+380673870816 +380673870816

Чому не ремонтують аварійний будинок: УЖКГ відхиляють тендери 3 роки (ВІДЕО)

У самому центрі Рівного на Проспекті Миру, 2 аварійний  будинок. Він збудований ще за часів Хрущова. Експерти його визнали небепечним для життя кілька років тому. Є всі підтверджуючі офіційні документи.  Мешканці їх зберігають, та вони їм, як ахілесова п'ята. Щодень тут чатує небезпека на людей, у себе ж вдома. Ремонутувати стару будівлю чомусь не поспішають. Хоча ще у 2014 міська влада на чолі з Володимиром Хомком прийняла рішення зробити тут капітальний ремонт даху. На це заклали більше 2 мільйонів гривень у міську скарбницю. Минуло три з половиною роки, а він і нині там.

День в будунку розпочинається з того, як  власники квартир збирають у себе на балконах шматки плитки яка обсипається за ніч. 

Світлана Літкіман:

- Я зібрала це сміття, яке впало зі стін цієї ночі… шматки якоїсь жерсті, шматки шиферу…

Мешканці чекають капітального ремонту будинку, зокрема горища. Його мали зробити ще кілька років тому. Не зробили. Тепер люди вже не просять,  вимагають! Адже їхні поквартирні обійстя давно під загрозою. Місцеві вже й зрозуміли, їх просто водять за носа!?

Зоя Мініч:

- Три з половиною роки ведеться розмова, імітація активної діяльності ЖЕКу і повна відсутність результату.

А поки ведуться одні розмови: будинок, у бувальному сенсі, може рухнути. Занепокоєні люди просять журналістів обійти будинок спершу довкола житлову будівлю. Жартома її називають історичним експонатом. 

- Як в музеї: все, що погано – це в нашому домі… Будь ласка… в будь-який час може зірватися піддашок… Обірвався шматок балкону, це нормально… Наш мер чекає,поки когось не вб’є, тоді будуть приймати міру.

Але це тільки видимі наслідки від руйнації: в середині 5-типоверхової будівлі моторошно від вигляду сходів. Вони відходять, у буквальному сенсі, від стін. Всюди по периметру кількаметрові тріщини. А ось і сам вихід на дах будинку - ми вирішили переконатися у словах мешканців.

Неля Горлова:

- Звичайно, нам страшно. Вийдеш, а тобі на голову…

Кладовище для голубів! Це перша асоціація, коли вибираєшся на цей, ще поки існуючий, дах. Господаря тут довгий час не було. Тяжко уявити, що там знизу живтуь люди.

Катерина Ярова, журналіст:

Ось так виглядає дах житлового будинку, який знаходиться у самому центрі Рівного на проспекті Миру. Подивіться, які зношені перекладини, вони місцями прогнивші. Зруйнований шифер. Складається враження, що мешканців тривалий час просто ігнорують.

А ціна питання - більше 2 мільйонів гривень. За ці кошти готові зробити ремонтні роботи чимало спеціалізованих підприємств. Але після оголошення, вже якого по рахунку, тендеру під управлінням ЖКГ міста  - справа не йде, третій рік поспіль… У мешкнаців свої міркування з цього приводу.

Юлія Сафонова:

- Чистити підвали і дах - це має робити ЖЕК. А відколи я тут живу, ще жодного разу цього не булоабо бездіяльність нашого ЖЕКу.

Світлана Літкіман:

- Я думаю, причина в тому, що хтось щось комусь…, що хтось виграє тендер і, що щось там зробить.

І справді, для початку ремонтних робіт у цьому будинку заявленій фірмі потрібно виграти тендер. А бажаючих за увесь час було більше ніж достатньо. Із загальнодержавного веб-порталу державних закупівель  знаходимо інформацію за всі 3 роки, відколи стартував перший тендер. Ось і всі дані: скільки разів оголошувалися тендери, скільки підприємців готові були приступити до роботи, тобто, реально ремонтувати людям будинок. Але за дивним збігом обставин, як підтверджують офіційні звіти, відкриті торги чомусь відмінялись. І, причому, виключно усі. Всього таких було - 8.

Святослав Клічук, голова ГІ «За чесний тендер»:

- В нас є підозри, коли ми аналізуємо всі ті тендери, але вони чомусь не можуть виграти такий невеличкий насправді обєкт. Очевидно, що є зацікавлені, щоб вони не відбулись.

Керівник громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук взяв цю історію на особистий контроль. Проаналізовані стоси документів. Об'єктивних причин, чому не відбуваються тендери, активісти не знаходять.

Святослав Клічук, голова ГІ «За чесний тендер»:

- Ці мешканці дізнались про нас, звернулися через тендерні процедури. Має бути конкуренція і хтось має виграти. З тендерами у них, очевидно, є якась проблема: 7 разів не можуть, одна фірма виграла, але щось зірвалося. Всі інші рази - фірми або відхиляють пропозиції, або вони просто не приходять.

Ми зв'язалися із більшістю фірм та компаній, які брали участь у розіграші цього тендеру. Сума - більше 2 мільйонів. Хтось заявляв про себе кілька разів. Але надані пакети документів виявлялилися недосконалими, принаймні, це основний аргумент та причина відхилення хороших підприємницьких пропозицій. Таку відповідь отримала і, порівняно нова, рівненська фірма «Імпульс».

Павло Берлет, керівник фірми «Імпульс»:

Так, в 2015-му році ми подавали заявку ...

Керівник цього підприємства не перший рік бере участь у розігріші тендеру від міської управи. І зізнається, вимоги, які регламентовані законодавством для учасників тендерних закупівель, значно ускладені. Зібрати ідеальний пакет документів, який вимагає замовник, процес складний. Втім, коли це справді потрібно, всі операції відбуваються, ну, дуже швидко. .

У таких умовах опинилося ще з десяток підприємств. Цікаво, що дві із них вже, наче, як вигравали цей тендер. Чітко взаказано і про заключення дорговору (про це відомо з віника держаних закупівель). Але до конкретних справ чомусь знову не дійшло.

Юрій Фалко, керівник фірми «Фіалка»:

Кожен раз ми подаємо заявку, зараз це процедура платна: 1700 гривень за участь в процедурі. Відхиляють із формальних причин. Тільки біда нашим грошам, за цей час пішло - 50 тисяч витрачено за цей період.

Ще одна будівельна компанія виграла тендер, але потім чомусь відмовилась виконувати роботи по ремонту даху і тут же була відхилена.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ОРЕОЛ -1». Юридична реєстрація у столиці. Телефонуємо. Сьогодні за тією адресою фірма з аналогічною назвою, але, за їх словами, вони ніколи договорів з містом Рівне не заключали. Дві фірми з однією ж назвою? Двійники!? Чи може підставні фірми. Але ж з ким тоді був заключений договір, про який йдеться в електронній базі. Ось витяг із системи: z.texty.org - є укладені договори. Але потім виконавець чомусь відмовився від цих робіт, угода була розірвана. Чому, пробуємо дізнатися, але номери телефонів «Ореолу-1» тепер недійсні!

Чому фірми  роками не можуть освоїти тендерні  кошти та зробити людям ремонт горища? Запитуємо у голови тендерно комітету Рівненського міськвиконкому:  

Чому підприємцям не йдуть на зустріч?

Володимир Лапюк, голова тендерного комітету УЖКГ Рівного:

- Чому відхилені? Дійсно, учасники постійно подають документи, вони не серйозно відносяться до оформлення докумнетів, до тендерної комісії. Наприклад, надати аналогічну угоду, де виконували капітальний ремонт, за іншою адресою, а він не надається, то це вже порушення.

Ми перевірили тільки одну фірму, де така аргументація була ключовою у відмові. Ось що відповів директор:

Юрій Фалко, керівник підприємства «Фіалка»:

- Один раз було формулювання: аналогічні договори не були аналогічними. Для прикладу, наша фірма подавала на 14 школу, це значно більший об’єкт, ніж проспект Миру, а вони пишуть, що аналогічний договір не є аналогічним.

Формальні зауваження учасників тендерної комісії, аби тільки відхилити тендер! Це висновки, до яких прийшли і керівники фірм, і мешканці будинку, і активісти громадської організації  «За Чесний тендер». Коли матеріал готувався до ефіру, власні джерела один за одним розказували нам одну й ту ж версію: чому досвідченим фірмам не дають освоїти кошти та зробити ремонт в будинку. На горище вже давно претендує покупець, аби зробити там мансардний поверх. Втім, люди проти. Через те роками справа не рушає з місця.

Зоя, мешканка будинку:

- Так, в 2010-му році приходили, але ми були проти. Це створює масу проблем. Жильцям ця пропозиція е дуже комфортна.

Ще один очікуваний варіант: тендер можна освоїти лише за умов «вигідної угоди із зацікавленими». Підприємці, які раніше працювали по цьому об'єкті, назвали навіть відсоток «договорняка», який наче їм запрошували: 20%, від суми усієї, - тендеру. Ці люди не хочуть, аби фігувало їхнє ім'я, побоюючись за власну безпеку. Тим часом, юристи організації «За чесний тендер» проаналізували затяжну історію з проспектом Миру, 2 та мають підстави вважати її «спекулятивною» , і це як мінімум.

Мирослава Примак, юрист ГІ «За Чесний тендер»:

- Я би могла говорити, що це неналежне виконання службових обов’язків. Ттендери на протязі 3 років зриваються. Коли ми бачимо  документацію, на мою думку, вона відповідає вимогам замовника, (в останньому випадку, на мою думку, відповідає. Всі випадки я не могла бачити). Питання є до замовника, чи, може, просто немає бажання, тут про це не може йти мова. Є проблема, є кошти, і її треба вирішити.

Ознаки штучного затягування справи є, кажуть фахівці. А в такому разі дії посадових осіб можуть підпадати під статтю Кримінального Кодексу України, якщо, звісно, це буде доведено.

Святослав Клічук:

- Управління ЖКГ - найбільший розпорядник коштів із міського бюджету… На словах виділили, на словах допомагають, але, наспрвді не можуть цього зробити. Бажання треба, щоб цей об’єкт зробити.

В управлінні ЖКГ нам повідомили, що закладені у 2014-му році кошти, у розмірі 2 млн. 300 тисяч, ніде не зникли, лише чекають на їх освоєння. Найближчий тендер уже 9-ий, відбудеться зовсім скоро.

Володимир Лапюк:

- Ввони є, ці кошти, вони ніде не зникли. Гроші є, вони ніде не пропадають. Ми не можемо порушувати процедуру, яка в законі прописана, тому тільки чекати лишається.

А чекати лишилося не так вже й довго. Трохи менше, як за два роки  закінчуються строки по освоєнню цієї програми. Мешканці мають усі шанси просто лишитися ні з чим.

Вісім  разів міське управління ЖКГ не доводить тендер до логічного завершення. Майже два з половиною мільйони гривень з міського бюджету на ремонт горища житлового будинку зависли в повітрі. Офіційно, вони на рахунках міськради. Активісти громадської ініціативи «За Чесний тендер»,  вважають за лицемірство робити вигляд, що проблеми немає. На їх думку, потрібно попрацювати, аби тендер відбувся, запрошувати якомога більше фірм, активно консультувати щодо заповнення документів, тобто усіма при цьому збільшувати конкуренцію. Зі свого боку, активісти ініціативи «За Чесний тендер» нині проводять тренінг, на якому вчитимуть підприємців працювати з тендерами та системі «ProZorro». Це може завести на ринок публічних закупівель нові фірми. Місто, у такий спосіб, отримуватиме якісніші послуги за лояльними та справедливими  цінами.

Програма підготовлена  в межах проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні», що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED.

Схожі статті