+380673870816 +380673870816

Рівненщина європейська. Чи врятує впровадження інституту приватних виконавців ситуацію, що склалася у виконавчій службі України (ВІДЕО)

Менше ніж 20% виконання судових рішень. Така статистика спостерігається впродовж декількох років. Виконавча служба нині одна із найбільш проблемних ділянок в системі юстиції. 

В’ячеслав Бедикайло, заступник начальника  головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби: 

- Як відомо, виконання рішень в Україні дуже малий відсоток, тобто до 20% виконується, а 80, на жаль, ні. У зв’язку із цим є імовірність того, що покращить саму статистику і будуть  задоволені певні стягувачі, які звертаються за виконанням рішень – це в частині, якщо будуть приватні виконавці.

Нагальність реформування системи виконання рішень є очевидною з огляду на статистику Державної виконавчої служби в Україні, адже майже щороку залишається близько 3 мільйонів невиконаних судових рішень. Ця реформа відсутня в Угоді про асоціацію з ЄС, але є одним із ключових кроків по адаптації української судової системи до європейських стандартів. В цілому в Європі переважає модель надання послуг з виконання судових рішень приватними виконавцями. Країни, в яких завжди існували приватні виконавці, такі як Бельгія, Франція, Люксембург, Нідерланди, Велика Британія, були кращими прикладами для наслідування.

В’ячеслав Бедикайло, заступник начальника  головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби: 

- Наприклад, є приватні системи, там де взагалі немає державних  виконавців – це країни Балтії, Франції і Нідерланди. Там діють тільки приватні виконавці, як державних там немає.  А є і змішана – це і приватні і державні – це Великобританія, Болгарія та Польща, одні із тих що мені відомо.  

В Україні на сьогодні отримали посвідчення приватних виконавців  90 осіб, у Рівненській області таких ще немає. Наразі претендентів четверо. Наприклад, Оксана Гервазюк за своїми плечима має чотирнадцять років юридичного стажу, переконана, нова реформа буде на користь та кроком вперед. 

Оксана Гервазюк, кандидат на посаду приватного виконавця: 

- Перехід до інших систем, до змішаної, а тоді можливо і до приватних принесе нам перша за все позитивний європейський досвід, мислення свого обов’язку виконувати свої зобов’язання, можливо я оптиміст, але вважаю, що ми із часом перетворимося на справжню європейську країну з європейським менталітетом.

Проте отримати посвідчення приватного виконавця не так і просто. Вимоги до кандидатів жорсткі. 

Оксана Гервазюк, кандидат на посаду приватного виконавця: 

- Складаю, готую документи, тому що пакет їх дуже великий, відбір іде дуже жорсткий, не лише до самої професії, а до допуску до кваліфікаційного іспиту; багато осіб є недопущеними у зв’язку із порушеннями норм закону, потім розглядає кваліфікаційна комісія, чи допускається особа чи ні і потім проводиться іспит, який, на мою думку, є досить складним. 

До відома, державні та приватні виконавці матимуть однакові повноваження та дотримуватимуться тієї самої процедури, до них застосовуватимуться однакові механізми нагляду та контролю. Проте є справи, по яких приватні виконавці не можуть здійснювати свою діяльність 

В’ячеслав Бедикайло, заступник начальника  головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби: 

- Це відібрання, наприклад, дитини, вселення-виселення людей, державні підприємства, які є боржниками – це іде як запобіжник, щоб не зловживати по відношенню до державних органів. 

Нині фахівці налаштовані оптимістично щодо змін. Адже в цілому в Європі переважає модель надання послуг з виконання судових рішень приватними виконавцями, яка несе позитивний приклад. Отож, і державні і приватні виконавці матимуть стимул працювати краще та виконувати роботу швидше та якісно. До відома, у становленні системи приватних судових виконавців нашій державі допомагає проект ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», який співпрацює в цьому з Міністерством юстиції.

Роман Куйбіда, головний експерт групи судова реформа Реанімаційного пакету реформ:

- Однією з найбільших проблем українського правосуддя є поганий стан виконання судових рішень. Європейський стандарт у цій сфері – держава має забезпечити виконання остаточних судових рішень. Яким чином це зробити – це її справа. Є три моделі забезпечення виконання судових рішень – державна виконавча служба, приватні виконавці і змішана система, де є державні і приватні виконавці. 5 жовтня минулого року набрав чинності закон щодо запровадження поряд з державними виконавцями інституту приватних виконавців. Тепер стягувач матиме право вибору – звертатися до державної виконавчої служби чи до приватного виконавця. В умовах конкуренції якість виконання має зрости, а умови для корупції – зменшитися.

Схожі статті