+380673870816 +380673870816

Безконтрольний тіньовий бізнес на дереві: хто прикриває незаконну рубку лісів? (ВІДЕО)

Ще зовсім трохи і ця унікальна територія, лісисте Полісся, може бути на межі екологічної біди. Лісові насадження продовжують цинічно знищувати. Їх регулярно рубають без жодних дозволів. І, безсумнівно, хтось на цьому заробляє мільйонні статки.

Олег Зарва, лісничий Костянтинівського лісництва:

- Куб дуба сягає більше з десяток тисяч гривень. Ви можете підрахувати  собі, які суми фігурують у лісокрадів?

Є попит, є і пропозиція, кажуть лісівники. За їхніми орієнтовними підрахунками, більше 50 % діючих пилорам в області скуповують деревину без документів, бо вона в рази дешевша. Лісокради уже давно налагодили таємні схеми продажу дорогих порід деревини. Вони знають куди везти, хто купує такий товар і де можна добряче заробити. Та біда в тому, що усе це протизаконно. Тільки от ліквідовувати відверті економічні махінації ніхто не поспішає. 

Сарненське лісове господарство знаходиться майже за 200 кілометрів від Рівного. Дуб, якому більше 300 років, зрубали лісокради обабіч дороги у Костянтинівському лісництві. Злочинці приїхали на спеціальному автомобілі з інструментами. Але цього разу негідники не розрахували: їх спіймали. 

Микола, охоронець лісу:

- Одна машина стояла там, на вїзді… Бензопила і сокира…

Руслан Корж, інженер з охорони лісу Костянтинівського лісництва:

- Ось цього дуба вони різали одночасно двома пилками… Якщо люди вночі таким ділом займаються - це непрості люди.

Найбільше здивувало, що крадіїї виявилися місцевими жителями. Уявіть собі, прихожани місцевої церкви! І вони кажуть, що віруючі люди, а ось так ницо заробляють. Таких сценаріїв з початку року лише за офіційими даними - 115. Реально, їх насправді більше. В області зараз працює 16 лісгоспів та Рівненський природний заповідник. На кожні тисячу гектарів працює всього 1 чи 2 охоронця. В екстримальних умовах, коли до лісу заїжджають бандити, охорона, фактично, безсила.

Олег Зарва, лісничий Костянтинівського лісництва:

- Коли є попит, є і пропозиція. Хотілося би, що б в Україні була кримінальна відповідальність за купівлю краденого.

У нечесний спосіб з лісів Рівненщини минулоріч було вирізано півтори тисячі кубів деревини, частину вдалося вилучити та направити в дохід держави. На іншому, що лишилося, злочинці добряче збагатилися. За 5 місяців 2017-го лісокради завдали збитку державі вже на десятки мільйонів гривень. Усе дерево продали. Лісівники навіть знають куди. Це - пилорами, які зацікавлені у товарі без документів, бо він дешевший, в рази. Щоб приховати сліди злочину, здебільшого, дерево із Півночі Рівненської області везуть на Волинь, але й на Рівненщині більша половина пилорам безперешкодно купує крадене.

Віктор Романюк, заступник начальника Управління лісового господарства в Рівненській області:

- Наявні в нас в області, по різних підрахунках, 800 різних деревообробних підприємтсв, але більша половина не користується адмінпослугами аукціонів з продажу деревини.

Ми виїхали на приватну лісопильню у місті Костопіль: «АльфаФорест» працює на експорт. Виготовляють продукцію на паркет. Тут, за отриманою інформацією з власних джерел, можуть працювати з “ліваком”. Їдемо перевіряти. Територія відкрита, підприємство в активній фазі роботи.

Ось і чоловік з керівної ланки. Він представився співласником лісопильні.  Запитуємо про походження більше сотнів кубів дуба та сосни. Чоловік здивований візитом журналістів. Але впевнений, що ловити його нема на чому, адже працює чесно.

Олег, співвласник деревообробного підприємтсва “Альфа Форест”:

- Якщо вам зручно, покажіть документи на ось цей кругляк.

- В мене їх немає. Треба їхати в місто.

Підприємець наполягає: він і незобов'язаний щось чіпувати. Мовляв, купував усе дерево не в лісгсопі. І навіть не в Рівненській області. Дерево, за його словами, доставили із агропромислових комплексів та військового лісгоспу. Там чіпів взагалі не використовують. Документується лише на папері.

Олег, співвласник деревообробного підприємтсва “Альфа Форест”:

- Тобто, аукціони невигідні?

- Так, невигідні… Це дерево у мене не чіповане.

Ми запитуємо, чи є нього співпраця з лісокрадами .

Олег, співвласник деревообробного підприємтсва “Альфа Форест”:

Так, звертаються. А потім звертаються у відділ по боротьбі з економічною злочинністю. Написали заяву, що вони привезли і вони в мене скинули. Хоча, в мене не було.

В лісобізнесі надто сувора конкуренція, розповів керівник. Тому для нього купити крадене - собі буде дорожче.

Олег, співвласник деревообробного підприємтсва “Альфа Форест”:

- У мене звідси вивезли 500 кубів лісу. Їх документи не цікавили, їм треба було зробити на склад. Ця операція була спланована заради показників, по 10 кубів забрали.

Ось цю добротну деревину на сірниковій фабриці купили на аукціоні. Це осика. Кожне дерево чіповане. Його можна перевірити в електронній базі. Свіжий матеріал піде на виробництво сірників. Керівник підприємства розказав, що частенькі пропозиції придбати крадене дерево, ціну продавці дуже збивають, аби тільки купили.

Михайло Косарев, директор Української сірникової фабрики:

- У відділ постачання вони звонять і пропонують дерево. Так, саме крадене, без документів. У мене чітка позиція. Ми відмовляємо. У нас все законно. Ось, на кожному дереві відповідні позначення. Все по закону.

Способів, як лісокради шукають клієнтів дуже багато. Крадене дерево везуть по дзвінку: все зазделегідь домовлено, всюди прикриття. Тіньовий бізнес, в якому крутяться мільйони, чомусь роками не можуть зупинити ні правоохоронці, ні СБУ, ні владні структури. Ще за часів влади  “Януковича”, в області створили робочі рейдові групи. Вони існують й досі. Але що перевіряють?! Незрозуміло.

Іван Яремчук, начальник департаменту Рівненська ОДА:

- На сьогодні встановлено мораторій на проведення планової перевірки.

В обласній державній адміністарції про махінації на деревобробних підприємствах добре знають. Однак, позаяк розказують, що дерево, яке продається в області, усе йде через аукціони.

Іван Яремчук, начальник департаменту Рівненська ОДА:

- Вся деревина, на сьогодні, продається через аукціони. Замовниками виступають держлісгоспи. Лоти подаються держлісгоспами, біржею праці вони узагальнюються і виставляються на торги.

У чиновників своя правда, а на пилорамах ми почули дещо інше. Аукціонами  користуються дуже і дуже неохоче. І далеко не вся деревина подається прозоро.

Олег, співвласник деревообробного підприємтсва “Альфа Форест”:

- Бо невигідно.

Купують дерево у більшості там, де можна суттєво зекономити.

Іван Яремчук, начальник департаменту Рівненська ОДА:

Частина з пилорам справді спекулює на законах. Бо, реалізовуючи нечіповану деревину, їх, фактично, неможливо притягнути до відповідальності.

Більше сотні кримінальних проваджень, за фактом крадіжок з лісу, з початку року. Жодної справи, за даними лісівників, ще не було передано до суду. За скупку краденого відповідальності теж ніхто не несе. 

Ольга, Ангелова, інспектор відділу комунікації ГУНП в Рівненській області:

- За результатами звірок статистичних даних, зареєстровано 115 кримінальних проваджень. Незаконна порубка лісу карається штрафом  або позбавлення волі на той самий строк.

Кругова порука на лісі: куди не глянь, всі мають свій інтерес. Тому й зупиняти такі схеми ніхто не береться, кажуть громадські  активісти. Усе банально та очевидно.

Юрій Дюг, керівник ГО“Антикорупційний моніторинг”, громадський активіст:

- Те, що закривають очі на порушення на кожному кроці, це одне. Друге, що й не хочуть займатися викриттям корупції. Так, є показові операції, але це вершинка айсбергу.

Окрім зловживання на законах, з такими темпами, у поки що живій екосистемі, може статися потужний збій. І не лише в Рівненській області. По всій території України відбувається масова депопуляція лісу. Але коли осідають на рахунках колосальні ліві гроші - хіба це комусь важливо?

Схожі статті