+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. На Рівненщині розвивається система державних закупівель «Прозорро» (ВІДЕО)

На шляху змін та позитивних зрушень. Підписавши угоду про Асоціацію з ЄС, Україна зобов’язалася виконувати низку нововведень, які сприятимуть ефективному розвитку нашої держави. Одним із них є приведення законодавчих актів у сфері державних закупівель відповідно до законодавства Євросоюзу. Зокрема, згідно зі статтею 148-ої угоди, сторони визнають внесок прозорого, недискримінаційного, конкурентного і відкритого тендерного процесу у сталий економічний розвиток і встановлюють у якості своєї мети ефективне, взаємне і поступове відкриття відповідних ринків закупівель. Як результат - нині успішно діє система державних закупівель «Прозорро».

Гліб Канєвський, український політолог:

- Реформа державних закупівель, вона у 2015-му році і проведена відповідно до угоди України з ЄС. Вона, відповідно, проведена до європейських стандартів. А саме - закріплює такі принципи до наших тендерів, як відкритість, конкуренція, унеможливлення дискримінації, як чесність торгів і, звичайно, ефективність.

Для України дана система стала рушієм змін та відкритості, адже положеннями Угоди про асоціацію передбачені вимоги, що всі контракти повинні укладатися шляхом проведення прозорих та неупереджених процедур, котрі запобігатимуть вчиненню корупційних діянь.

Мирослава Примак,  юрист громадської ініціативи «За чесний тендер»:

- Є закон про публічні закупівлі, і в ньому чітко вказано, що замовник, тобто розпорядник бюджетних коштів, хоче придбати товар або послугу, і його вартість більша двохсот тисяч гривень, і це можна зробити лише через систему «Прозорро».  Якщо це ремонт будівлі чи реконструкція чогось, що більше півтора мільйона, лише через систему електронної закупівлі.

Нині система «Прозорро» є одною із кращих у сфері державних закупівель, зазначають експерти. Вона легка у користуванні для всіх учасників процесу: і для органів влади, і для бізнесу, і для громадськості . Система унікальна також тим, що держава несе мінімальні витрати на її підтримку, бізнес платить за участь у торгах і тим самим підтримується існування «Прозорро».

Гліб Канєвський, український політолог:

- «Прозорро» навіть випередила багато європейських країн, і зараз на український досвід дивляться багато країн  як із ЄС, так і США. І тим більше, зі сторони наших сусідів по колишньому Радянському Союзу.  Та ж Молдова зараз хоче взяти цей досвід на озброєння і запровадити у себе систему, на кшталт «Прозорро».

Завдяки системі «Прозорро» фахівцям вдалося розкрити близько 10 справ, які мали корупційні схеми. Нині вони знаходяться на розгляді в прокуратурі та поліції, також відкриті кримінальні провадження.

Святослав Клічук, громадський активіст:

- Найбільш відомі, напевно, у Рівному – це по закупівлі так званого дуобуса, який, на думку поліції, був закуплений із перевищенням ціни, і втрати бюджету міста рахують кілька мільйонів. Так і остання справа: після нашого розслідування прокуратура звернулася в суд і виграла справу зі скасування тендеру на прибирання міста, тому що там явно були порушення, які призводять до того, що кошти використовуються не ефективно, без реальної конкуренції.

Під час проведення самих торгів найчастіше виникають порушення щодо дискримінаційних умов, які ставить замовник.

Мирослава Примак, юрист громадської ініціативи «За чесний тендер»:

- Якщо закуповується автомобіль, одразу прописують конкретну марку. У законі вказано, не можна прописувати свою тендерну документацію і вказувати конкретно торгову марку або виробника. Але якщо це є необхідним, то воно має бути обгрунтоване.У тендерній документації замовник не пише.

Нині фахівці активно проводять тренінги для підприємців щодо роботи в системі «Прозорро», навчають журналістів та громадських активістів моніторингу та перевірці процесу державних закупівель. 

Схожі статті