+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Стимулювання до впровадження енергоефективних та енергозберігаючих заходів у житлових будинках (ВІДЕО)

Дні сталої енергії у Рівному. Або Дні участі міста в Угоді мерів, провідній європейській ініціативі. Рівне підписало Угоду мерів ще у 2012 році. Згідно з її умовами було розроблено План дій сталого енергетичного розвитку міста. І один із його розділів присвячений системі заходів, орієнтованих на зміну свідомості населення. Отож, Дні сталої енергії у Рівному вже традиційно насичені просвітницькими заходами, екскурсіями на передові підприємства, конкурсами та лекціями для молоді. Цьогоріч стартували із семінару «Енергоефективне місто».  Тут міська влада і звітувала про виконання Плану дій сталого енергетичного розвитку.

Розпочали з утеплення. І, очевидно, не дарма. Адже передбачена асоціацією з ЄС  імплементація Директиви Європейського Парламенту і Ради щодо енергетичної ефективності будівель передбачає стимулювання до впровадження енергоефективних та енергозберігаючих заходів у житлових будинках. Міський голова Рівного Володимир Хомко зазначає, всього за п’ять років, завдяки програмам по утепленню будинків, вдалося зменшити споживання газу на 40 відсотків. 

Володимир Хомко, міський голова Рівного:

Міцкевича 1, 40, Пушкіна 40. Я не буду перераховувати, бо вже сотні цих будинків. «Дружба», «Маяк» – це ті будинки, які в рази зменшили споживання газу. 

Окрім того, стартувала муніципальна програма і по термомодернізації. Відповідно до якої, було взято гривневий кредит під невеличкий відсоток і за ці кошти будуть проведені енергоефективні заходи, від даху до підвалу, у двох школах Рівного – 18 та 26. Разом з тим, успішно реалізується у місті і програма по відшкодуванню за теплими кредитами. 

Сергій Васильчук,  заступник міського голови Рівного: 

За 2016 рік до нас звернулося 1100 чоловік за відшкодуванням відсотків. Тобто, це сім’ї, які зробили конкретні заходи в своїх квартирах, будинках. За перше півріччя  —  480 чоловік.

Є ще один шлях, який дозволяє споживачу значно зменшити використання енергоресурсу та не витратити при цьому жодної копійки. Так, мова йде про такий механізм як ЕСКО. Отож, споживач укладає договір із компанією ЕСКО, яка здійснює усі необхідні енергозберігаючі заходи. І в результаті, компанія повертає собі вкладені кошти за рахунок економії спожитих будинком ресурсів. А користувач у свою чергу отримує безкоштовну модернізацію житла і ще й значну економію енергоресурсів. В цьому випадку у виграші залишаються усі без винятку учасники процесу, зазначає керівник громадської організації «Екоклуб» у місті Рівному Андрій Мартинюк.  

Андрій Мартинюк, керівник ГО «Екоклуб м. Рівне»:

Енергоефективні заходи – це не лише скорочення викидів парникових газів, не тільки зменшення витрат на природний газ та електрику, але це ще і створення нових робочих місць і розвиток міст та сіл таким чином. 

Енергосервісні компанії почали працювати в Україні на виконання зобов’язань перед Енергетичним Співтовариством. Світовим зразком із запровадження енергоефективних заходів є острів Самсон. Лише за 10 років за підтримки європейського союзу цей острів став абсолютно енергонезалежним. 

Анатолій Карпюк, координатор Рівненського кластеру відновлювальних джерел енергії та енергоефективності:

Вони мають 21 вітряк мегаватний – 10 в морі, 11 на суші. Плюс вони почали вирощувати ріпак, тобто мають біодизель. І котельні у них різні, комбіновані., які використовують енергію сонця влітку, а взимку — щіпу. Таким чином,  питання енергозабезпечення вони зняли. 

Переймати передовий європейський досвід у галузі енергоефективності міський голова Рівного Володимир Хомко їздив до сусідньої Польщі. Зокрема, він відвідав наше місто-партнер Забже. 

Володимир Хомко, міський голова Рівного:

Вони завели інвестора,  яка будує ТЕЦ повністю для всього Забже, щоб продавати тепло комунальному підприємству. І от сусіднє місто Битум почули і підключилися. Ттакож закривають свої котельні  і готові купувати у Забже, тягнуть 10 км теплотраси. Дешеве, альтернативне тепло, бо воно буде на вугіллі, щоб купувати дешеве тепло. 

Семінар «Енергоефективне місто» —  це тільки початок Днів сталої енергії, де про напрацювання, перспективи та передовий досвід розповідали журналістам, представникам влади та громадськості. Далі будуть відкриті уроки у школах, презентації на світлодіодних екранах в центрі міста, виставки та лекції, що допоможе долучити до теми і пересічних мешканців. Адже План дій сталого енергетичного розвитку Рівного передбачає постійну цілеспрямовану роботу з мешканцями щодо утвердження енергозберігаючих принципів у громадській свідомості.

 

Схожі статті