Увага

Телерадіокомпанія "Сфера-ТВ" із квітня 2018 року по січень 2019 року бере участь у проекті «Просування реформ в регіони» за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та «Європейською правдою». Окремі думки, висловлені в інформаційних матеріалах, підготовлених в рамках проекту, є особистою позицією авторів телерадіокомпанії та жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу, Інститутут економічних досліджень та політичних консультацій, Європейської правди.

Рівненщина європейська. Польська делегація розповіла, як змусити владу звітувати перед громадою (ВІДЕО)

Рівненщина європейська. Польська делегація розповіла, як змусити владу звітувати перед громадою (ВІДЕО)

Рівне вкотре вивчає досвід Польщі. Так, в інформаційно-освітньому просторі InfoHub відбудбувся тренінг в рамках проекту "Відкритий Луцьк, відкрите Рівне", метою якого є вивчення європейського досвіду громадського контролю відкритості та прозорості діяльності міської влади.

Про свій шлях до стандартів демократії розповідають громадські діячі, представники організації «Фундація вольності»  з Любліна. До прикладу, вони  стали одними з перших, хто наполіг, аби міська влада долучилася до створення  інтернет – ресурсу, який у доступній формі звітував куди й на що йдуть бюджетні кошти міста. Кажуть, спочатку, зіштовхнулися із опором чиновників, та згодом, після тиску громадськості, сайт успішно запрацював. 

Кшиштоф Якубовський, керівник watch-dog громадської організації «Фундація вольності» (Люблін):

— Наприклад тут є 100 злотих умовних і у відсотках можна побачити, на що витрачається. На освіту - 25, на інфраструктуру доріг – 17, транспорт, соціальна допомога, культура і так далі. 

Такі європейські ініціативи можуть запрацювати і в Рівному, переконані організатори тренінгу.  На разі вони вивчають найцікавіші пропозиції сусіднього Любліну. А саме, як за допомогою інтренет –ресурсів можна зробити діяльність влади відкритою і доступною для пересічних громадян і більше того, як дієво долучити громадськість до стратегічного розвитку своєї території. 

Святослав Клічук, організатор заходу, керівник Рівненського центру «Соціальне партнерство»:

— Цікавим є досвід громадських слухань, під час підготовки стратегії міста Варшави 2030 року. На скільки активно була залучена громадськість, великий шматок роботи – півтора року лише на те, щоб громадськість внесла свої пропозиції, обговорила. Також, є кілька корисних інформаційних ресурсів – геолокаційна карта, де показані земельні ділянки, комунікації. Ожен громадянин планує купити собі під забудову ділянку, бачить всі аспекти, куди підведені комунікації, чи можливе підтоплення, хто власник, які є ризики і так далі.  

Загалом, директивою Європейського Союзу було запроваджено обов'язок держав-членів надавати усю наявну інформацію у форматі, який дозволяє її повторне використання, крім випадків, передбачених національним законодавством про доступ до інформації. Що стосується України то засадами державної політики в Україні передбачено, що одним із заходів реалізації Антикорупційної стратегії є створення нормативно-правової та організаційної основи для запровадження доступу до інформації у формі "відкритих даних" і повторного використання інформації.  Передбачена робота над відкритістю і в рамках угоди України з ЄС. Тут вже є успіхи, але не значні.

Віталій Лебедюк, політолог:

— Ну взагалі Україна підписала угоду ще 2014 році про прозорість та відкритість органів державної влади. Це великий проект, там велике фінансування європейського союзу і американського уряду. Це передбачає створення таких сервісів, як  «Prozorro» і єдиний державний веб-портал відкритих даних «DATA.GOV.UA». З міськими органами влади у нас дуже сумна ситуація . Щодо Рівного, то тут немає політичної волі, вони багато говорять, що багато роблять, але вони не розуміють, що в друзів через кордон, наприклад – Люблін, у них створені ці сайти. 

ЄС ділиться ще одним досвідом, який допоможе ліквідувати бюрократію в Україні – це система е-урядування.  На такі цілі спрямовано  європейський проект EGOV4UKRAINE з бюджетом  5,5 млн. євро, що є частиною ширшого проекту U-LEAD, спрямованого на розвиток децентралізації в Україні.Наша держава повинна відійти від «радянщини», коли  для отримання будь-якої послуги людям доводиться збирати в різних структурах численні довідки, проводити час у чергах.  За європейським досвідом повинно бути так: особа  один раз передає державі свої дані, після чого необхідну інформацію держава має збирати самостійно, використовуючи наявні в її розпорядженні відповідну систему і бази даних.

Більше того, з часом українські громадяни повинні мати змогу отримувати держпослуги без відвідування органів влади - лише з допомогою комп'ютера та інтернету. Такий досвід нині успішно працює в Естонії.  Їх система електронних послуг «X-Road»  визнана кращою в світі. Аби подібні практики запрацювали і в Україні потрібні не лише час та гроші, але й воля наших можновладців та інтерес з боку громадськості. 

Переглядів: 644
Коментарі
Коментарі відсутні

Додати коментар
Псевдо:
Текст коментаря:
Введіть код захисту