+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. У Рівному запроваджують Європейський досвід переробки відходів (ВІДЕО)

Європейський досвід переробки відходів запроваджують у Рівному. Представники організації «Зелені ініціативи Рівного» творять свої дива, ось у такому непримітному, на перший погляд, приміщенні. Тут немає жодних дороговартісних установок і великої кількості працівників, але присутнє велике бажання та ініціативність. Для переробки використовують саме опале листя і траву, вони проходять переробку і перетворюється на цінну, екологічно чисту речовину — біогумус, який згодом використовується для сільськогосподарського виробництва, удобрення міських газонів і квітників.

Володимир Черемісін, виробник органічних добрив:

— Робимо таким чином: спочатку завозимо листя, потім їх перетрушуємо, додаємо реагенти типу біогумусу, щоб процес скоріше проходив і листя прохолить отаку переробку і стає такою субстанцією.

98-ю Директивою Європейського Союзу «Про відходи», яку Україна має імплементувати в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, передбачена інтеграція завдань захисту довкілля та здоров'я людей із заходами по максимальному використанню ресурсного потенціалу відходів, шляхом встановлення ієрархії пріоритетів щодо поводження з відходами. І захоронення у цій ієрархії на останньому місці. Дим від спалювання листя шкодить здоров’ю та екології, а захоронення органічних відходів спричиняє появу шкідливих біогазів. Тож такі технології переробки листя допомагають не тільки економити на ресурсах, а ще й берегти довкілля, і навіть є корисними для євроінтеграційного процесу в країні. До речі, Європа широко використовує відходи у найрізноманітніших сферах виробництва, навіть заробляючи на цьому кошти. Одним з лідерів переробки сміття є Швеція. Тут переробляють 99% усіх відходів країни. За допомогою вторинної сировини опалюють будинки, забезпечують їх електроенергією. Для збору листя там теж працює своя технологія.

Петро Скрипчук, голова ГО «Зелені ініціативи Рівного»:

— У них є спеціальні мішки, маркування і це увійшло у культуру населення. Маючи програми, які працюють на телефонах, люди знають, коли можна виставити пакет з органічними відходами і людина приїжджає, забирає.

Досвід такий вже давно став звичним для Європи, та Україна поки у практиці використання відходів, як ресурсів,  пасе задніх. Аби щось змінити, потрібно достукатися до свідомості наших людей, переконане молоде покоління, яке зараз вивчає це питання.

Максим  Черемісін, студент РДГУ:

— Необхідно якось популяризувати, показати, що це не соромно, що необхідно сортувати сміття. В університетах можна робити проекти  відповідні ,пов’язані з листям та іншою біомасою, бо коли є табличка, напис, то на підсвідомості людей виникає якійсь імпульс і це спонукає до певної дії.

Аби впоратися із своїми відходами, Україні потрібні інвестори. На думку експертів та науковців, саме розширена відповідальність виробника буде найкращим міжнародним досвідом щодо цивілізованого поводження з відходами. А поки законодавча база не працює на користь таких новацій, рівняни впроваджують європейський досвід самотужки. Сподіваються, результати від таких зусиль будуть.

Схожі статті