+380673870816 +380673870816

Рівненщина Європейська. Чи «вчасно» закінчиться об’єднання ториторіальних громад в Україні? (ВІДЕО)

«До сильних мають приєднатися слабкі». Так, сьогодні у Рівному експерт з питань децентралізації Юрій Ганущак зустрівся із представниками районів та місцевих управлінь, аби обговорити перспективи та виклики для об’єднаних територіальних громад Рівненської області.

Що не для себе, заробили те на себе і витратили. А не як раніше, відправляти усі кошти до столиці і чекати, скільки ж з гори повернуть назад. В Україні вже декілька років працює реформа децентралізації у сфері влади, економіки та адміністративно-територіальної ланки. Питання децентралізації - це невід’ємна складова конституційної реформи та інплементації Угоди про Асоціацію з ЄС. І хоча на пряму Європейський Союз не змушує українські громади до обєднання, проте, Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», прийнятий два роки тому, покликаний саме  наблизити до норм і стандартів ЄС, рівень життя та самоврядування місцевого населення. А це, звісно, не можливо без всебічного інформування людей та представників влади про хід реформи. Тому Рівненським відокремленим підрозділом Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» у партнерстві з Рівненською ОДА та Рівненською облрадою, а також за підтримки програми «U-LEAD з Європою» було організовано семінар з експертом у децентралізації Юрієм Ганущаком.

Як розповів головний спеціаліст, архітектор реформи децентралізації пан Ганущак, нині Рівненщина посідає 8-ме місце у рейтингу децентралізації. Маємо 21 об’єднану територіальну громаду. І головне нині, не темпи створення, а якість. Законодавчі ініціативи, які формувалися роками заради введення цієї реформи, досі в процесі вдосконалення. Це і так званий закон про «олійну пляму», що дозволяє місцевим радам доєднатися до вже утворених ОТГ, а ще експерт радить області розробити новий перспективний план децентралізації. І тут слабші можуть тягнутися до сильніших об’єднань.

Юрій Ганущак, директор ГО «Інститут розвитку територій»:

- Перше завдання для обласної адміністрації - переробити перспективний план, щоб він вам сподобався. Не під політичну кон’юктуру треба дбати, що ще хтось до когось має приєднуватися, всі ці території мають бути.

Голова Крупецької ОТГ розповідає, нині вони готові приєднати до себе нові населені пункти. Адже, у невеличких територіальних громад і перспективи невеликі.

Віталій Мушкун, голова Крупецької ОТГ:

- Громада, в якої немає землі, площі і кількості землі - вона буде втрачати. У цьому році ми працювали у грантах, у значній частині не змогли прийняти участь, бо населення громади має бути не менше 10 тисяч. Ніхто не хоче з великих грантодавців працювати з дрібними суб’єктами господарювання.

Важливим, на думку фахівців, є питання об’єднання громад навколо обласного центру. Нині для спрощеної процедури вже готуються відповідні законодавчі ініціативи.

Юрій Ганущак, директор ГО «Інститут розвитку територій»:

- Я, звичайно, розумію, що недостатньо законодавчої бази. Ми чекаємо ще один закон, який передбачає, що приєднання міста обласного значення йде без виборів, на підставі рішень рад. І люди в сільській місцевості, бізнес може зрозуміти, що брати за горло місто - це найбільш вигідне вкладення капіталу.

Юрій Ганущак зізнається, що концепція «Великого Рівного» йому імпонує. А от на запитання, коли закінчиться об’єднання територіальних громад в Україні, відповідає одним словом - «вчасно».  Головне, не створювати соціальну напругу і кожне законодавче рішення аргументувати.

Схожі статті