапляє на спалювання. Тим часом Україна переймається проблемою захоронення сміття.

Така процедура в Європі застосовується в крайньому випадку, коли всі вищезазначені дії не є можливими. Ми ж досі міркуємо, за які кошти наше сміття захоронювати. І Рівненське КАТП-1728 одне із перших підприємств, що отримало Ліцензію на захоронення побутових відходів. Надає такі ліцензії Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Вона з 2016 року уповноважена також затверджувати тариф. Його підвищення дозволить підприємству вилізти з боргів. Але і дещо вдарить по кишені пересічних рівнян.

Ростилав Кралюк, начальник КАТП-78:

 Ми захоронюємо всі побутові відходи і, відповідно, сплачуємо екологічний податок за всіх. А в нас сьогодні в тарифі захоронення ставка складає 1,35 грн за метр кубічний. А з 1993 року ставка екологічного податку постійно збільшувалась, і сьогодні з 1 січня 2017-го вона становить  4,5 грн за метр кубічний. Якщо в тарифі 1,35 грн, а ми маємо заплатити 4,5 грн, то, відповідно, підприємство несе збитки.

Директивою Євросоюзу 2008/98 «Про відходи», яку має імплементувати Україна,  передбачена ієрархія поводження з відходами, за якою захоронення – то справа остання. І така процедура мала б застосовуватися, коли з відходами вже нічого іншого зробити не можна. Так, у Швеції захоронюють лише 1% твердих побутових відходів, решту переробляють, утилізують, повторно використовують. Значних результатів у сфері поводження із відходами досягла і сусідня Польща. Тим часом рівненський полігон, якому вже понад 60 років, завантажений п’ятьма тисячами тонн відходів.

Як зазначає, керівник КАТП-1728, отриманню ліцензії передувала тривала процедура підготовки. Для отримання дозволу підприємство має виконати ряд вимог.

Ростилав Кралюк, начальник КАТП-78:

 Це водогін, дизбар’єр, вагова, дегазація – це такі вимоги які ставляться. Ну екран протифільтраційний, ми його не будуємо, бо у нас територія полігону фактично вся заповнена.

Що ж до ліцензування господарської діяльності із захоронення побутових відходів, то воно неоднозначно оцінюється експертами. І не вважається стовідсотковим вірним кроком у імплементації європейських норм. Оскільки, збільшення кількості необґрунтованих ліцензувань, зазвичай, спричиняє гальмування розвитку підприємництва, сприяє зростанню корупції, кількості перевірок, заважає впровадженню новітніх технологій.  

Василь Курилас, експерт АМУ:

— Ліцензування такої діяльності призводить до обмеження суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснювали б цю роботу. І безпосередньо створює погане конкурентне середовище для того, щоб розвиток цієї галузі був інтенсивніший. 

Ростислав Кралюк сподівається, що до нового року вони таки отримають новий тариф на захоронення твердих побутових відходів. Разом з тим, запевняє, ціна зросте ненабагато. Якщо зараз рівняни на одну особу сплачують майже 9 гривень, то новий тариф складатиме близько 11 гривень. Містяни ж до такого подорожчання ставляться двозначно: одні –з розумінням, інші ж – категорично проти.

Опитування рівнян:

— Я ні. я нас субсидії. Звичайно, що не готова. Хай пенсію збільшать. Буду все платити. Але пенсію не збільшили, не проголосували.

 На 2 гривні, то не дуже, оскільки все нині дорожчає. Головне, щоб у місті чисто було.

 Чи готові платити? Звичайно. Аби в дворі не стояло сміття горами. І мух, крис не було.

Втім, без погодження із мешканцями міста та депутатами Рівнеради тариф ніхто не буде збільшувати, додає Ростислав Кралюк. До відома, у Здолбунові мешканці за вивезення твердих побутових відходів платять 15 гривень за одну особу.

Директиву ЄС «Про відходи» Україна зобов’язалася імплементувати вже до листопада цього року. Проте результати не дуже втішні. Адже для імплементації Директиви ЄС ми чекаємо на новий або по-європейськи змінений Закон «Про відходи». І, на жаль, поки мова не йде про впровадження «Технічного регламенту про захоронення відходів», який також має стати результатом імплементації європейської директиви. Перша причина такого відставання від термінів, як стверджують експерти – відсутність політичної волі. Адже сфера відходів досить корупційна, тут мають інтерес багато бізнесових груп. 

Схожі статті